INSTA 21 – architektura dialogu
star_border

INSTA 21 – architektura dialogu

BAUMIT MAGAZYN DLA PARTNERÓW & PRZYJACIÓŁ 2/2024 (21)

Współczesna architektura to sztuka harmonijnego wpisywania się w otaczający kontekst. Dobry projekt nie tylko szanuje to, co istnieje, ale także wzbogaca przestrzeń. Budynek wielorodzinny INSTA 21, zlokalizowany przy ul. Instalatorów 21 w Warszawie, jest doskonałym przykładem takiego podejścia. Tworzy przestrzeń, która jest zarówno funkcjonalna, jak i przyjazna mieszkańcom, a przy tym umiejętnie dopełnia tkankę miejską.

INSTA 21 to budynek wielorodzinny zlokalizowany przy ulicy Instalatorów 21, na styku tętniących warszawskich dzielnic Włochy i Ochota, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi i Aleją Krakowską, w pobliżu Parku Szczęśliwickiego. To miejsce stworzone z myślą o osobach, które cenią sobie aktywny styl życia oraz kontakt z naturą, a jednocześnie pragną mieszkać w sercu miasta, w pobliżu wszystkich cywilizacyjnych udogodnień.

Budynek stanowi także świetny przykład nowoczesnej i przemyślanej architektury, która doskonale wpisuje się w urbanistyczny kontekst stolicy, oferując jednocześnie mieszkańcom wyjątkowy komfort życia. Tworzy go 6 kondygnacji naziemnych z 87 mieszkaniami o zróżnicowanym metrażu i usługami na parterze oraz jedna kondygnacja podziemna z garażem. Projekt powstał w pracowni 22architekci i wyróżnia go dbałość o detale, wysoka jakość użytych materiałów oraz wyjątkowa estetyka, która łączy ponadczasową formę z funkcjonalnością.

Dopasowany element układanki


Projektując budynek INSTA 21, architekci bazowali na otaczającym kontekście. Część dzielnicy, w której została zrealizowana inwestycja, wcześniej stanowiła obszar o funkcji zaplecza dla służb miejskich oraz tereny magazynowe. W ostatnim dziesięcioleciu obszar ten zaczął zmieniać swoje oblicze poprzez dynamiczne wypieranie dawnej funkcji przez nowo powstające osiedla mieszkaniowe. Bezpośrednio w sąsiedztwie projektowanego budynku zrealizowane zostały budynki wielorodzinne, które stworzyły nowy kontekst, a INSTA21 to kolejny element układanki urbanistycznej.

- Naszym zadaniem projektowym było dopaso- wanie się skalą zabudowy oraz takie usytuowa- niebudynku, którezapewni maksymalny komfort  jego  użytkowania. – tłumaczy architekt Aleksander Drzewiecki, prowadzący pracownię 22architekci. - Układ budynku w kształcie litery „L” pozwala uniknąć zacieniania i przesłaniania budynków mieszkalnych wielorodzinnych znajdujących się na działkach od strony wschodniej i południowej. Główne wejście „bramowe” na teren inwestycji przewidzieliśmy od strony północnej, co pozwala na łatwy dostęp od strony ciągu pieszego w ul. Instalatorów. W większości mieszkań zaprojektowaliśmy loggie, co stanowi bardziej komfortowe rozwiązanie od balkonów. Dodatkowo lokalizacja portierni w bliskim sąsiedztwie wejścia zapewnia kontrolę dostępu i zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Dostęp do poszczególnych sekcji budynku odbywa się z poziomu dziedzińca.

Nowoczesna forma i detale architektoniczne

 INSTA 21 to osiedle, które nie tylko zachwyca lokalizacją, ale także nowoczesną, ponadczasową architekturą. Budynek wyróżnia się prostą, elegancką bryłą, która wpisuje się w trendy urbanistyczne, a jednocześnie zacho- wuje kameralny charakter, tworząc przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Projektanci postawili na ponadczasową formę i jasne kolory,

Chcieliśmy stworzyć budynek, którego architektura za kilka, kilkanaście lat wciąż pozostanie aktualna – podkreśla architekt. – Pewnym przełamaniem reguł w tym projekcie było zmniejszenie rangi elewacji zewnętrznych. Z reguły większy nacisk kładzie się na elewację frontową budynku, a wewnętrzna traktowana jest skromniej. W tym przypadku postanowiliśmy co najmniej znak równości między obiema stronami budynku, a nawet powiedziałbym, że ciekawsze elementy architektury i zagospodarowania terenu są bardziej dostrzegalne od strony dziedzińca.

 Jednym z charakterystycznych elementów budynku jest podcień, który prowadzi do narożnej klatki schodowej. Stanowi on lekkie zadaszenie oparte na delikatnych okrągłych słupach i wprowadza ciekawy rytm w parterze. Elewacja pozostałych kondygnacji również opiera się na rytmie, tym razem powtarzal- nych loggii, które w charakterystyczny sposób nadają elewacji graficzny efekt. Pewnym kontrastem dla prostej i ortogonalnej formy budynku jest zagospodarowanie terenu, które zostało zaplanowane jako organiczna kompozycja z miękko ukształtowanymi ciągami pieszymi i małą architekturą.

Wyrafinowane połączenie


Dla podkreślenia grafiki fasady na elewacji zastosowano dwa rodzaje tynków.

– Zależało nam na uwidocznieniu zróżnicowanych faktur i uziarnienia wypraw tynkarskich, dlatego zestawiliśmy klasyczny gładki tynk siliko- nowy Baumit SilikonTop z tynkiem mozaikowym Baumit MosaikSuperfine o chropowatej fakturze, z dodatkiem płatków miki, co pod odpowiednim kątem padania światła tworzy refleksy świetlne na elewacji. – opowiada arch. Aleksander Drzewiecki.
- W efekcie można odnieść wrażenie jakby mieniła się ona w słońcu.

Mówiąc o projekcie INSTA21 warto zwrócić uwagę na kreatywne podej- ście architektów do wyeksponowanych, aczkolwiek niechcianych urzą- dzeń technicznych – czerpni i wyrzutni powietrza z garażu podziemnego, które znajdują się na widoku. Obudowano je miękkimi formami pokrytymi blachą aluminiową w kolorze mosiądzu, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardziej jak elementy małej architektury.
Funkcjonalność i design budynku, zastosowane w nim rozwiązania architektoniczne oraz poszanowanie dla kontekstu zaowocowały kwa- lifikacją do międzynarodowego konkursu Baumit Life Challenge 2024. INSTA 21 był jednym z sześciu obiektów wielorodzinnych reprezentują- cych Polskę w wyścigu o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Dane projektu


INSTA 21


  • Inwestor: Polski Holding Nieruchomości S.A.
  • Architekt: 22ARCHITEKCI sp. z o.o.
  • Wykonawca: CHEMOBUDOWA - KRAKÓW S.A.
  • Rok budowy: 2022
  • Miejsce: Warszawa

Produkty Baumit: