star_border

„Czas to pieniądz” - błyskawiczna, szybkoschnąca posadzka Baumit Rapido 1 Speed

W przypadku wykonywania podkładów podłogowych ważny jest nie tylko czas, w którym można poruszać się po nowo wykonanym podkładzie i np. kontynuować inne roboty wykończeniowe, ale równie ważny jak nie ważniejszy jest termin, kiedy można wykonać finalną warstwę podłogi i oddać pomieszczenie do użytkowania. Na rynku dostępnych jest coraz więcej wyrobów określanych jako szybkie czy nawet „błyskawiczne”. Często jednak określenie to dotyczy możliwości rozpoczęcia poruszania się po nowo wykonanym podkładzie, a nie układania warstw wykończeniowych. Zastosowanie faktycznie szybkich podkładów podłogowych ma kluczowe znaczenie jeśli w projekcie przewidziane są materiały wrażliwe na wilgotność podłoża jak wykładziny dywanowe, PVC, panele podłogowe a zwłaszcza pokrycia drewniane (np. parkiet) lub posadzki żywiczne.

Rapido 1 Speed:

  • wytrzymałość na ściskanie ≥ 35 MPa (C35),
  • wytrzymałość na zginanie ≥ 6 MPa (F6),
  • dobra odporność na ścieranie – A12,
  • bardzo szeroki zakres grubości – do 10 do 100 mm,
  • aplikacja ręczna oraz możliwość aplikacji maszynowej (np. mixokretem),
  • do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków

pomieszczenie z oknem, podłoga, podkład podłogowy 1Baumit Rapido 1 Speed to ekspresowa, bardzo mocna i gwarantująca wyjątkową trwałość a przy tym bardzo wszechstronna błyskawiczna posadzka cementowa, która umożliwia zarówno szybkie wykonanie wszelkiego rodzaju podkładów podłogowych jak też może być w bardzo krótkim czasie przykryta warstwą wykończeniową.

Jednym z kluczowych atutów Baumit Rapido 1 Speed, wyróżniającym go na tle innych produktów dostępnych na rynku jest błyskawiczna szybkość wiązania i wysychania. Przyspieszony proces osiągania wytrzymałości początkowej pozwala na wchodzenie na podkład po zaledwie 3 godzinach od nałożenia, jednocześnie już po 24 godzinach warstwa grubości 50 mm (w sprzyjających wysychaniu warunkach) osiąga wilgotność na poziomie 2% co umożliwia kontynuowanie prac wykończeniowych. Co więcej, Baumit Rapido 1 Speed charakteryzuje się niskim skurczem liniowym, co pozwala na minimalizację ryzyka powstawania pęknięć na powierzchni posadzki.

Dzięki swoim właściwościom, Baumit Rapido 1 Speed jest zatem idealny do stosowania zarówno przy mniejszych powierzchnia jak również do wykonywania dużych robót w obiektach, gdzie kluczową rolę odgrywa czas. Baumit Rapido 1 Speed może być również z powodzeniem stosowany jako podkład w pomieszczeniach o dużej wilgotności (np. łazienki, natryski, kuchnie przemysłowe itp.)

mężczyzna betonuje podłogę, logo BaumitZ kolei duży zakres grubości od 10 do 100 mm oraz optymalna konsystencja umożliwiają formowanie spadów o dowolnym kącie nachylenia względem podłoża, rekomendującym zastosowanie m.in. na balkonach oraz tarasach. Pozwala to również na tworzenie podjazdów i niwelowanie progów co umożliwia ruch pojazdom na kółkach np. wózkom inwalidzkim, meblom na kółkach, wózkom widłowym itp. Wysoka wytrzymałość posadzki zapewniająca przeniesienie obciążeń statycznych i dynamicznych kwalifikuje ją do stosowania zarówno w budynkach mieszkalnych czy użyteczności publicznej, jak również obiektach przemysłowych.  Błyskawiczna posadzka Baumit Rapido 1 Speed z powodzeniem może być wykorzystywana również pod parkiety wielkoformatowe i egzotyczne a także powłoki i posadzki żywiczne.

Czas wysychania – jak szybko można ułożyć wykładziny

tabela szybkość wysychania Rapido 1 Speed

Zawartość wilgoci resztkowej w czasie, wyniki uzyskano w temp. ok. 20oC i 65% wilgotności.  Przed układaniem okładzin np. PVC, parkietu należy wykonać test wilgotności (metodą CM).

Zalecana maksymalna wilgotność podkładu przed układaniem warstw wykończeniowych (zawsze należy uwzględnić zalecenia producenta stosowanego materiału (posadzki))

Podkład bez ogrzewania podłogowego:

  • pod wykładziny, płytki ceramiczne: ≤ 2,5%
  • pod deski podłogowe, parkiet: ≤ 2,0%

Podkład z ogrzewaniem podłogowym (Uwaga: należy przeprowadzić wygrzewanie podkładu):

  • wszystkie warstwy wykończeniowe: ≤ 1,8%

Baumit Rapido 1 Speed

Błyskawiczna posadzka cementowa