Jak kolor elewacji wpływa na temperaturę w pomieszczeniu?

Jak kolor elewacji wpływa na temperaturę w pomieszczeniu?


Doskonale zdajemy sobie sprawę, że niektóre kolory przyciągają ciepłe promienie słoneczne znacznie bardziej niż inne. Unikamy noszenia ciemnych ubrań w letnie dni, zastępując je bielą i jasnymi barwami. Czy czynnik ten należy uwzględnić już na etapie projektu elewacji? Barwne fasady od zawsze wzbogacają wygląd miast, ale czy niebanalne kolory mają wpływ na temperaturę w naszych mieszkaniach i domach?

Dlaczego warto zadbać o korzystny klimat wnętrza naszych czterech kątów?

W domu spędzamy bardzo dużą część naszego życia. Warto dołożyć wszelkich starań, aby panujący w nim mikroklimat cechował się pozytywnym wpływem na nasze samopoczucie i zdrowie. Jedną z najważniejszych części składowych zdrowego mieszkania jest temperatura w pomieszczeniu oraz ilość ciepła gromadzonego w ścianach. Jeśli temperatury wewnętrzne zaczną przekraczać optymalne wartości, domownicy zaczną odczuwać dyskomfort, idący w parze z ogólnym osłabieniem – zmęczeniem, bólem głowy, spadkiem koncentracji i rozdrażnieniem.

Warto pamiętać, że choć skrajnie wysokie temperatury w letnich miesiącach nie stanowią dla nas żadnej niespodzianki, od początku XXI wieku dostrzegamy wyraźny wzrost temperatur w różnych zakątkach globu. Jak podaje Komisja Europejska[1] , dekada 2011-2020 stanowiła najcieplejsze lata w historii, a w 2019 r. średnia temperatura wyniosła o 1,1°C więcej niż w epoce przemysłowej. Co więcej, wywołane działalnością człowieka globalne ocieplenie powoduje wzrost temperatury w tempie 0.2°C na dekadę.

Wysoka temperatura w pomieszczeniu podczas letnich miesięcy sprawia, że domownicy testują różne metody zapobiegania nadmiernym upałom. Czy jasne kolory elewacji przyniosą spodziewane rezultaty? Czy ciemne detale na ścianach budynków faktycznie przyczyniają się do niekorzystnej aury w mieszkaniu? Nasi eksperci, pracujący w parku badawczym materiałów budowlanych Baumit Viva, postanowili przyjrzeć się tym kwestiom i rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości.

Kolory elewacji a termoizolacja budynku – który czynnik ma większy wpływ?

Do przeprowadzonych badań wykorzystaliśmy izolowany dom, wykonany z betonu. Przy symulowanej temperaturze zewnętrznej wynoszącej 32˚C oraz bezpośrednim nasłonecznieniu, temperatura powierzchni ścian w pomieszczeniu pokrytym białą fasadą wynosiła 26,3˚C. W przypadku obiektu o czarnej fasadzie zmierzona temperatura wynosiła 26,9˚C – różnica ma więc charakter marginalny.

Warto podkreślić jednak, że wyniki prezentują się zupełnie inaczej w przypadku domu pozbawionego izolacji – w murowanym budynku pozbawionym ocieplenia i czarnej elewacji, temperatura ścian w pomieszczeniu wzrosła aż o 5˚C. Jak widać, kolor elewacji nie oddziałuje w dużym stopniu na temperaturę i domowy mikroklimat w ocieplonych budowlach. Kluczowa jest sama termoizolacja budynku, która latem chroni ściany przed nagrzewaniem, a zimą pomaga utrzymać właściwy komfort cieplny.

Nie bójmy się oryginalnych kolorów elewacji

Choć uwielbiamy białe fasady, jej projekt i wykończenie nie musi ograniczać się do „bezpiecznych”, jasnych odcieni. Stosując odpowiednie technologie budowlane, zyskamy dostęp do pełnej palety barw i nieograniczonych możliwości aranżacyjnych.

Warto podkreślić również, że nasza firma oferuje systemy ociepleń z tynkami i ciemnymi farbami elewacyjnymi, które są wyposażone w stosowny mechanizm chłodzenia. Za odbijanie dużej części promieni słonecznych odpowiadają specjalne Cool Pigmenty, które obniżają temperaturę powierzchni elewacji, zapobiegając jej przegrzewaniu. Aplikowane kolory zachowują swój oryginalny wygląd na długi czas, sama termoizolacja budynku zyskuje skuteczną obronę przed efektami letnich temperatur.