Find the perfect color for your facade
Get the appMimo że fasada spełnia swoją funkcję, zabrudzenie przez glony i grzyby nie wpływa na nią pozytywnie. Doradzimy, jak pozbyć się glonów na fasadzie w 2 prostych krokach.
Glony są mikroorganizmami, które potrzebują światła, składników odżywczych, wilgotności powietrza i odpowiedniej temperatury. Na powstawanie glonów i grzybów na elewacji wpływa głównie woda i wilgoć. Należą do nich zwiększona wilgotność powietrza, ciężki gęsty deszcz, rosnąca wilgoć z tynku, niedociągnięcia konstrukcyjne (wycieki) i skraplająca się woda.
Bardziej podatne są również fasady w pobliżu lasów, gęsta roślinność, cieki wodne, jeziora lub doliny i niziny o mniejszym nasłonecznieniu. W takich przypadkach należy wziąć pod uwagę architekturę obiektu, orientację i prawidłowy dobór systemu tynku lub izolacji cieplnej, w tym obróbkę powierzchni.
Fasada musi być poddawana regularnej obróbce (mycie elewacji, sprawdzanie elementów hydraulicznych, malowanie itp.). Ale co możemy zrobić, jeśli nasza fasada jest nadal zanieczyszczona glonami?
Przed nałożeniem nowej warstwy wykończeniowej powierzchni nałóż specjalną warstwę Baumit FungoFluid na tynk, a następnie nałóż nową wysokiej jakości farbę elewacyjną.
Nałóż specjalną powłokę Baumit FungoFluid na tynk, pozwól mu pracować i wyczyścić elewację.
Na koniec zastosuj nową farbę elewacyjną Baumit StarColor, idealną dla bardziej odpornych mikroorganizmów.
Będziemy potrzebować specjalnego rozwiązania Baumit FungoFluid, pędzla, twardej szczotki, pojemnika, wałka elewacyjnego lub urządzenia do malowania natryskowego.
Sprawdzimy fasadę, a jeśli elewacja pokazuje inne uszkodzenia, konieczne jest ich usunięcie.
Nanieść środek przeciwgrzybiczy Baumit FungoFluid na brudną fasadę za pomocą sprayu, wałka lub pędzla i pozostawić produkt na min. 12 godzin. Ten krok jest ważny, aby zapobiec przedostaniu się żywych mikroorganizmów do otaczającego środowiska podczas kolejnych etapów, w których mogłyby dalej zanieczyszczać już odświeżoną fasadę.
Mechanicznie usuń brud i mikroorganizmy z powierzchni i dokładnie wyczyść elewację wodą pod ciśnieniem. Usuwać odpady.
Pozostaw powierzchnię elewacji do wyschnięcia i nałóż środek przeciwgrzybiczy Baumit FungoFluid ponownie na tynk 1-2 razy.
Na czystą fasadę nakładamy dwie warstwy wysokiej jakości farby elewacyjnej. Pierwszą warstwę nakłada się rozcieńczoną 10 - 15% wodą. Po przerwie min. 12 godzin nakładamy od 1 do 2 warstw farby elewacyjnej zgodnie z wymaganiami. Odczekaj min. 4 godziny między kolejnymi warstwami.
Farbę fasadową Baumit można również nanosić metodą airless. Umożliwia szybkie i równomierne nakładanie farby elewacyjnej w krótkim czasie, nawet na dużych powierzchniach.