star_border

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego


Termomodernizacja stała się kluczowym elementem strategii inwestycyjnych dla zarządców i właścicieli budynków mieszkalnych. Odpowiednie finansowanie tych działań może znacząco wpłynąć na efektywność energetyczną obiektów, przynosząc jednocześnie wymierne korzyści ekonomiczne i ekologiczne. W naszym artykule dowiesz się więcej o państwowych formach wsparcia finansowego, takich jak premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego.

Poznaj różnice między premią termomodernizacyjną a ulgą termomodernizacyjną


Zakres projektów kwalifikujących się do uzyskania ulgi oraz premii termomodernizacyjnej obejmuje między innymi ocieplenie budynku, modernizację systemów ogrzewania i wentylacji, a także wdrażanie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii, takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła. Przed podjęciem decyzji o izolacji termicznej budynku musisz wiedzieć, na czym polega różnica między premią termomodernizacyjną a ulgą termomodernizacyjną.

Premia jest formą dofinansowania kredytu na inwestycje związane ze zmniejszeniem zapotrzebowania na energię poprzez wykonanie prac remontowych lub modernizacyjnych. Ulga termomodernizacyjna umożliwia z kolei odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na termomodernizację nieruchomości – mogą z niej skorzystać wyłącznie właściciele budynków jednorodzinnych (w tym domy wolnostojące, szeregowe i bliźniacze).

Premia termomodernizacyjna – dla kogo i w jakich sytuacjach przysługuje?


Jednym z rozwiązań, które pomoże Ci zredukować koszty modernizacji budynku, jest premia termomodernizacyjna. Dla kogo skierowana jest ta oferta? Premia przysługuje szerokiemu gronu beneficjentów, w tym:

  • wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym,

  • jednostkom samorządu terytorialnego,

  • towarzystwom budownictwa społecznego (TBS),

  • społecznym inicjatywom mieszkaniowym,

  • spółkom prawa handlowego,

  • osobom fizycznym.

Z premii termomodernizacyjnej można skorzystać w przypadku renowacji budynków mieszkalnych i obiektów zbiorowego zamieszkania, takich jak hotele, motele, pensjonaty, schroniska, internaty czy domy studenckie. Premia może być również przeznaczona na ulepszenie lokalnych sieci ciepłowniczych oraz zasilających je źródeł energii. Warto zaznaczyć, że warunkiem uprawniającym do uzyskania premii termomodernizacyjnej jest kwota kredytu przeznaczonego na sfinansowanie przedsięwzięć związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków, która wynosi co najmniej 50% kosztów inwestycji i nie mniej niż wysokość przysługującej premii. 

Jak możesz uzyskać premię termomodernizacyjną?


Jednostką odpowiedzialną za przydzielanie premii termomodernizacyjnych jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – inwestor musi skorzystać z oferty jednego ze wskazanych banków, oferujących kredyt z premią termomodernizacyjną.

Proces aplikacyjny o premię termomodernizacyjną wymaga przygotowania i przedstawienia szczegółowego planu termomodernizacji, który powinien być zgodny z aktualnymi wymogami i standardami energetycznymi. Co więcej, właściciel musi potwierdzić swoje prawa do nieruchomości oraz zdolności kredytowej.

Kluczowym dokumentem do uzyskania premii termomodernizacyjnej jest audyt energetyczny, który zawiera szczegółowe parametry na temat izolacji ścian, dachu, okien i drzwi oraz systemu podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Co to jest grant termomodernizacyjny?


Mówiąc o formach dofinansowania remontów obejmujących docieplanie budynków, należy wspomnieć również o grancie termomodernizacyjnym. W niektórych sytuacjach może on posłużyć do zwiększenia premii o 10% kosztów przedsięwzięcia (bez podatku VAT).

Grant termomodernizacyjny przysługuje inwestorom wykonującym głęboką i kompleksową modernizację budynków wielorodzinnych. Decydującymi czynnikami do uzyskania grantu jest odpowiednia wartość wskaźnika na nieodnawialną energię pierwotną (EP) lub spełnienie wymagań izolacyjności cieplnej dla przegród oraz wyposażenia technicznego budynku. Konkretne wartości tych kryteriów znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Warto dodać, że inwestorzy planujący skorzystanie z grantu termomodernizacyjnego nie mogą wyrządzać poważnych szkód dla celów środowiskowych oraz muszą spełniać kryteria horyzontalne. Od nowoczesnego budownictwa wymaga się stosowania sprzyjających środowisku rozwiązań, które jednocześnie wpływają na komfort domowników w blokach wielorodzinnych. Premia termomodernizacyjna dla wspólnot mieszkaniowych w połączeniu z grantem stanowią atrakcyjne opcje dla osób dążących do poprawy standardu energetycznego nieruchomości.

Dowiedz się, ile skorzystasz na premii termomodernizacyjnej z opcją grantu


Premia termomodernizacyjna w zależności od sytuacji może wynosić:

  • 26% kosztów termomodernizacji,

  • 31% kosztów w przypadku inwestycji uwzględniających rozwiązania OZE,

  • 50% dla inwestycji w budynkach wielkopłytowych.

  • Grant termomodernizacyjny, który możesz uzyskać przy głębokiej i kompleksowej termomodernizacji budynku wielorodzinnego, oferuje dodatkowe wsparcie w wysokości 10% kosztów inwestycji.

Inwestycje w termomodernizację przynoszą korzyści nie tylko w postaci niższych rachunków za energię, lepszych warunków mieszkaniowych i zwiększenia wartości nieruchomości, ale także przyczyniają się do ochrony środowiska. Premia termomodernizacyjna w połączeniu z grantem termomodernizacyjnym sprawią, że takie przedsięwzięcia będą jeszcze bardziej opłacalne. Zapoznaj się z dostępnymi opcjami dofinansowania termomodernizacji budynków i zrób krok w stronę zielonej przyszłości.

Najczęściej zadawane pytania

Jak uzyskać premię termomodernizacyjną?

W celu uzyskania premii termomodernizacyjnej należy złożyć wniosek w odpowiednim banku kredytującym, który oceni Twoją zdolność kredytową i ustali szczegóły spłaty kredytu.

 

Kto ma prawo do premii termomodernizacyjnej?

Prawo do premii termomodernizacyjnej ma każdy inwestor bez względu na status prawny. Premia nie przysługuje jednostkom budżetowym i samorządowym zakładom budżetowym

 

Co to jest grant termomodernizacyjny?

Grant termomodernizacyjny to dodatkowe wsparcie w przypadku kompleksowych termomodernizacji bloków wielorodzinnych w wysokości 10% kosztów inwestycji netto.

 

Na co przysługuje premia termomodernizacyjna?

Premia termomodernizacyjna to częściowy zwrot wydatków poniesionych na kredyt inwestycyjny dotyczący przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nieruchomości.

Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany uzyskaniem dofinansowania ale nie wiesz gdzie się zgłosić?
Nasz Zespół Doradców chętnie udzieli Ci wsparcia w tym zakresie.

Przycisk jak skorzystać z dofinansowania na termomodernizację