star_border

Oszczędność energii, czyli jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie

W trakcie budowy domu czy przed jego zakupem bardzo istotna jest kwestia eksploatacji danego budynku. Dlatego już na wczesnym etapie warto zwrócić uwagę na system ogrzewania oraz termoizolację ścian. Prawidłowo zaizolowany budynek pozwoli na znaczną oszczędność energii w zakresie ogrzewania, a także chłodzenia domu. A jak wiadomo, koszty związane z energią odgrywają znaczącą rolę w domowym budżecie. Zalety odpowiedniej termoizolacji ścian domu:

  • minimalizacja strat ciepła,
  • mniejsze koszty ogrzewania,
  • oszczędność kosztów klimatyzacji.

Oszczędność energii – termoizolacja domu

Deficyty ciepła generowane przez źle ocieplone lub zupełnie nieocieplone ściany i dachy budynków powodują ogromne straty energii. Przekłada się to na wyższe rachunki za prąd i ogrzewanie. Latem natomiast niezaizolowany budynek bardzo mocno się nagrzewa i oddaje ciepło wewnątrz pomieszczeń, co także podnosi koszty eksploatacji. Ciągłe korzystanie z klimatyzacji również wiąże się z dodatkowymi, wyższymi opłatami za energię. Aby zmniejszyć rachunki i w dłuższej perspektywie zacząć oszczędzać, warto zainwestować w odpowiednią izolację termiczną ścian naszego domu. Oszczędność energii jest ważna nie tylko dla naszego domowego budżetu, ale także ma ogromny wpływ na środowisko naturalne.

Inteligentne ulepszenia

grafika izolacji domu, budynku, oszczędzanieJeżeli zależy nam na oszczędności energii w naszym gospodarstwie domowym, musimy zastosować wydajne i energooszczędne ulepszenia. Podstawowym aspektem jest prawidłowa izolacja termiczna elewacji. Liczne testy wykazują bowiem, że przez źle ocieplone lub zupełnie nieocieplone ściany mogą powodować ogromne straty ciepła – nawet na poziomie 40%. Jednak należy wspomnieć o tym, że samo zaizolowanie ścian budynku może być nie wystarczające. Ważne jest, aby w takiej sytuacji sięgnąć po kompleksowe rozwiązania.

3 sprawdzone sposoby na oszczędność energii w domu

Odpowiednia izolacja ścian budynku mieszkalnego pozwoli bardzo mocno zredukować rachunki za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem. Jednak, aby przyczynić się do jeszcze większego obniżenia kosztów, możesz spróbować naszych 3 sprawdzonych sposobów:

1. Uszczelnienie okien. Nawet 25% ciepła może uciekać z domu poprzez nieszczelne okna. Najprostszym sposobem na powstrzymanie wypływu ciepłego powietrza z domu przez otwory okienne jest przyklejenie specjalnych uszczelek. Samoprzylepne uszczelki dostępne są w niemal każdym markecie budowlanym, a ich montaż jest banalnie prosty.

2. Wymiana systemu grzewczego. Jest to dość spora inwestycja, jednak zakup bardziej efektywnych grzejników i nowoczesnego pieca zwróci się i to z nawiązką w ciągu zaledwie kilku sezonów grzewczych. 

3. Dodatkowe wyposażenie okien w żaluzje. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żaluzji, jednak te zewnętrzne – o których mowa – nie tylko doskonale zaizolują nasz dom, lecz także wygłuszą wszelkie hałasy dochodzące z zewnątrz. Pełnią także funkcję antywłamaniową. 

Stosowanie się do tych 3 zaleceń pozwoli na oszczędność energii, a tym samym zmniejszenia rachunków za prąd i podgrzewanie wody.

Izolacja elewacji – czy każdy budynek można ocieplić?

Nowopowstające budynki są najczęściej energooszczędne i odpowiednio zaizolowane, co ma znaczący wpływ na domowy budżet mieszkańców. Jednak te stare często wymagają modernizacji i dodatkowego ocieplenia. Izolacja elewacji jest możliwa bez względu na sposób, w jaki dany budynek został zbudowany oraz na jego wiek. Jednak w zależności od użytych do wzniesienia budowy materiałów należy dobrać odpowiedni rodzaj izolacji.

W niektórych przypadkach koszt ocieplenia może być wyższy – zwłaszcza jeśli tynk na izolowanych ścianach będzie w złym stanie technicznym. Podczas prac renowacyjnych w zakresie termoizolacji warto skorzystać z gotowych systemów ociepleń marki Baumit. Dzięki temu mamy pewność najwyższej jakości i dopasowania wszystkich materiałów. Oprócz tego wybór gotowych systemów pozwala na oszczędność pieniędzy oraz czasu w trakcie remontu.