star_border

Jakie są warunki skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej?


Termomodernizacja domu jednorodzinnego to niezawodny sposób na obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz paliwa stałe i płynne– to z kolei przekłada się na mniejsze rachunki i większą troskę o środowisko naturalne. Inwestycja ta wymaga jednak pewnych wydatków, które na szczęście można zredukować. Jednym z oferowanych przez państwo dofinansowań jest ulga termomodernizacyjna. Co można odliczyć, decydując się na takie rozwiązanie? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat ulgi na termomodernizację budynku.

Na czym polega i co obejmuje ulga termomodernizacyjna?


Ulga termomodernizacyjna to jedna z form dofinansowania inwestycji budowlanych, skierowana do właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych domów mieszkalnych, która jest odliczana od podatku dochodowego. W celu otrzymania ulgi na termomodernizację należy przeprowadzić przedsięwzięcie termomodernizacyjne.

Co kryje się pod tym pojęciem? Celem takiej inwestycji wprowadzenie usprawnień, prowadzących do ograniczenia zapotrzebowania na energię w budynkach mieszkalnych, która jest wykorzystywana do celów grzewczych oraz podgrzewania wody użytkowej.

Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej


Odnawialne źródła energii oraz prace dociepleniowe to inwestycje, które każdego roku zyskują na popularności i są coraz częściej realizowane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Jesteś jedną z osób, która rozważa przejście na bardziej ekologiczne rozwiązania poprzez instalację systemu dociepleń? Bardzo możliwe, że to właśnie Tobie przysługuje ulga termomodernizacyjna.

Ulga termomodernizacyjna obejmuje wszystkie jednorodzinne budynki mieszkalne – w tej kategorii mieszczą się domy wolnostojące i bliźniaki, a także zabudowy szeregowe oraz grupowe. Prawo do skorzystania z ulgi mają osoby rozliczające się z Urzędem Skarbowym na podstawie skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kolejnym wymogiem jest czas, w jakim zostanie wykonana termomodernizacja. Ulga przysługuje inwestorom, którzy zakończyli prace w okresie 3 kolejnych lat od końca roku podatkowego, w którym miał miejsce pierwszy wydatek na termomodernizację. Po przekroczeniu tego terminu podatnik jest zobowiązany zwrócić środki uzyskane z ulgi na termomodernizację do końca roku podatkowego, w którym upłynął przewidziany czas.

Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?


Obowiązująca od 1 stycznia 2019 roku, ulga termomodernizacyjna to jedna z możliwości odliczenia wydatków w zeznaniach podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28. Ile może wynosić ulga termomodernizacyjna? Limit zwrotu z inwestycji, jaką możesz otrzymać to 53 000 zł.

Niezbędnymi elementami do rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej są również dokumenty potwierdzające przeprowadzenie inwestycji w formie faktur lub rachunków. Wydatki przeznaczone na modernizację rozlicza się w corocznym zeznaniu PIT – ulga termomodernizacyjna przysługuje na koszty poniesione w danym roku podatkowym. Warto przy tym podkreślić, że małżeństwa, które rozliczają się z urzędem skarbowym oddzielnie, mogą liczyć na podwojenie dostępnego limitu do poziomu 106 tys. zł. 

Czyste powietrze a ulga termomodernizacyjna – czy można skorzystać z obu programów jednocześnie?


Rządowy program Czyste Powietrze to zaraz obok ulgi termomodernizacyjnej jedna z najpopularniejszych form dofinansowania przedsięwzięć związanych z wymianą mało efektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, przyjazne środowisku rozwiązania. Różnica między programem Czyste Powietrze a ulgą termomodernizacyjną polega na formie finansowania inwestycji – w pierwszym przypadku otrzymuje się dotacje od państwa, ulgę z kolei odlicza się od podatku dochodowego.

Spełniasz wymogi zarówno jednego, jak i drugiego programu? Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby skorzystać z programu Czyste Powietrze i ulgi termomodernizacyjnej jednocześnie. Od 2019 roku dotacje przyznawane w ramach programu Czyste Powietrze nie są traktowane jako dochód podatnika, co nie spowoduje zmniejszenia przysługującej ulgi termomodernizacyjnej. Przykład ten pokazuje, dlaczego warto rozważyć inwestycję w odnawialne źródła energii w celu poprawy efektywności energetycznej budynku.

Dowiedz się, ile zyskasz na uldze termomodernizacyjnej


Termomodernizacje domów jednorodzinnych nie bez powodu stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród Polaków. Oprócz wdrożenia nowoczesnych systemów opartych na odnawialnych źródłach energii, taka inwestycja przełoży się również na większy komfort domowników. Kolejnym argumentem przemawiającym za takim przedsięwzięciem jest ulga termomodernizacyjna, która w połączeniu z programem Czyste Powietrze zagwarantuje Ci spory zwrot wydatków. Masz więcej pytań dotyczących finansowania termomodernizacji budynków? Zapoznaj się z naszymi pozostałymi przewodnikami, w których znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi na konkretne tematy.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać podatnicy będący właścicielami domów jednorodzinnych w dowolnej zabudowie, którzy planują przeprowadzić termomodernizację budynku.

 

Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Ulgę termomodernizacyjną rozlicza się w rocznym zeznaniu podatkowym.

 

Ulga termomodernizacyjna – jakie dokumenty i wnioski są niezbędne?

W celu uzyskania ulgi termomodernizacyjnej należy przeprowadzić audyt energetyczny oraz przedstawić faktury lub rachunki związane z pracami modernizacyjnymi.

 

Co zalicza się do ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna obejmuje wszelkiego rodzaju prace związane z poprawą efektywności energetycznej budynku, takie jak wymiana okien, docieplanie ścian i dachu, instalacja paneli fotowoltaicznych czy montaż pompy ciepła.

Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany uzyskaniem dofinansowania ale nie wiesz gdzie się zgłosić?
Nasz Zespół Doradców chętnie udzieli Ci wsparcia w tym zakresie.

Przycisk jak skorzystać z dofinansowania na termomodernizację