Gładź gipsowa - kompleksowy poradnik

Gładź gipsowa - kompleksowy poradnik

Efekt idealnie gładkich ścian można z łatwością uzyskać samodzielnie – trzeba tylko postawić na solidne narzędzia i posłużyć się odpowiednią techniką. Potrzebna jest też wysokiej jakości gładź gipsowa. Dowiedz się, jakie czynności trzeba wykonać krok po kroku, by móc cieszyć się gładką powierzchnią w swoim domu.

Gładź gipsowa: krok po kroku

To, czy uzyskany efekt będzie w pełni satysfakcjonujący i trwały, zależy przede wszystkim od tego, jaką gładź szpachlową wybierzesz. Przed zakupem produktu dowiedz się, w jakich wnętrzach można go ją stosować – pamiętaj, że nie każda gładź szpachlowa będzie się nadawała np. do łazienek, kuchni i piwnic. Przeczytaj również na jakie rodzaje podłoża można ją nakładać.

Sprawdź też, czy zaleca się wykonanie aplikacji ręcznie, czy z pomocą specjalnych maszyn. Przykładowo produktu, który może być aplikowana obiema metodami, jest gładź gipsowa Baumit FinoBello. Gdy już znajdziesz odpowiedni produkt, możesz przystąpić do pracy.

Krok 1. Odpowiednie przygotowanie podłoża

Jeśli gładź szpachlowa ma być dobrze związana z podłożem, powierzchnia, na którą chcesz ją nałożyć, musi spełniać kilka warunków. Powinna być przede wszystkim sucha, wolna od plam i pozostałości starych farb, ale także wyczyszczona z kurzu i pyłu, wyrównana oraz chłonna. Należy też pamiętać, że gładź szpachlowa może być nakładana wyłącznie na wysezonowane ściany bądź sufity.

By przygotować powierzchnię do nałożenia gładzi gipsowej musisz przygotować:


  • gąbkę lub ścierkę, a także wiadro z wodą do usunięcia kurzu i plam (w przypadku tłustych zabrudzeń może być potrzebny specjalny środek),

  • gips szpachlowy i szpachelkę do wypełniania pęknięć oraz rys (przyda się także papier ścierny),

  • grunt oraz narzędzie do jego nakładania (np. wałek, pędzel, szczotka lub agregat).


Kiedy podłoże będzie już w odpowiednim stanie, przejdź do następnej czynności.

Krok 2. Wymieszanie gładzi z wodą

Wbrew pozorom, nie jest to czasochłonne zadanie. Wystarczy, że wsypiesz mieszankę do wiadra z wodą – upewnij się tylko, że jest czysta. Ilość potrzebnej wody zależy od ilości użytego produktu i zaleceń producenta. W przypadku Baumit FinoBello należy całe opakowanie wsypać do ok. 8 litrów wody.

Co ważne, woda musi mieć temperaturę pokojową. Całość trzeba mieszać tak długo, aż konsystencja będzie jednorodna. Taka masa szpachlowa od tego momentu przez ok. godzinę powinna pozostać jeszcze w stanie umożliwiającym aplikację.

Krok 3. Jak nakładać gładź gipsową?

nakładanie gładzi FinoFinish
Gdy mieszanka będzie już gotowa, sięgnij po pacę i nałóż produkt na ścianę bądź sufit. Jak nakładać gładź gipsową, żeby nie zaaplikować ani za dużo, ani za mało? Jedna warstwa gładzi gipsowej nie powinna być grubsza niż 2 mm. W razie potrzeby możesz też nałożyć ją ponownie, ale pamiętaj, że trzeba chwilę odczekać (wspomniany wcześniej produkt Baumit pozwala na to już po ok. 20 min.).

Krok 4. Wykończenie

Kiedy gładź gipsowa wyschnie, można będzie ją wyrównać, by powierzchnia była idealnie równa i gładka. W tym celu należy użyć siatki do szlifowania lub – alternatywnie – papieru ściernego. Trzeba robić to delikatnie i uważać, by nie powstały przetarcia.

Czy warto samodzielnie nakładać gładź gipsową?

Aplikacja gładzi gipsowej jest niezwykle prosta i nie zajmuje wiele czasu. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno przy drobnych naprawach, jak i przy wykańczaniu całych wnętrz – zwłaszcza jeśli zastosowane zostaną sprawdzone produkty, które ułatwiąa pracę i zapewnią wysoką jakość wykończenia.

Jeśli nadal masz jednak wątpliwości dotyczące tego, jak nakładać masę szpachlową poprawnie, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Chętnie udzielimy Ci potrzebnych wskazówek.