trzy budynki

Gala Life Challenge Awards 2018 za nami.

14 czerwca 2018 r. – choć oczy piłkarskiego świata tego dnia skierowane były na Rosję i rozpoczynające się na tamtejszych stadionach Mistrzostwa Świata, to miłośnicy architektury kierowali swoje myśli w stronę Słowacji i Gali Life Challenge Award 2018. Tak przynajmniej wspominać ten wieczór będzie blisko 400 gości, którzy w czwartkowy wieczór zameldowali się w Filharmonii Słowackiej w Bratysławie i byli świadkami rozstrzygnięcia prestiżowego konkursu na Europejską Fasadę Roku. Z tym większym zainteresowaniem wyczekiwaliśmy w Polsce wieści zza naszej południowej granicy, że wśród 36 finalistów mieliśmy aż pięć projektów!

Godzina „zero”

Architekci, inwestorzy, wykonawcy, członkowie jury, a także zarząd i przedstawiciele międzynarodowych oddziałów Baumit zbierali się w Filharmonii Słowackiej od godz. 18:00. Po przybyciu na każdego czekała powitalna lampka szampana. O godz. 19:00 wszyscy byli już na swoich miejscach. W sumie blisko 400 gości z 27 krajów Europy oraz Chin. W międzynarodowym gronie znalazła się także 30-osobowa reprezentacja Polski. W biało-czerwonym sektorze, obok przedstawicieli polskiego oddziału Baumit, zasiedli Prezes Poznańskiego Oddziału SARP i członek międzynarodowego składu sędziowskiego – arch. Piotr Kostka oraz przedstawiciele naszych finalistów, a mieliśmy ich w tej edycji aż pięciu: FIL House w Konstancinie-Jeziornie (dom jednorodzinny) – dzieło pracowni Beczak/Beczak/Architekci, wrocławskie Osiedle Atmosfera(budynek wielorodzinny) – arch_it Piotr Zybura, poznański Beyond.pl Data Center (budynek niemieszkalny) – ELD Poland Sp. z o.o., termomodernizacja z Kłobucka (budynek po termomodernizacji) – FHU MatBud Krzysztof Jelonek, budynek przy Al. Wojska Polskiego w Szczecinie (budynek historyczny po renowacji) – Front Architects.


Szczęśliwa szóstka

Sygnał do rozpoczęcia Gali dał słowacko-czeski duet muzyczny Stanislav Surin & Gustav Brom Big Band. Zaraz potem na scenie pojawili się prowadząca galę Vera Wister i gospodarz wieczoru Robert Schmid – prezes Baumit Beteiligungen GmbH a zarazem pomysłodawca ogólnoeuropejskiego konkursu, którzy przywitali gości i oficjalnie rozpoczęli uroczystość.

Po krótkim prologu przyszedł czas na to, po co wszyscy zebrali się w Filharmonii Słowackiej – ogłoszenie werdyktu Jury w konkursie na Europejską Fasadę Roku. Pierwszym wygranym tego wieczoru został Klub Studencki South Bohemiaw Czeskich Budziejowicach (Czechy) stworzony przez Atelier Dvorak architekti, okrzyknięty zwycięzcą w kategorii „budynek niemieszkalny”. Jako drugi na liście laureatów trzeciej edycji Life Challenge zameldował się Browar Paulaner w Monachium (Niemcy) autorstwa Hierl Architekten BDA DWB, najlepszy w kategorii „budynek historyczny po renowacji”. Kilka chwil później na najwyższym stopniu podium stanął już madrycki biurowiec Torre 30 (Hiszpania) projektu Ruiz Barbarin Arquitectos, święcący triumf w kategorii w kategorii „budynek po termomodernizacji”. Po przerwie, w której świetny występ dali Andrea Zimányiová & Gustav Brom Big Band, publiczność oklaskiwała Pavilion in a hayrack w Vrhe (Słowenia) zrealizowany wg konceptu Styria arhitektura d.o.o., który nie miał sobie równych w kategorii „budynek jednorodzinny”. W kategorii „budynek wielorodzinny” prestiżowy tytuł zgarnął apartamentowiec Beautiful Elderly Life w Izoli (Słowenia) spod kreski Gužič Trplan arhitekti d.o.o. Z kolei w kategorii specjalnej, zarezerwowanej dla obiektów o wyjątkowej strukturze, Jury nagrodziło House Marie w Baden (Austria), którego projekt powstał w pracowni Caramel Architects. Zwycięstwo – choć jej nagrodą samo w sobie – oprócz prestiżowego tytułu, każdemu z sześciu laureatów przyniosło dodatkow pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 6 600 euro.

