Find the perfect color for your facade
Get the appWspółcześnie ludzie niemal 90% czasu spędzają wewnątrz budynków. Uczymy się w nich, odpoczywamy, śpimy, spędzamy chwile z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego tak ważne jest, aby klimat wewnętrzny pomieszczeń był dla nas sprzyjający. Niestety według Światowej Organizacji Zdrowia niemal 1/3 domów na świecie nie spełnia określonych. Nieodpowiedni stan budynku może być przyczyną wielu chorób i dolegliwości np. astmy, duszności, obniżenia produktywności, a u dzieci problemów z koncentracją i nauką.
Klimatem wewnętrznym budynku nazywamy szereg czynników, które mają wpływ na nasze zdrowie i komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Co się do nich zalicza:
Powinna być przede wszystkim dostosowana do trybu życia domowników. Zaleca się, aby w pokoju dziennym nie przekraczała ona 22 ̊C. Natomiast w kuchni, gdzie często korzystamy z różnych urządzeń emitujących ciepło, termostat możemy nastawić na 18 ̊C. Łazienka powinna być najcieplejszym pomieszczeniem w całym domu i tutaj możemy pozwolić sobie nawet na 23 ̊C. Aby nasz dom był ciepły i komfortowy, niezwykle ważna jest prawidłowa izolacja termiczna.
Optymalna wilgotność powietrza w domu uzależniona jest w dużej mierze od temperatury panującej wewnątrz pomieszczeń. Badania wykazują, że dla człowieka najlepszy poziom wilgotności waha się pomiędzy 40% a 60%.
Najlepsze jest oczywiście naturalne światło słoneczne. Duże okna i witryny balkonowe mogą zapewnić nam maksymalną ilość promieni słonecznych, jednak w naszym klimacie niezbędne jest zastosowanie alternatywnych źródeł światła. W związku z tym warto wybierać żarówki o naturalnej, ciepłej barwie, która będzie zbliżona do tej, jaką ma światło emitowane przez słońce.
Wszechobecny smog i zanieczyszczenia mają ogromny wpływ na to, czym oddychamy wewnątrz budynków. Dym papierosowy i chemiczny zapach środków czystości stosowanych w domu to tylko część problemu. Jeżeli zależy nam na poprawie klasy powietrza, warto skorzystać z różnego rodzaju oczyszczaczy. W ten sposób zapewnimy sobie i najbliższym najlepszą możliwą jakość tlenu.
Dźwięki do 35 dB są w pełni normalnym zjawiskiem w domu. Generują je m.in. domowe urządzenia. Ten rodzaj hałasu jest bardzo łatwy do zignorowania i zupełnie nie ma wpływu na codzienne życie. Jednak czasami zbyt cienkie ściany i zła izolacja sprawiają, że do domu przenikają dźwięki ulicy i tego, co dzieje się na zewnątrz. Ten rodzaj hałasu może negatywnie wpłynąć na komfort życia oraz odpoczynku.
Niechciane zapachy wydzielane przez materiały budowlane są nie tylko nieprzyjemne − w najgorszym wypadku mogą prowadzić do takich dolegliwości jak ból głowy, zmęczenie czy objawy podrażnienia.
Ich obecność w domu może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie nasze i współmieszkańców. Aby zapobiec tworzeniu się nalotów z pleśni i grzybów niezwykle istotne jest wykorzystanie materiałów odpornych na wilgoć (grzyb na ścianie - przeczytaj jak się przed nim chronić). Dzięki temu łatwiej będzie powstrzymać rozwój drobnoustrojów wewnątrz pomieszczeń. Przy optymalnej wilgotności na poziomie 40%-60% oraz poprawnie działającej wentylacji problem pleśni nie powinien występować.
Statystyki mówią, że niemal 80 milionów obywateli Europy mieszka w domach, które mogą być przyczyną występowania syndromu chorego budynku. Jest to szereg dolegliwości wywołanych warunkami panującymi w miejscu, gdzie spędza się dużo czasu. Odpowiednia izolacja termiczna pozwoli na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności oraz temperatury w domu. Dodatkowo wyciszy pomieszczenia i zapewni większy komfort życia wszystkim użytkownikom budynku. Odpowiedni klimat wewnętrzny mieszkania pozwoli na spokojny i stabilny rozwój dzieciom, a także umożliwi swobodny odpoczynek oraz efektywną pracę.