star_border

Nowoczesna izolacja termiczna, czyli jak stworzyć wygodną przestrzeń do życia

Po stresującym dniu w pracy mamy ochotę odpocząć w domowym zaciszu. Jednak należy pamiętać, że nawet najbardziej komfortowe wnętrze, wyposażone w najlepszy sprzęt, nie pozwoli na satysfakcjonujący relaks, jeśli w mieszkaniu będą panować niesprzyjające warunki. Hałas, zanieczyszczone powietrze, zbyt mała wilgotność czy zbyt niska temperatura w pomieszczeniu skutecznie mogą zepsuć nawet najdokładniej zaplanowany czas wolny. Odpowiednio zamontowana izolacja termiczna pozwoli na uzyskanie efektu tzw. ciepłych ścian, który ma znaczący wpływ na utrzymanie w pomieszczeniu optymalnej temperatury. Fakt ten w dużej mierze decyduje o jakości życia w domu. Dodatkowo ciepłe ściany przyczyniają się do:

  • optymalizacji klimatu w pomieszczeniu
  • zmniejszenia niebezpieczeństwa powstawania pleśni

Izolacja termiczna a klimat w pomieszczeniu

beżowy pokój, sypialnia, łóżko, duże oknoOdpowiednio dobrana i zamontowana izolacja termiczna pozwala na zachowanie optymalnej temperatury w domu nawet zimą, przy niewielkim zużyciu energii. Dodatkowo takie rozwiązanie zapewnia także przyjemny chłód w mieszkaniu latem, gdy na zewnątrz panuje ukrop. Liczne badania wykazują, ze człowiek najlepiej czuje się, kiedy w pomieszczeniu panuje temperatura oscylująca pomiędzy 18   ̊C a 22  ̊C, a wilgotność powietrza nie przekracza 60%.

Izolacja termiczna – dlaczego warto zainwestować w ocieplenie domu?

Aby stworzyć komfortowy klimat w pomieszczeniu, niezbędnym elementem są ciepłe ściany. Możemy je uzyskać poprzez prawidłowo zamontowaną termoizolację. Należy też wspomnieć o tym, że izolacja termiczna bardzo często wycisza pomieszczenia w domu. Ten fakt docenią zwłaszcza osoby mieszkające przy bardzo ruchliwych ulicach. Niewątpliwym atutem izolacji ścian jest także ich działanie zapobiegające tworzeniu się pleśni. Związane jest to ze stabilizacją temperatur panującą wewnątrz mieszkania.

Izolacja termiczna a zimne ściany i powstawanie przeciągów

Jeśli ściany naszego domu nie są odpowiednio zaizolowane, w pomieszczeniach – zwłaszcza w miesiącach zimowych – może być chłodno. Zimne ściany mogą być powodem powstawania przeciągów. Dodatkowo należy pamiętać, że mury budynków promieniują zimno. W praktyce oznacza to, że w odległości nawet 50 cm od ściany odczuwalny jest dyskomfort temperaturowy. To wszystko jest przyczyną zwiększonych rachunków za prąd i ogrzewanie, dlatego właśnie prawidłowa izolacja termiczna jest tak istotna.

Jak w 3 krokach zadbać o klimat w domu?

wykres temperatura pomieszczenia, temperatura ściany

Na klimat wewnętrzny składa się bardzo wiele czynników. Jednak jeśli zadbamy o 3 najważniejsze, możemy mieć pewność, że nasz codzienny komfort życia znacząco wzrośnie. Co więc należy zrobić?



1. Ustawmy odpowiednią temperaturę w domu. W zależności od naszych upodobań może to być 20  ̊C lub 22  ̊C w pokoju dziennym. Specjaliści od zdrowego snu zalecają natomiast, aby w sypialni było o 2-3 stopnie chłodniej niż w innych częściach domu. W łazience możemy spokojnie nastawić termostat nawet na 23  ̊C, tak aby wyjście z gorącej kąpieli nie było nieprzyjemnym doznaniem. Izolacja termiczna ścian budynku pozwoli na stabilizację temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Zmniejszy to także rachunki za zużycie energii.

 2. Zadbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza w domu. Do tego celu świetnie sprawdzą się różnego rodzaju nawilżacze, bez problemu dostępne w sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Dodatkowo nie zapominajmy o regularnym wietrzeniu mieszkania. 2-3 razy dziennie w zupełności powinno wystarczyć. Jeśli borykamy się z problemem zbyt dużej wilgotności w niektórych pomieszczeniach, warto sięgnąć po system produktów Baumit Klima, który pomaga regulować poziom wilgoci w domu. Dodatkowo dzięki temu, że posiada zasadowy odczyn (za sprawą zawartości wapna) uniemożliwia rozwój szkodliwych grzybów i pleśni.

 3. Dobierzmy odpowiedni rodzaj i barwę światła. Jak wiadomo, najlepsze jest naturalne światło dzienne. Jednak zimą w naszym kraju jest go czasem jak na lekarstwo. Dlatego powinniśmy zwrócić dużą uwagę na wybór rodzaju żarówek.

Baumit oferuje wiele rozwiązań, które pomogą stworzyć odpowiedni i dostosowany do naszych potrzeb klimat w mieszkaniu. Są to między innymi specjalne, gotowe zestawy do termoizolacji ścian. Ponadto nowoczesne izolacje termiczne domów mają dobry wpływ na ochronę środowiska naturalnego – zmniejszają emisję CO2  do atmosfery, co jest niezwykle ważne dla naszego klimatu.