Jakie korzyści daje odpowiednie ocieplenie domu?
star_border

Jakie korzyści daje odpowiednie ocieplenie domu?

Odpowiednie ocieplenie to jeden z trzech filarów, na których opierają się zdrowe domy i mieszkania. Tymczasem rosnące wymagania w zakresie energooszczędności, a co za tym idzie coraz grubsza warstwa termoizolacji stosowana na elewacji, powodują, że coraz wyraźniej rysuje się przed nami wizja niezgrabnych domów z głęboko osadzonymi drzwiami i oknami. Czy w dążeniu do zapewnienia przyjaznego mikroklimatu (zgodnego też z wymogami energooszczędności), jesteśmy skazani mieszkanie w bunkrach z oknami przypominającymi otwory strzelnicze?

Dlaczego warto ocieplać budynki?

Na polskich osiedlach coraz częściej widać zmiany. Stare budynki zyskują nowe, odpowiednie ocieplenie. Popularność systemu ETICS jest w pełni uzasadniona. Zapobiega on stratom ciepła, chroni też budynki przed działaniem warunków atmosferycznych, a także rozwojem grzybów-pleśni czy glonów. Dzięki temu  budynek może dłużej zachować walory użytkowe i estetyczne. Termoizolacja to także ważny krok w kierunku ochrony środowiska i jeden z fundamentalnych sposobów walki z niską emisją (czyli emisją pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 metrów, która może być wynikiem nieefektywnego spalania w przydomowych piecach i lokalnych kotłowniach) oraz smogiem, tak doskwierającym nam szczególnie w okresie grzewczym. Wyniki badań prowadzonych w największym w Europie parku badawczym Baumit VIVA wykazują jednoznacznie, że odpowiednie ocieplenie to jeden z trzech najważniejszych filarów zdrowego mieszkania. Pozostałe dwie, niezwykle istotne kwestie, to wykończenie ścian wewnętrznych w sposób kształtujący najbardziej korzystny dla mieszkańców klimat wnętrz oraz solidna, masywna konstrukcja ścian, zapewniająca stabilność warunków w pomieszczeniach.

Co daje dobra termoizolacja?

Wracając jednak do termoizolacji, jak odpowiednie ocieplenie wpływa na wytworzenie przyjaznych warunków w budynku? Ściana o dużej masie akumulacyjnej utrzymuje stabilne temperatury w pomieszczeniach przez cały rok, zapewniając nam wysoki komfort cieplny, obniżając przy tym rachunki za ogrzewanie czy klimatyzację. Jednak zbyt gruba termoizolacja może zmienić nasz dom w bunkier z niedoświetlonym wnętrzem. Budynek może stać się przysadzisty oraz toporny, a głęboko osadzone, jakby „otulone” izolacją okna – szczególnie te małe – zaczynają przypominać otwory strzelnicze. Dodatkowo szerokie ościeża powodują z reguły częściowe zacienienie powierzchni okna, ograniczając tym samym ilość światła dziennego, jaka dociera do wnętrza. W ten sposób obniżając komfort korzystania z nich.

A przecież naturalne światło ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Potrafi zwalczać bakterie, wspiera przemianę materii, a także pomaga w stanach obniżonego nastroju. Łatwo zauważyć, że w okresach pochmurnych, deszczowych, albo wtedy gdy dzień jest krótki, doświadczamy deficytu promieni słonecznych, co wpływa na nasz nastrój i motywację. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić jak najlepszy dostęp do naturalnego światła w naszych domach czy miejscach pracy. Czy można więc stworzyć zarówno doskonały termicznie, ale też nie pozbawiony naturalnego światła dom? Na szczęście jest na to sposób.

Płyty termoizolacyjne – jakie wybrać?

Ocieplając budynek warto wybierać rozwiązania systemowe – bazujące na płytach termoizolacyjnych o niskim współczynniku przenikania ciepła λ. Im będzie on niższy, tym materiał jest cieplejszy i można zastosować jego cieńszą warstwę, żeby uzyskać skuteczną termoizolację. Na przykład: stosując szary styropian o grubości 12 cm w klasie λ=0,031 W/mK możemy cieszyć się tym samym efektem izolacyjnym, co przy użyciu białego styropianu o grubości 15 cm i współczynniku λ=0,040 W/mK. Jeszcze więcej możemy zyskać, jeśli zdecydujemy się na system ocieplenia bazujący na płycie fenolowej. Dzięki współczynnikowi przenikania ciepła λ=0,022 W/mK zapewnia tyle samo ciepła już przy grubości 8 cm. Użycie cieńszej warstwy styropianu pozwala wykonać cieńsze ościeża i nadproża okienne, zapobiegając wystąpieniu tzw. efektu okien strzelniczych. Odpowiednie ocieplenie sprawi, że nasze wnętrze będzie mieć więcej światła, nawet jeśli nie zastosujemy bardzo dużych okien.