star_border

Dlaczego warto ocieplić dom?

Drop accordion items here!

Termomodernizacja budynku pozwala upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Decyduje się na nią coraz więcej właścicieli starszych, nieocieplonych domów, wykorzystujących nieefektywne systemy grzewcze. Trudno się temu dziwić, bo wiele można na tym zyskać, szczególnie teraz, gdy można skorzystać z pomocy państwa. Na tych, którzy się decydują, czeka wiele korzyści, a korzystając z dostępnych programów wsparcia, możemy zapłacić za nie mniej i szybciej uzyskać zwrot z inwestycji. 


Zdrowe mieszkanie

Na termomodernizację budynku warto zdecydować się z wielu względów. Jednym z nich jest korzystny wpływ na mikroklimat wnętrz. Kluczową rolę w tym kontekście odgrywa ocieplenie ścian zewnętrznych. Do tego stopnia istotną, że naukowcy z parku badawczego materiałów budowlanych Baumit Viva Park, uznali je za najważniejszy element mający wpływ na to czy nasze mieszkanie będzie wspierać zdrowie jego mieszkańców. Eksperci są zgodni – dobra jakościowo termoizolacja poprawia warunki mieszkaniowe i zapewnia lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach, zwiększając komfort przebywania w nich oraz korzystnie wpływając na nasze samopoczucie. Jak to możliwe?

System ocieplenia ETICS pełni rolę osłony termicznej, zapewniając optymalny komfort cieplny o każdej porze roku. Ponadto pozwala wyeliminować poczucie chłodu bijącego od ścian i zapobiega nieprzyjemnym przeciągom związanym z powstawaniem prądów konwekcyjnych. Co ważne ciepłe ściany w połączeniu ze sprawną wentylacją pozwalają utrzymać zrównoważony poziom wilgotności w pomieszczeniach, także w sezonie grzewczym. Przekłada się to na mniejsze ryzyko rozwoju grzybów, w tym pleśni, a także wystąpienia dolegliwości zdrowotnych spowodowanych wysychaniem błon śluzowych. 

Mniejsze rachunki za ogrzewanie

 Koszty ogrzewania stanowią znaczący udział w rachunkach za energię gospodarstw domowych, sięgający nawet 75%. Poprzez termomodernizację możemy obniżyć te wydatki nawet o połowę. Już samo ocieplenie ścian zewnętrznych pozwala osiągnąć ich znaczącą redukcję, bo właśnie przez nie z budynków ucieka najwięcej, bo nawet 40% ciepła.

Dzięki odpowiedniej izolacji termicznej możemy zmniejszyć straty ciepła, a tym samym także zapotrzebowanie budynku na energię. Ponadto, ocieplone ściany pozwalają szybciej i efektywniej ogrzać powietrze w pomieszczeniach, co również przekłada się na realne oszczędności. 

Co więcej, systemy ociepleń ETICS zapobiegają nie tylko wychłodzeniu wnętrz zimą, lecz także ich przegrzaniu w okresie wysokich temperatur, pozwalając tym samym zoptymalizować koszty związane także z chłodzeniem pomieszczeń w czasie upałów. 

Mniej smogu i CO2

Odpowiednie ocieplenie budynku nie tylko pomaga oszczędzać pieniądze, ale także przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Systemy ocieplenia Baumit redukują znacząco zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą, dzięki czemu możemy ograniczyć nasz ślad węglowy i liczbę zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery, a co za tym idzie zminimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne. Inwestując w energooszczędność naszych domów przyczyniamy się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2), będącego główną przyczyną ocieplania się klimatu oraz innych gazów cieplarnianych. Do atmosfery trafia też mniej szkodliwych pyłów, będących głównymi składnikami smogu, którego normy w okresach niskich temperatur są znacząco przekraczane. W praktyce oznacza to czystsze powietrze, którym wszyscy oddychamy, i które ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a także funkcjonowanie wielu ekosystemów w przyrodzie.

Estetyczne wykończenie

Inwestycja w termomodernizację to nie tylko skuteczny sposób na oszczędzanie energii i zapewnienie sobie przyjaznego mikroklimatu we wnętrzach. Systemy ociepleń Baumit pozwalają dodatkowo nadać budynkom atrakcyjny wygląd. Tynki elewacyjne są dostępne w bogatej kolorystyce i mogą także naśladować inne materiały budowlane, dzięki czemu pozwalają na tworzenie różnorodnych i oryginalnych fasad, co sprawia, że domy stają się nie tylko energooszczędne, lecz także estetyczne, co wpływa korzystnie zarówno na jakość przestrzeni, w której funkcjonujemy, jak i na nasze samopoczucie.

