star_border

Jak zapobiegać przegrzaniu

w sezonie letnim?

Najskuteczniejszą ochronę przed przegrzaniem w okresie letnim stanowi izolacja termiczna. Wykazują to wyniki badań przeprowadzonych w trakcie niezwykle gorącego lata w 2015 r., gdy temperatura powietrza dochodziła do 36°C.
Temperatura w domach z termoizolacją była nawet o 5°C niższa niż w domach bez termoizolacji (np. w domu nr 3).
Temperatura wewnątrz domów bez izolacji przekraczała 30°C, zaś temperatura w domach ceglanych lub betonowych z izolacją wynosiła średnio 26°C, co jest wartością mieszczącą się do strefy komfortu.

Poza tym, okna wychodzące na południe nie były zasłonięte roletami.

Konstrukcja ściany gromadzącej ciepło:

Poza izolacją termiczną, innym niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na akumulowanie ciepła jest materiał, z jakiego zbudowana jest ściana. Pomiary wykazały, że ściany lite akumulowały ciepło słoneczne w ciągu dnia i oddawały je w trakcie chłodniejszych wieczorów i nocą. To zjawisko jeszcze bardziej stabilizuje poziom temperatury pomieszczenia.
Są szczególnie przydatne latem, gdyż utrzymują temperaturę pomieszczenia na komfortowym poziomie. Im konstrukcja ściany jest „lżejsza”, tym wyższa jest temperatura pomieszczenia w trakcie upalnych dni. Mimo że współczynnik U (współczynnik przenikania ciepła) i efektywność izolacji są takie same, nie mają one w takim wypadku znaczenia.

W upalne dni konstrukcja lita z izolacją dłużej pozostaje chłodna, ponieważ może zgromadzić większą ilość energii.