Jak kolor elewacji wpływa na temperaturę w pomieszczeniu?

Jak kolor elewacji wpływa na temperaturę w pomieszczeniu?

Barwne fasady od zawsze wzbogacają wygląd miast, ale czy wybór koloru wpływa na temperaturę w pomieszczeniu?

Według meteorologów fale upałów są zjawiskiem naturalnym. Jednak zmiany klimatu stają się coraz bardziej widoczne na naszych szerokościach geograficznych: od 2000 r. obserwuje się wyraźny wzrost średniej temperatury i wzrost liczby fal upałów, co powoduje ogromny wzrost powiązanych problemów zdrowotnych. Ludzie coraz częściej zadają sobie pytanie: „Czy konieczne jest unikanie ciemnych kolorów na elewacjach w celu schłodzenia pomieszczeń?”

Większość ulubionych fasad naszych użytkowników jest rzeczywiście biała – być może już dostosowaliśmy nasz gust do zmian klimatu. Jednak nasz zespół badawczy postanowił przeprowadzić stacjonarną symulację, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście konieczne jest uniknięcie koloru na elewacjach, aby uciec przed upałem w lecie.

Efekt w murowanych domach bez izolacji jest faktycznie znaczący. Dzięki symulowanej temperaturze zewnętrznej wynoszącej 32 °C i bezpośredniemu nasłonecznieniu czarna elewacja zwiększyła temperaturę powierzchni ściany w pomieszczeniu o około 5 °C. Izolowany dom wykonany z betonu nie wykazywał jednak prawie żadnej różnicy temperatur ścian w pomieszczeniu: biała fasada: 26,3 °C vs. czarna fasada: 26,9 °C. Najgorzej wypadł dom z czarnego betonu bez izolacji.

Badania pokazują, że możliwa jest ogromna różnorodność kolorów elewacji bez wpływu na klimat w pomieszczeniu - pod warunkiem, że użyjesz odpowiedniego materiału eksploatacyjnego.

Dowiedz się więcej o Parku Badawczym VIVA.