star_border

Ocieplanie budynków w chłodniejsze miesiące – na należy zwrócić uwagę?


Czy ocieplanie ścian zewnętrznych budynku jest możliwe od jesieni do wczesnej wiosny, gdy temperatury są niskie, a wilgotność powietrza wzrasta? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i jest uzależniona od kilku czynników zewnętrznych. Jakie warunki pozwalają na bezpieczne przeprowadzenie prac termoizolacyjnych, a kiedy lepiej odłożyć je na cieplejsze dni? Rozwiejmy te wątpliwości.

Panujący w Polsce w chłodniejszej części roku klimat często komplikuje realizację prac, związaną z montażem płyt izolacyjnych oraz nakładaniem tynków. Większość tradycyjnych materiałów budowlanych wymaga bowiem temperatur powyżej +5°C – nie tylko w odniesieniu do powietrza, ale także samych materiałów, podłoża oraz używanej wody.

Niskie temperatury to zagrożenie dla trwałości ocieplenia

Niska temperatura oraz wysoka wilgotność powietrza mogą zakłócić procesy wiązania i schnięcia wykorzystywanych materiałów budowlanych. Niekorzystne warunki zwiększają ryzyko, że stosowana chemia nie osiągnie parametrów użytkowych, deklarowanych przez producenta – tłumaczy Maciej Iwaniec z Baumit Polska.

Zaprawy klejowo-szpachlowe stosowane przy ocieplaniu ścian wymagają dodania wody. Przy ujemnych temperaturach woda ta może zamarznąć, powodując pęknięcia i osłabienie struktury materiału, co może prowadzić do odpadania go od ściany. Nakładanie tynku w systemie ociepleń przy niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności grozi z kolei jego spływaniem lub pojawieniem się przebarwień. Aby uniknąć takich problemów, warto poczekać na odpowiednie warunki pogodowe – w przeciwnym razie możemy stracić zarówno nasz czas, jak i zainwestowane środki.

Prace ociepleniowe w niskich temperaturach – czy to możliwe?

W przeszłości, gdy temperatura spadała, prace ociepleniowe były wstrzymywane ze względu na ryzyko wystąpienia kosztownych wad budowlanych. Obecnie, dzięki dostępności szeregu nowoczesnych rozwiązań, można kontynuować te prace nawet późną jesienią, zimą czy wczesną wiosną. Na rynku obecnie dostępne są systemy ociepleniowe z tzw. zimowymi komponentami, które pozwalają wydłużyć sezon wykonawczy, zapewniając inwestycji bezpieczeństwo nawet w mniej sprzyjających warunkach.

Specjalistyczne rozwiązania na chłodne dni – Baumit Star System

Baumit Star System do niskich temperatur umożliwia przeprowadzanie prac nawet przy dużej wilgotności i niższych temperaturach. Istotnym elementem tego systemu jest zaprawa klejowo-szpachlowa Baumit Star Contact Speed, który dzięki szybszemu wiązaniu i wyższej wytrzymałości pozwala na bezpieczne ocieplanie w zakresie temperatur od 0°C do +15°C. Jego formuła została opracowana z myślą o minimalizowaniu ryzyka związanego z niskimi temperaturami, co sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem do ocieplania w chłodne dni.

Baumit StarContact Speed

Szybkowiążąca zaprawa klejowo-szpachlowa

Znaczenie monitorowania pogody i minimalizacji przerw technologicznych

W przypadku prowadzenia prac ociepleniowych zimą, śledzenie prognoz pogody nabiera kluczowego znaczenia. Odpowiednie warunki atmosferyczne są potrzebne nie tylko do samego nakładania materiałów, ale do ich odpowiedniego wiązania.

Pamiętajmy przy tym, że dokładność prognoz maleje w miarę wraz z ich zakresem – to właśnie dlatego warto wybrać szybkowiążący produkt, taki jak Baumit StarContact Speed. Jego zastosowanie skraca przerwy technologiczne, umożliwiając nakładanie kolejnych warstw już po 24 godzinach, co w przypadku tradycyjnych materiałów wymagałoby oczekiwania co najmniej 3 dni. Dzięki temu proces staje się bardziej przewidywalny, a ryzyko związane z niespodziewanymi zmianami pogody – ograniczone.

Tynkowanie elewacji w chłodne dni? To też możliwe

Baumit Star System to produkt, który sprzyja tynkowaniu elewacji w chłodniejszych miesiącach. Zastosowanie w nim dodatek antymrozowy do tynków akrylowych, silikonowych i silikatowo-silikonowych Baumit SpeedTop umożliwia prowadzenie prac w temperaturach od +1°C do +15°C oraz przy wilgotności względnej do 85%. Dzięki temu preparatowi warstwa tynku szybciej stworzy ochronny film, który sprawia, że elewacja jest odporna na wilgoć (np. mgłę) oraz niskie temperatury już na wczesnym etapie wiązania.

Baumit SpeedTop

Dodatek zimowy do tynków

Pamiętaj o kluczowych zasadach ocieplania w niskich temperaturach

Zgodnie z powszechnie przyjętymi wytycznymi, podczas wykonywania ocieplenia temperatura podłoża i otoczenia powinna wynosić od +5°C do +25°C. Należy mieć jednak na uwadze, że używając specjalistycznych systemów ociepleniowych, możemy prowadzić prace również w temperaturach od 0°C do +5°C.

Ważne jest jedynie, by używać kompletnego systemu ociepleniowego zaprojektowanego z myślą o użytkowaniu w niskiej temperaturze. Stosując się do tych wskazówek, niewielkie przymrozki nie będą stanowiły dla naszej pracy żadnego zagrożenia. Warto mieć również na uwadze, że przy odpowiednim zabezpieczeniu rusztowań (plandeki zimowe) możemy dodatkowo podnieść temperaturę przy elewacji, stosując nagrzewnice lub inne urządzenia grzewcze.