star_border

Jak wykonać prace betoniarskie - łatwo, szybko i pewnie… także bez prądu


Jeden z najpopularniejszych oraz najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych i architektonicznych… a precyzując - niekwestionowany numer jeden.  Beton, bo o nim mowa jest stosowany wg potwierdzonych źródeł historycznych na dużą skalę już od czasów starożytnego Rzymu. I pomimo tak długiej historii materiał ten wciąż się rozwija i znajduje nowe zastosowania w budownictwie i architekturze. I to zarówno na wielkich inwestycjach, jak też na niewielkich realizacjach - między innymi wokół naszych domów np. w formie elementów architektury krajobrazu jaką stanowią m.in. murki, słupki, wiaty, stacjonarne grille, betonowe donice itp. detale znajdujące się w ogrodach.


Każdemu na miarę potrzeb…

Beton stosowany jest tak często, że czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaka ilość elementów, które są wokół nas jest z niego wykonana.Chyba wszyscy znają betonomieszarki samochodowe z zabudowanym obrotowym mieszalnikiem zwane też potocznie „gruszkami” – dostarczające większe ilości betonu.  Z racji szerokiego zastosowania często potrzebne są również mniejsze ilości zaprawy betonowej.
W takiej sytuacji niezastąpione są suche mieszanki betonowe dostępne w workach. Możemy wykorzystać taką ilość betonu, jaka jest nam akurat potrzebna w danym miejscu i czasie. Beton dostępny w workach jest coraz częściej stosowany nie tylko przez profesjonalnych wykonawców ale także majsterkowiczów którzy np. potrzebują bezpiecznie i pewnie wykonać prace  w ogrodzie lub na działce. Fabrycznie przygotowana mieszanka betonowa ma zalety, których najczęściej pozbawione są zaprawy przygotowane ze składników bezpośrednio na budowie  – m.in. jednorodność, gwarantowaną wysoką wytrzymałość, dodatki ułatwiające obróbkę, mrozoodporność.
Dodatkowo gotowe zaprawy betonowe dostępne są także jako wyroby błyskawicznie wiążące oraz osiągające wysoką wytrzymałość w bardzo krótkim czasie, co jest praktycznie nieosiągalne dla zapraw mieszanych ze składników. Zaprawa betonowa dostępna w workach zapewnia także wygodę i łatwość transportu.
A co zrobić, jeżeli jest konieczne np. betonowanie - montaż słupków ogrodzeniowych w miejscu, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej? Również w takim przypadku, dzięki specjalnej zaprawie betonowej, możliwe jest szybkie i skuteczne wykonanie prac.


Szybko i skutecznie...

Zaprawa betonowa do błyskawicznego montażu - kotwienia np. słupków w gruncie oraz do wykonywania różnych elementów betonowych, do szybkiej naprawy podłoży betonowych oraz innych prac w domu i ogrodzie. Bardzo szybka i łatwa w stosowaniu, bez konieczności stosowania mieszadeł elektrycznychlub innych urządzeń mieszających – taki właśnie jest beton montażowy, ekspresowy Baumit Gala Fix. Wyrób doskonale nadaje się m.in. do błyskawicznego montażu elementów małej architektury, np. słupków ogrodzeniowych, lamp ogrodowych, ławek, pergoli i altan, itp. a także przy montowaniu skrzynek pocztowych, znaków informacyjnych oraz drogowych, masztów, suszarek do ubrań. Świętnie sprawdzi się również przy niewielkich pracach betoniarskich oraz naprawczych w domu i ogrodzie oraz wykonywaniu podkładów betonowych. Może być stosowany do niekonstrukcyjnych napraw betonu jako zaprawa CC (na cemencie hydraulicznym). Oczywiście beton jest mrozoodporny, więc w pełni bezpiecznie można stosować go zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.


Bardzo proste przygotowanie… bez prądu i mieszania

W przypadku mocowania elementów w gruncie wymiar wykopu musi być we wszystkich kierunkach min. 20-30 cm większy, niż wymiar elementu kotwionego. Przy zastosowaniu bez mieszania suchą mieszankę betonową wsypujemy do zwilżonego wodą wykopu warstwami o grubości 10 cm. Taką warstwę polewamy odpowiednią ilością wody stosując np. konewkę ogrodową. Po całkowitym wchłonięciu wody przez zaprawę (po ok. 1 min.) wsypujemy kolejną warstwę suchej zaprawy oraz polewamy ją wodą, powtarzając procedurę, aż do osiągniecia żądanej grubości. Ważne jest, abyśmy wcześniej sprawdzili prawidłowość położenia mocowanego elementu, gdyż zaprawa bardzo szybko wiąże i twardnieje. Proces wiązania rozpoczyna się już po ok. 5 minutach od momentu zalania mieszanki betonowej wodą, a po ok. 30 minutach mocowane elementy mogą być lekko obciążane.


Wsypać, zalać wodą i gotowe!


1. Wykonać wykop i osadzić mocowany element. Suchą zaprawę wsypywać warstwami o gr. 10 cm.


2. Powoli polewać odpowiednią ilością wody stosując np. konewkę ogrodową.


3. Lekkie obciążanie mocowanego elementu jest możliwe już po ok. 30 minutach.


Również dla profesjonalistów…

Baumit Gala Fix można również zastosować jak klasyczną zaprawę betonową tj. poprzez wymieszanie z wodą w określonej proporcji przy użyciu wolnoobrotowego mieszadła elektrycznego lub betoniarki. Niezwłocznie po wymieszaniu beton należy ułożyć w przygotowanym miejscu zastosowania. W przypadku przygotowania zaprawy z mieszaniem mechanicznym nałożony beton należy starannie zagęścić odpowiednio do jego konsystencji, a następnie zależnie od rodzaju prowadzonych prac wyrównać i zatrzeć lub wygładzić powierzchnię. Przy mieszaniu mechanicznym beton gwarantuje uzyskanie bardzo wysokiej wytrzymałości ≥ 40 MPa. Jednocześnie jest bardzo szybki - pełną obciążalność wykonanych elementów uzyskujemy już po ok. 48 godz.


1. Zawartość worka wymieszać z określaną ilością wody do uzyskania jednorodnej mieszanki.


2. Zaraz po wymieszaniu beton ułożyć w przygotowanym miejscu zastosowania.


3. Urabialność świeżej mieszanki wynosi około 10 minut (zależnie od temperatury).

Niezależnie od tego czy zastosujemy beton Baumit Gala Fix w najprostszej wersji bez mechanicznego mieszania czy przygotowując w tradycyjny sposób, otrzymamy bardzo szybko i pewnie wiążącą zaprawę betonową. Możemy być też pewni, że doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych prac.