Dom zdrowy to dom ocieplony
star_border

Dom zdrowy to dom ocieplony

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) średnio 90% naszego czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, z czego ponad połowę w naszych domach. Warto więc zadbać, by był on nie tylko ładnie i wygodnie urządzony, ale też sprzyjał naszemu zdrowiu. By czuć się (i to dosłownie!) dobrze we własnych czterech kątach, powinniśmy zadbać o przyjazne warunki w nich panujące. Badania naukowe potwierdzają, że technologie i materiały budowlane mają znaczący wpływ na jakość życia i samopoczucie, a najskuteczniejszym sposobem na stworzenie zdrowego mieszkania jest zadbanie o jego właściwą izolację cieplną.

Jakie systemy ociepleń wybrać?

Popularność systemów ociepleń ścian zewnętrznych budynków (ETICS) stale rośnie. Najczęściej wybierane są te oparte na styropianie i wykończone dekoracyjnym tynkiem. To prawdziwy bestseller ostatnich lat. Zarówno w budownictwie jedno-, jak i wielorodzinnym. To nie tylko moda i słabość do designu. To także wiele konkretnych korzyści ekonomicznych i użytkowych. Ich lista, poparta naukowymi badaniami przez niezależnych ekspertów w parku Baumit Viva Research, jest naprawdę imponująca! Specjaliści sprawdzali na przykład wpływ materiałów budowlanych na mikroklimat pomieszczeń. Najważniejszy wniosek to ten, że ten model ocieplenia to rozwiązanie i efektywne, i efektowne, ale co najważniejsze – zdrowe.

Ciepło zimą, chłodno latem

Skuteczna termoizolacja zimą pomaga ścianom zatrzymać ciepło wewnątrz budynku, natomiast latem zapobiega ich nadmiernemu nagrzewaniu się, działając jak naturalny system klimatyzacyjny. A jak wiadomo, właściwa temperatura w pomieszczeniach sprzyja dobremu samopoczuciu. Co więcej, dobra izolacja która pozwala ścianom utrzymać ciepło, chroni tym samym przed powstawaniem różnic temperatur w pomieszczeniach ogrzewanych, zapobiegając w ten sposób powstawaniu prądów konwekcyjnych odczuwanych jako nieprzyjemny przeciąg.

NIE dla wilgoci i grzybów-pleśni

odpowiednia izolacja w domuAle to nie wszystko, co gwarantuje odpowiednia termoizolacja. Ciepłe ściany w połączeniu ze sprawnie działającą wentylacją zmniejszają poziom wilgoci, a tym samym także ryzyko zagrzybienia pomieszczeń. Właściwa izolacja zapobiega tworzeniu się mostków termicznych, a to przeciwdziała kondensacji pary wodnej i powstawaniu wilgoci, która tworzy najlepsze  warunki dla rozwoju zarodników grzybów-pleśni, prowadzących do pojawienia się na ścianach widocznych wykwitów. Grzyby-pleśnie to problem nie tylko estetyczny. Wdychanie zarodków może powodować rozwój poważnych chorób i nasilać objawy chorób przewlekłych np. astmy.

Dobra izolacja = oszczędności

Dobre jakościowo ocieplenie to także sposób na optymalizację domowych wydatków. Im cieplejsze są ściany, tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze wewnątrz pomieszczeń, a to przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Sprawny system ocieplenia pozwala zaoszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania. Warto więc uwzględnić systemy ociepleń nie tylko podczas modernizacji budynków, ale też przy projektowaniu nowych domów czy osiedli.

Jak stworzyć idealną elewację?

tynk silikonowy premium Baumit StarTop

Kolejną niewątpliwą zaletą nowoczesnych systemów ociepleń jest niemal nieograniczona możliwość w zakresie ostatecznego efektu, jaki uzyskamy na ścianie budynku. Zarówno pod względem struktury, jak i koloru. Zwana potocznie „Barankiem” struktura drapana to najpopularniejsza faktura tynków cienkowarstwowych stosowanych w systemach ociepleń. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości wyprawy wierzchniej, warto wykorzystać tynk silikonowy Premium Baumit StarTop, tworzący szybkoschnącą i wysoce odporną na zabrudzenia powierzchnię, o zwiększonej ochronie przed grzybami, glonami i pleśnią.

tynk modelowany Baumit CreativTopMożemy także wybrać tynk modelowany Baumit CreativTop. Pozwala on, w zależności od zastosowanej techniki nakładania, osiągnąć m.in. efekt wałkowania, zacierania, szlamowania, szpachlowania, grubego ziarna lub gładzi. Jego główna zaleta to umiejętność imitowania innych, materiałów, np. drewna, cegły klinkierowej, betonu architektonicznego, kamienia czy nawet metalu, bez przerywania ciągłości wyprawy wierzchniej na ociepleniu.

Jak położyć tynk na ociepleniu?

Do ocieplenia domu metodą ETICS (z ang. External Thermal Insulation Composite System, czyli złożony system ociepleń ścian zewnętrznych budynku) potrzebny jest materiał termoizolacyjny, a także zaprawa klejowa do przyklejania termoizolacji i wykonywania na niej warstwy zbrojonej, siatka zbrojąca, podkład gruntujący i wyprawa wierzchnia w postaci tynku lub tynku malowanego farbą. Aby wszystkie te elementy ze sobą optymalnie współpracowały, dając najlepszy efekt i zapewniając najwyższe parametry wykonanego ocieplenia przez wiele lat, najlepiej korzystać ze sprawdzonych rozwiązań systemowych o jakości potwierdzonej oceną techniczną producenta systemu.

Stosując rozwiązania systemowe Baumit możesz mieć pewność, że Twój dom będzie zdrowo ocieplony, a Twoja rodzina będzie w nim bezpieczna.