star_border

Temperatura w pomieszczeniach

Nie za ciepło, nie za zimno

To, czy pomieszczenie wydaje nam się ciepłe, czy zimne, zależy od odczuwanej przez nas temperatury (tzw. temperatury ope-ratywnej), na którą wpływają dwa czynniki: temperatura powietrza oraz powierzchni ścian wewnętrznych (promieniowanie cieplne).

biały pokój, sofa, pufa, okna, stół

Temperatura powietrza i powierzchni

Temperatura powietrza dotyczy powietrza otaczającego osoby przebywające w pomieszczeniu. Z kolei temperatura powierzchni odnosi się do powierzchni wewnątrz pomieszczenia: ścian, sufitów, podłóg oraz mebli. Jeżeli ściany zewnętrzne są dobrze zaizolowane, temperatura powierzchni ściany jest zbliżona do temperatury powietrza w pomieszczeniu - nawet zimą. W przypadku braku izolacji, temperatura powierzchniowa zimą utrzymuje się na znacznie niższym poziomie niż temperatura powietrza we wnętrzach, pomimo długotrwałego ogrzewania, co w znacznym stopniu wpływa na komfort. Aby go zwiększyć, temperatura w pomieszczeniu musi zostać znacznie podwyższona, co z kolei wiąże się z koniecznością intensywnego ogrzewania.

W przypadku zastosowania systemu ocieplenia, temperatura w pomieszczeniu wynosi 22°C, a ścian 19°C. Bez systemu ocieplenia, temperatura w pomieszczeniu wynosi 26°C, a ścian 15°C.

wykres temaperatury w pomieszczeniu

Wyższa temperatura powierzchni ścian sprawia, że czujemy się komfortowo nawet w przypadku niższej temperatury w pomieszczeniu. Ułatwia to oszczędności finansowe oraz jest korzystne dla środowiska.