Gładź gipsowa nakładana na mokro - aplikacja krok po kroku
star_border

Gładź gipsowa nakładana na mokro - aplikacja krok po kroku

Efekt idealnie gładkich ścian można z łatwością uzyskać samodzielnie. Trzeba tylko postawić na solidne narzędzia i posłużyć się odpowiednią techniką. Potrzebna jest też wysokiej jakości gładź gipsowa nakładana na mokro. Krok po kroku dowiedz się, jakie czynności trzeba wykonać, by móc cieszyć się gładką powierzchnią w swoim domu.

Gładź gipsowa nakładana na mokro: krok po kroku

Od tego, jaką gładź wybierzesz zależy, czy uzyskany efekt będzie w pełni satysfakcjonujący i trwały. Dlatego przed zakupem produktu dowiedz się, w jakich wnętrzach można go stosować (nie każda masa będzie się nadawała np. do łazienek, kuchni i piwnic) i przeczytaj, na jakie rodzaje podłoża można ją nakładać. Sprawdź też, czy zaleca się wykonanie aplikacji ręcznie, czy z pomocą specjalnych sprzętów. Przykładowo gładź gipsowa nakładana na mokro Baumit FinoBello może być aplikowana obiema metodami. Gdy już znajdziesz odpowiedni produkt, możesz przystąpić do pracy.

Krok 1. Odpowiednie przygotowanie podłoża

Jeśli gładź ma być dobrze związana w podłożem, powierzchnia, na którą chcesz ją nałożyć, musi spełniać kilka warunków. Powinna być przede wszystkim:

  • sucha,

  • wolna od plam i pozostałości starych farb,

  • wyczyszczona z kurzu i pyłu,

  • wyrównana,

  • chłonna.

Należy też pamiętać, że gładź można nakładać wyłącznie na wysezonowane ściany bądź sufity.  

By przygotować powierzchnię do nałożenia gładzi gipsowej na mokro, musisz przygotować:

  • gąbkę lub ścierkę, a także wiadro z wodą do usunięcia kurzu i plam (w przypadku tłustych zabrudzeń może być potrzebny specjalny środek),

  • gips szpachlowy i szpachelkę do wypełniania pęknięć oraz rys (przyda się także papier ścierny),

  • grunt oraz narzędzie do jego nakładania (np. wałek, pędzel, szczotka lub agregat).

Kiedy podłoże będzie już w odpowiednim stanie, przejdź do następnej czynności.

Krok 2. Wymieszanie gładzi z wodą

Wbrew pozorom, nie jest to czasochłonne zadanie. Wystarczy, że wsypiesz mieszankę do wiadra z wodą. Upewnij się tylko, że jest czysta. Ilość potrzebnej wody zależy od ilości użytego produktu i zaleceń producenta. W przypadku Baumit FinoBello należy całe opakowanie wsypać do 8 litrów wody. Co ważne, nie może ona być podgrzana – im ma chłodniejszą temperaturę, tym lepiej. Całość trzeba mieszać tak długo, aż konsystencja będzie gładka i jednorodna. Od tego momentu przez ok. godzinę powinna pozostać jeszcze w stanie umożliwiającym aplikację.

Krok 3. Jak nakładać gładź gipsową?

nakładanie gładzi FinoFinish
Gdy już mieszanka będzie gotowa, sięgnij po pacę i nałóż produkt na ścianę bądź sufit. Jak nakładać gładź, żeby nie zaaplikować ani za dużo, ani za mało? Jedna warstwa gładzi nie powinna być grubsza niż 2 mm. W razie potrzeby możesz też nałożyć ją ponownie, ale pamiętaj, że trzeba chwilę odczekać (wspomniany wcześniej produkt Baumit pozwala na to już po ok. 20 min.).

Krok 4. Wykończenie

Kiedy gładź przyschnie, można będzie ją wyrównać, by powierzchnia była idealnie równa i gładka. W tym celu należy użyć siatki do szlifowania lub alternatywnie – papieru ściernego. Trzeba robić to delikatnie i uważać, by nie powstały przetarcia.
 
Aplikacja gładzi jest niezwykle prosta i nie zajmuje wiele czasu. Jeśli nadal masz jednak wątpliwości dotyczącego tego, jak nakładać gładź poprawnie – skontaktuj się z naszymi ekspertami. Chętnie udzielimy Ci potrzebnych wskazówek.