Dobrze dobrana z nich para...
star_border

Dobrze dobrana z nich para...

Ogrzewanie podłogowe, ze względu na szereg zalet, jest coraz częściej stosowane w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Funkcjonalność całej instalacji zależy jednak od poprawnego montażu przewodów lub mat grzewczych, jak również doboru odpowiedniej okładziny podłogowej. Wykonawcy zalecają, aby powierzchnię z ogrzewaniem podłogowym wykończyć materiałami o wysokich współczynnikach przewodzenia ciepła i jego akumulacji, czyli płytkami ceramicznymi, gresem lub kamieniem naturalnym. Należy pamiętać, aby do klejenia okładziny na tego rodzaju podłożu stosować właściwą zaprawę. Maciej Iwaniec, ekspert z firmy Baumit wskazuje, na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego produktu.

mężczyzna nakłada klej, układa płytkiPodłoga z ogrzewaniem podłogowym, poddawana jest zmianom temperatury. Kiedy ogrzewanie zostaje uruchomione, powierzchnia nagrzewa się, aby oddać ciepło i ogrzać pomieszczenia. Z tego względu produkty stosowane do montażu okładziny podłogowej powinny wyróżniać się wysoką elastycznością. W przeciwnym razie warstwa kleju lub też fuga będą się kruszyć. W konsekwencji płytki ceramiczne lub te, wykonane z naturalnego kamienia, będą się odklejać od podłoża. „Montaż okładziny na posadzce z ogrzewaniem podłogowym wymaga zastosowania zaprawy klejowej charakteryzującej się dobrą elastycznością (np. Baumit FlexFlow). Jest to niezwykle ważne, ponieważ materiały poddane działaniu wysokiej temperatury zmieniają swoją objętość. Oznacza to, że warstwa łącząca płytki z podłożem powinna być odkształcalna, jak również odporna na podgrzewanie. Poza stosowaniem elastycznych zapraw klejowych, nie można zapominać o użyciu fugi o podobnych właściwościach” – wyjaśnia Maciej Iwaniec z firmy Baumit.

Dobór odpowiedniego kleju do płytek ceramicznych układanych na podłodze z ogrzewaniem podłogowym to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest wykonanie, zgodne ze sztuką budowlaną, poszczególnych warstw posadzki z ogrzewaniem podłogowym: „Podstawową zasadą podczas klejenia okładziny podłogowej na ogrzewaniu podłogowym jest metoda kombinowana  Buttering-Floating polegającą  na nanoszeniu kleju zarówno na podłoże jak i na płytkę. Taki sposób zapewnia 100% pokrycie klejem przestrzeni między płytką a podkładem. Ta sama metoda zalecana jest również do klejenia płytek ceramicznych na zewnątrz. W przeciwnym wypadku w miejscach, w których zabraknie zaprawy, zgromadzi się powietrze, a w przyszłości woda, które może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie instalacji grzewczej. Nie można również zaniedbać uzupełnienia spoin między płytkami. Jeśli przed położeniem okładziny podłoże nie było wygrzane, nie należy wykonywać fugi (np. Baumit PremiumFuge). Stopniowe uruchomienie ogrzewania spowoduje, że nadmiar wilgoci będzie mógł swobodnie odparować z posadzki poprzez szczeliny przygotowane do fugowania. Odpowiednio długa przerwa technologiczna po ułożeniu płytek, jak również sukcesywne ogrzewanie nowo wykonanej posadzki pozwoli na wyschnięcie wszystkich warstw podłogi i uchroni przed ewentualnym kruszeniem się lub zawilgoceniem powłoki” – dodaje ekspert z firmy Baumit.