Król jest tylko jeden


I tak doszliśmy do momentu, w którym do odkrycia pozostała już tylko jedna, ale jakże istotna, niewiadoma. Ta, która miała dać odpowiedź na pytanie, komu w udziale przypadnie wygrana w kategorii „Specjalna struktura”, a tym samym „korona” Life Challenge Award 2018 i bonus w postaci 9 900 euro. Ostatnią kartę przed gośćmi odsłonił Robert Schmid. Zwycięzcą całego konkursu został budynek wielorodzinny połączony z ośrodkiem zdrowia w Grenadzie, dzieło UTE BONELL I GIL & PERIS + TORAL. Oznacza to tyle, że „korona” wraca do Hiszpanii i to kraj Basków będzie gospodarzem finału Life Challenge Award 2020. Jeszcze przed wręczeniem nagród bohaterom wieczoru, przed gośćmi po raz kolejny zaprezentowali się Andrea Zimányiová, Ivana Regešová, Zuzana Gamboa & Gustav Brom Big Band.


(Nie)oficjalnie

Po tak wyrafinowanej strawie dla ducha, przyszedł czas na coś równie wykwintnego dla ciała. Gościom obecnym tego wieczoru w Filharmonii Słowackiej zaserwowano kuchnię śródziemnomorską z lokalnymi specjałami i zaproszono do degustacji słowackich win. Piątkowy wieczór powoli dobiegał końca, czego nie można powiedzieć o dobrej zabawie, która dopiero się rozkręcała. Gdy krótsza wskazówka zegara zbliżyła się do godz. 23:00 sygnał do rozpoczęcia nieoficjalnej części wieczoru dała Kalinka Kalasnikow, wprowadzając w zachwyt widownię porywającym Burleska Show Dance. Później impreza przeniosła się już na parkiet. Do późnych godzin nocnych goście bawili się przy rytmach wygrywanych przez DJ-a Publik. Dopracowana w każdym detalu oprawa wydarzenia zaowocowała tym, że wszyscy opuszczali Filharmonię Słowacką w wybornych nastrojach, a czwartkowy wieczór był dla gości gorący nie tylko ze względu na czerwcową aurę za oknem, lecz także towarzyszące mu emocje.


Krótko o Life Challenge 2018

Do Life Challenge 2018 zgłoszono 325 budynków wyłonionych w krajowych edycjach konkursu Fasada Roku 2016 i 2017, w tym 30 projektów z Polski. W pierwszym etapie międzynarodowe jury za pomocą systemu głosowania online jury – z arch. Piotrem Kostką z Kostka & Kurka Architekci w składzie – wytypowało po 6 najlepszych fasad w każdej z podstawowych kategorii „budynek jednorodzinny”, „budynek wielorodzinny”, „budynek niemieszkalny”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek historyczny po renowacji”, a także w kategorii specjalnej zarezerwowanej dla obiektów o wyjątkowej strukturze fasady. Łącznie 36 realizacji, w tym aż pięć z Polski. O ostatecznym zwycięstwie ponownie zadecydowało jury podczas obrad, które spotkało się dzień przed uroczystą ceremonią wręczenia nagród Life Challenge Awards 2018 w Bratysławie na Słowacji.