Podsumowując, termomodernizacja budynków to inwestycja w naszą przyszłość. Niesie ze sobą liczne korzyści dla naszego portfela, a także dla zdrowia i środowiska. Odpowiednia izolacja termiczna pozwala osiągnąć komfortowe warunki mieszkalne, zmniejszyć koszty ogrzewania oraz wpłynąć pozytywnie na jakość powietrza i środowisko naturalne. Wybierając odpowiednie rozwiązania oraz technologie budowlane, możemy tworzyć piękne, energooszczędne i zdrowe miejsca do życia. To się zwyczajnie opłaca!

Poznaj korzyści wynikające z ocieplenia


Kalkulator oszczędności


Kliknij obrazek i przejdź do naszego kalkulatora, dzięki któremu dowiesz się, jakich korzyści finansowych możesz spodziewać się po ociepleniu swojego domu i po jakim czasie zwróci się ta inwestycja.
W celu wyliczenia oszczędności, po przejściu na stronę kalkulatora zostaniesz poproszony m.in. o wybór typu ścian, a następnie podanie danych takich jak koszt energii, powierzchnia elewacji czy koszty ocieplenia, wszystko po to, aby poznać efektywność inwestycji.

Wybierz ocieplenie dopasowane do swoich potrzeb 

Systemy ociepleń termodernizacja

Najlepsza termoizolacyjność

Baumit StarSystem Resolution 

 • Najwyższy poziom izolacji termicznej przy najmniejszej grubości ocieplenia
 • Najlepsze doświetlenie pomieszczeń

  Zobacz produkty 

Najefektywniejsze ocieplenie na styropianie

Baumit StarSystem EPS (grafitowy)

 • Najlepsza izolacyjność systemu na styropianie dzięki płycie grafitowej
 • Lepsze doświetlenie pomieszczeń

  Zobacz produkty 
Systemy ociepleń termodernizacja
Systemy ociepleń termodernizacja

Mineralny

Baumit ProSystem (na wełnie) 

 • Pewne i sprawdzone rozwiązanie systemowe

 • Wysokoparoprzepuszczalny i naturalny

  Zobacz produkty 

Niezawodny i uniwersalny

Baumit ProSystem (na styropianie)

Systemy ociepleń termodernizacja

Szukasz ekonomicznego rozwiązania? Sprawdź nasze propozycje

Poznaj dostępne dofinansowania

Czyste powietrze

Dla kogo?


Dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Na co?


Dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

Ile?


Poziom podstawowy do 66 000 zł
Poziom podwyższony do 99 000 zł
Poziom najwyższy do 135 000 zł
Poza wskazanymi limitami dla wszystkich poziomów  obowiązuje dotacja do 1 200 zł na audyt energetyczny.

Jak?


Kliknij przycisk "Złóż wniosek" na stronie programu. Następnie zaloguj się za pomocą profilu zaufanego i wypełnij wniosek o dofinansowanie, dołączając wymagane załączniki. Na koniec podpisz wniosek elektronicznie i wyślij dokumenty. Wniosek możesz złożyć również w formie papierowej do właściwego oddziału WFOŚiGW.

Przycisk jak skorzystać z dofinansowania na termomodernizację

Stop smog

Dla kogo?


Dla gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, o której mowa w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Na co?


Na wymianę lub likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Ile?


Ze środków Funduszu Termomodernizacji
i Remontów do 70% kosztów realizacji porozumienia.

Jak?


Zapoznaj się z aktualnymi wymogami i dostępnymi formularzami wniosku. Zbierz niezbędne dokumenty (potwierdzenie własności nieruchomości i wstępna kalkulacja kosztów inwestycji) i złóż wniosek wraz z kompletem dokumentacji w urzędzie lub za pośrednictwem platformy internetowej. Po złożeniu wniosku oczekuje się na weryfikację i decyzję urzędu.

Przycisk jak skorzystać z dofinansowania na termomodernizację

Premia termomodernizacyjna  z opcją grantu termomodernizacyjnego

Dla kogo?


Dla inwestorów bez względu na status prawny, z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

Na co?


Na spłatę kredytu zaciągniętego przez inwestora (lista banków kredytujących) na poczet realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50 % kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i wynosić nie mniej niż wysokość premii.

Ile?

Drop accordion items here!

26 % kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, 
31 % łącznych kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz z przedsięwzięciem OZE polegającym na zakupie, montażu, budowie albo modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii,

50 % kosztów wzmocnienia budynku wielkopłytowego – przy realizacji termomodernizacji budynków z tzw. „wielkiej płyty”. 
Wysokość premii może zostać zwiększona z tytułu grantu termomodernizacyjnego – dodatkowego wsparcia w wysokości 10 % kosztów inwestycji przy głębokiej i kompleksowej termomodernizacji budynku wielorodzinnego.

Jak?


Aby uzyskać premię termomodernizacyjną, zwiększoną o wysokość grantu termomodernizacyjnego, należy złożyć wniosek o ich przyznanie do banku kredytującego usługę do 30 czerwca 2026 r. – opcję grantu należy zaznaczyć we wniosku o przyznanie premii.

Przycisk jak skorzystać z dofinansowania na termomodernizację

Ulga termomodernizacyjna

Dla kogo?


Dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.

Na co?


Z ulgi można skorzystać, jeśli poniesiony został wydatek na termomodernizację domu jednorodzinnego.

Ile?


Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których inwestor jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Jak?


Przygotuj fakturę VAT wystawioną przez czynnego podatnika VAT lub fakturę z VAT od podmiotu z UE. Odliczenie ulgi dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT-37, lub PIT-28, dołączając do niego załącznik PIT/O z informacjami o odliczeniach.

Przycisk jak skorzystać z dofinansowania na termomodernizację

FAQ

Ocieplenie domu (termomodernizacja) – jakie są sposoby uzyskania dofinansowania w 2024 roku?

W Polsce istnieje wiele programów wspierających ocieplenie domu. Są to Czyste Powietrze, ulga termomodernizacyjna, premia oraz grant termomodernizacyjne, a także Stop Smog i wiele mniejszych programów.

Kto może skorzystać z dofinansowania do termomodernizacji?

W zależności od wybranego programu, z dofinansowania mogą skorzystać: właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych,  Inwestorzy, jak również całe gminy.

Co obejmuje termomodernizacja?

Termomodernizacja obejmuje różnorodne działania, które mają na celu zwiększyć efektywność energetyczną budynku – tj. ocieplenie ścian, wymiana okien i drzwi na bardziej energooszczędne, modernizacja systemów grzewczych (np. instalacja pomp ciepła) i montaż systemów fotowoltaicznych.

Co to jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od dochodu (przychodu) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Z uwagi na cel ulgi termomodernizacyjnej, wprowadzono wymóg, aby odliczeniu podlegały wyłącznie wydatki określone w audycie energetycznym. Ulga termomodernizacyjna jest dostępna dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, niezależnie od ich formy zabudowy.

Ile wynosi limit ulgi?

Limit ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53.000 zł. Nie jest przy tym związany z jednym przedsięwzięciem modernizacyjnym, ale dotyczy konkretnego podatnika. Ten może z kolei realizować nawet kilka inwestycji tego typu (o ile jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości spełniających kryteria). Osoby w związku małżeńskim mogą natomiast skorzystać odrębnie z limitów: wówczas każdy z małżonków będzie mógł odliczyć od podatku maksymalnie po 53.000 zł.

Przez jaki okres czasu, można korzystać z ulgi?

Odliczenie wydatków poniesionych na przedsięwzięcie termomodernizacyjne będzie możliwe, jeżeli podatnik ukończy je w ciągu 3 lat licząc począwszy od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy koszt.

Jakie dokumenty trzeba dostarczyć do urzędu skarbowego przy uldze termomodernizacyjnej?

Podstawowym dokumentem bądź dokumentami, które należy posiadać będą faktury i rachunki dotyczące prac termomodernizacyjnych. Mogą być one potrzebne w przypadku konieczności złożenia wyjaśnień w Urzędzie Skarbowym.

Czy korzystając z ulgi termomodernizacyjnej, mogę skorzystać jednocześnie np. z programu „Czyste Powietrze”?

Dotację w ramach programu „Czyste Powietrze” można łączyć z termomodernizacyjną ulgą podatkową, obowiązującą od 1 stycznia 2019 r., tj. od wejścia w życie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 2246). W takim przypadku korzyści uzyskane przez beneficjenta z tytułu obu mechanizmów finansowych wzajemnie się uzupełniają.

Czym jest program „Czyste Powietrze” i kto może z niego skorzystać?

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Z programu ,, Czyste Powietrze” mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Czy chcąc uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji, mogę skorzystać z oferty produktowej firmy Baumit?

Jak najbardziej. Firma Baumit oferuje gotowe rozwiązania termomodernizacyjne w postaci kompletnych Systemów Ociepleń. Informacje na temat oferowanych rozwiązań, można znaleźć na stronie Baumit.pl, bądź kontaktując się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub bezpośrednio z doradcą obsługującym dany region.

Czym jest lista ZUM?

Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) jest spisem produktów, które spełniają określone standardy środowiskowe i są uznawane za ekologiczne. Znalezienie się na tej liście jest wyrazem uznania dla producentów, którzy angażują się w tworzenie bardziej przyjaznych dla środowiska produktów.

https://lista-zum.ios.edu.pl/index.aspx

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz więcej informacji dotyczących produktów i systemów Baumit?
Jesteś zainteresowany uzyskaniem dofinansowania ale nie wiesz gdzie się zgłosić? 
Nasz Zespół Doradców chętnie udzieli Ci wsparcia w tym zakresie.

Napisz do nas wypełniając poniższy formularz lub skontaktuj się bezpośrednio z  Doradcą Baumit z Twojej okolicy. 

Gdzie kupisz systemy ociepleń Baumit?

Wyszukaj dystrybutorów w Twojej okolicy. Wpisz nazwę miasta i wybierz z rozwijanej listy.

replayWyczyść