Tynki elewacyjne – poznaj ich możliwości

Tynki elewacyjne – poznaj ich możliwości


Tynki od wielu lat stanowią najczęściej używany produkt do prac wykończeniowych na elewacjach. Warto podkreślić jednak, że stosowane współcześnie tynki elewacyjne przeszły na przestrzeni dekad prawdziwą rewolucję – niesłabnący postęp technologiczny sprawił, że deweloperzy, ekipy budowlane oraz inwestorzy mogą swobodnie wybierać spośród nieprzebranej listy produktów, zapewniających zróżnicowane efekty na wszystkich najpopularniejszych typach systemów ociepleń. Zapoznaj się z przygotowanym przez nas artykułem i wybierz odpowiedni tynk elewacyjny.

Dlaczego warto postawić na systemy ociepleń wyposażone w nowoczesne tynki elewacyjne?

Rosnące ceny energii grzewczej oraz regulacje unijne dotyczące emisji gazów cieplarnianych sprawiły, że podniesienie efektywności energetycznej budynków stało się koniecznością. Do najbardziej popularnych systemów ociepleń należą systemy ETICS (External Thermal Insulation Composite System), czyli systemy ociepleń ścian zewnętrznych budynków.

[Sprawdź, jakie korzyści daje odpowiednie ocieplenie domu.]

Jako materiał termoizolacyjny służą w nich najczęściej styropian lub wełna mineralna. Jako warstwę wierzchnią systemów ETICS – a zarazem element, który wizualnie nadaje ostateczny wygląd całej elewacji – stosuje się cienkowarstwowe tynki strukturalne. Na rynku znajduje się wiele produktów o zróżnicowanym składzie i parametrach technicznych – w zależności od planowanej koncepcji, możemy postawić na produkty gotowe do użycia, oferowane w kubłach: silikonowe, silikatowe, akrylowe oraz silikatowo-silikonowe lub występujące w workach jako sucha mieszanka do zmieszania z wodą – tynki mineralne. Ciekawą formę mogą zapewnić elewacji tynki mozaikowe, na bazie drobnych kamyczków zatopionych w masie żywicznej.

Tynki elewacyjne pomagają stworzyć niemal dowolną strukturę

Warto podkreślić również, że tynk elewacyjny pozwala uzyskać wiele zróżnicowanych faktur. Wśród najczęściej stosowanych efektów warto wymienić m.in. baranka i kornika. Pierwszy z nich pozwala uzyskać widoczne, równomiernie rozłożone na elewacji uziarnienie. Drugi stosuje się, aby uzyskać rezultat żłobień. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wybór tynku dekoracyjnego, jest wizualny rezultat, jaki zamierzamy osiągnąć.

Struktura baranka i kornika to dwie najpopularniejsze warianty, w których mogą zostać wykonane cienkowarstwowe tynki elewacyjne. Nie są to jednak jedyne z dostępnych opcji. Wśród obecnych na rynku możliwości warto rozważyć m.in. tynk modelowany Baumit CreativTop, który w zależności od wariantu uziarnienia i techniki nakładania, pozwala wykreować wiele zróżnicowanych struktur na elewacji. To tynk elewacyjny, który umożliwia stworzenie efektu wałkowania, szpachlowania, zacierania, szlamowania, gładzi czy grubego ziarna. Tynk modelowany z powodzeniem sprawdza się również do stworzenia efektu kamienia, drewnianej deski, betonu architektonicznego, cegły klinkierowej i metalu.

Dlaczego warto postawić na tynk mozaikowy?

W ostatnim czasie na popularności zyskuje także tynk mozaikowy, określany również jako kamyczkowy. Cechuje się on wysoką odpornością na szkodliwy wpływ pogody i ewentualne uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy budowie ogrodzeń, cokołów, filarów, podmurówek czy gzymsów. Nie brakuje jednak projektów, w których tynk mozaikowy wykorzystywany jest na większych powierzchniach jako dekoracyjny tynk elewacyjny.

Na tę tendencję wpływ ma nieustanna rozbudowa dostępnego wzornictwa, która przekłada się na nowe, interesujące efekty wizualne. Powszechnie znane, klasyczne wzory zostały uzupełnione o nowoczesne warianty, które mogą zastępować kamień dekoracyjny.

Tynk mozaikowy Baumit MosaikSuperfine oparty o drobne piaski kwarcowe doskonale sprawdza się przy tworzeniu imitacji struktury i barwy piaskowca, granitu, bazaltu bądź trawertynu. Drugi produkt, Baumit MosaikTop, umożliwia odwzorowanie struktury skalnych bloków pochodzących z całego świata.

Tynk mozaikowy z dodatkiem płatków kamiennych sprawia, że elewacja nabiera szlachetnego wyrazu, nawiązującego do efektu naturalnego kamienia | Fot. Baumit

Czy tynki elewacyjne Baumit można stosować na elewacji w ciemnych odcieniach?

Należy także podkreślić, że odpowiedni tynk elewacyjny bez trudu sprawdzi się nawet przy aranżacjach wykorzystujących ciemną kolorystykę, nie wiążąc się z ryzykiem odbarwienia bądź przegrzania. Rozwiązaniem tego typu jest wyprawa wierzchnia z technologią chłodzenia – tzw. Cool Pigment, stosowaną przy wymagających tego ciemnych kolorach. Odbijanie niewidzialnej części energii słonecznej ogranicza przegrzewanie się całego ocieplenia, chroniąc je jednocześnie przed uszkodzeniem.

Tynki elewacyjne Baumit to produkty wysokiej jakości, które z powodzeniem sprawdzą się przy nawet najbardziej ambitnych planach dekoracyjnych. Tynk elewacyjny występuje w wielu zróżnicowanych wariantach dopasowanych do najmodniejszych koncepcji aranżacyjnych – osiągnięty efekt zależy wyłącznie od naszej pomysłowości i przyjętej koncepcji.