Find the perfect color for your facade
Get the appBAUMIT MAGAZYN DLA PARTNERÓW & PRZYJACIÓŁ 2/2024 (21)
W ostatnich latach obserwujemy w Polsce zwiększone inwestycje w infrastrukturę kulturalną, a szczególnie w nowoczesne domy kultury. Coraz więcej samorządów i instytucji buduje tego typu obiekty, by odpowiedzieć na potrzeby lokalnych społeczności. Świetnym przykładem takiego działania jest Białobrzeskie Centrum Kultury „Białe Brzegi” – uczestnik ogólnopolskiego konkursu Baumit Fasada Roku 2023 i międzynarodowego konkursu Baumit Life Challenge 2024.
Do marca 2022 roku obiekt funkcjonował jako Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białobrzegach (MGOK). Zmiana nazwy stanowiła wstęp do nowego rozdziału w historii funkcjonowania placówki, a było nim otwarcie nowego skrzydła budynku w maju 2023 roku, wraz z którym obiekt zyskał ok. 400 m2 dodatkowej powierzchni użytkowej. Nowa nazwa została subtelnie odzwierciedlona w koncepcji dobudowanego skrzydła.
Rozbudowa Białobrzeskiego Centrum Kultury odzwierciedla współczesne podejście do tego typu projektów, które nowoczesną funkcjonalność łączą z estetyką i harmonijnym wpisaniem w lokalny kontekst.
Obiekt zyskał nowe funkcje, ponieważ w dobudowanym skrzydle znalazła się sala kinowa z 54 fotelami, czytelnia, pomieszczenia techniczne, szatnia oraz toalety. Dzięki elastycznym rozwiązaniom przestrzennym, takim jak mobilne ściany, można uzyskać przestrzeń mieszczącą nawet ponad 200-osobową widownię. Sprawia to, że nowe skrzydło może być miejscem organizacji m.in. widowisk, występów kabaretowych czy seansów filmowych, a Białobrzeskie Centrum Kultury „Białe Brzegi” jest w stanie lepiej realizować misję ośrodka, wokół którego koncentruje się życie kulturalno- artystyczne miasta i regionu.
Nowe skrzydło charakteryzuje się elegancką, minimalistyczną architekturą, która doskonale harmonizuje z nowoczesnymi trendami projek- towymi. W aspekcie przestrzenno-kubaturowym głównym założeniem było wykreowanie budynku otwartego i przenikającego się wzajemnie z ze- wnętrznym otoczeniem oraz czytelnym układem komunikacyjnym.
Wygląd nowej części budynku to efekt połą- czenia sił Urzędu Miasta i Gminy Białobrzegi, biura J.Projekt – Pracownia architektury Jagoda Matuszczak oraz generalnego wykonawcy prac budowlanych, firmy Archibud Małgorzata Pluta z Radomia. Rozbudowa nie byłaby możliwa bez dofinansowania otrzymanego z budżetu Województwa Mazowieckiego w wysokości 1,8 miliona złotych.
Budynek został ocieplony w systemie ETICS,a na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne.Wszystko po to, by zapewnić mu odpowiedniąefektywność energetyczną – zoptymalizować koszty utrzymania i zminimalizować wpływ na środowisko. Całość utrzymana jest w stonowanej kolorystyce. Elewacja to połączenie białych płyt alubond z tynkami strukturalnymi w kolorze jasnej szarości – silikonowym Baumit SilikonTop oraz modelowanym Baumit CreativTop. Ten drugi posłużył do uzyskania efektu betonu, dzięki któremu całość nabrała bardziej nowoczesnego i eleganckiego charakteru. Co ważne, oba tynki charakteryzuje wysoka hydrofobowość i odporność na zabrudzenia.
– Szukaliśmy materiałów wysokiej jakości, które poza walorami dekoracyjnymi, zapewnią jasnej elewacji ochronę przed zabrudzeniami oraz szkodliwym działaniem wody i rozwojem glonów czy grzybów. Dzięki temu budynek dłużej zachowa świeży wygląd i będzie stanowił atrakcyjny element lokalnego krajobrazu – mówi inżynier Piotr Pluta, który kierował pracami budowlanymi z ramienia firmy Archibud Małgorzata Pluta.
Dopełnieniem całości, wpływającym na odbiór wizualny, podkreślającym lekkość bryły, są duże przeszklenia parteru, wprowadzające naturalne światło do wnętrza i zapewniające otwarcie na otaczającą przestrzeń. Jasna elewacja budynku nadaje mu elegancki i świeży wygląd, a sam budynek przyciąga uwagę nietuzinkową formą. Wysunięty, nieregularny daszek tworzy podcień nad głównym wejściem i jednocześnie stanowi ciekawy detal architektoniczny, podkreślający dynamiczne ukształtowanie bryły. Ale to nie jedyne jego zadania. Zapewnia on także schronienie przed deszczem czy słońcem, a ponadto tworzy taras, który może służyć jako scena plenerowa. Nowa część budynku została scalona z istniejącym obiektem za pomocą przeszklonego łącznika, co pozwoliło stworzyć spójny i funkcjonalny układ architektoniczny.
Jak podkreśla generalny wykonawca, sporym wyzwaniem przy realizacji inwestycji było zapewnienie odpowiedniej akustyki wnętrz.
– Wprowadzenie technologii elastycznej adaptacji przestrzeni, która pozwala na szybką zmianę konfiguracji sali w zależności od potrzeb, dodatkowo zwiększyło złożoność tego zadania. – wspomina inżynier Piotr Pluta – koordynator kontraktu. – Priorytetem było zastosowanie odpowiednich materiałów oraz precyzyjna kontrola nad rozchodzeniem się dźwięku, aby pomieszczenie spełniało wysokie standardy akustyczne. Dlatego placówka otrzymała nowoczesne systemy nagłośnienia i oświetlenia scenicznego, dostosowane do realizowanej funkcji. Inwestycja była jednak szczególna także z innego względu. – Przetarg i realizacja zadania przypadły na trudny okres dla całej branży budowlanej. – dodaje Piotr Pluta. – W obliczu kryzysu spowodowanego pandemią i konfliktem w Ukrainie, musiała się ona zmagać z poważnymi problemami, takimi jak ograniczona dostępność produktów, długie terminy realizacji dostaw czy częste podwyżki cen, co wymagało dużej elastyczności od wykonawców i zamawiających.
Nie przeszkodziło to jednak w realizacji pomysłu stworzenia nowego miejsca, poszerzającego ofertę kulturalną i stanowiącego jednocześnie lokalne centrum integracyjne dla mieszkańców gminy. Białobrzeskie Centrum Kultury „Białe Brzegi” odpowiada na potrzeby społeczności lokalnej,
podnosząc jakość życia mieszkańców i umożliwiając realizację szerokiej gamy wydarzeń artystycznych orazedukacyjnych.