Tynki renowacyjne WTA
star_border

Remont zawilgoconych i zasolonych murów - tynki renowacyjne WTA


Najczęstszym problemem przy renowacji starych, a niekiedy także nowych budynków, są zwilgocone i zasolone mury. Podczas ich remontu bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich, specjalistycznych materiałów budowlanych. Stosując wysokiej jakości produkty z rekomendacją WTA, można zyskać pewność, że problem zostanie wyeliminowany na wiele lat.

Woda w każdej postaci niszczy wszystkie materiały budowlane. Jej obecność w ścianach wiąże się z niebezpieczeństwem przemarzania i rozsadzania materiału, a także wystąpienia korozji biologicznej. Do mokrych powierzchni łatwiej przylegają zanieczyszczenia, co oznacza, że szybciej się brudzą. Zawilgocenie powoduje także rozpuszczenie soli zawartych we wszystkich materiałach budowlanych. Szkodliwe sole krystalizujące podczas wysychania prowadzą do zniszczeń warstw malarskich i tynku.

Tradycyjne tynki nie sprawdzają się przy remoncie zawilgoconych i zasolonych murów, a ich użycie w takich warunkach zwiastuje szybką potrzebę przeprowadzenia kolejnego remontu oraz kolejny wydatek. Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie systemu tynków renowacyjnych WTA, które dzięki szeroko porowatej budowie wchłaniają wilgoć znajdującą się w murze, a następnie uwalniają do otoczenia pod postacią pary wodnej, magazynując przy tym w sobie szkodliwe sole i zapobiegając w ten sposób niszczeniu zewnętrznych powłok dekoracyjnych.

Certyfikat WTA – potwierdzenie najwyższej jakości

Tynki renowacyjne WTA to produkty zweryfikowane przez niezależny instytut Wissenschaftlich-Technische Arbeitsgemeinschaft für Bauwerkserhaltung und Denkmalpflege e.V, czyli Naukowo-Techniczne Stowarzyszenie Robocze Ochrony Budowli i Konserwacji Zabytków. To jedyna europejska organizacja określająca standardy dla renowacji starych budynków. Certyfikat WTA to potwierdzenie parametrów technicznych danego materiału oraz jego najwyższej jakości. Podczas prac związanych z odnawianiem obiektów zabytkowych powinny być stosowane tylko materiały spełniające surowe normy WTA.

System WTA gwarancją sukcesu

Najlepsze efekty osiąga się, stosując produkty od jednego producenta. Optymalnie dobrane materiały, wchodzące w skład systemu WTA, umożliwiają przeprowadzenie przyjaznej dla środowiska renowacji zawilgoconych tynków oraz obciążonego solami muru wewnątrz i na zewnątrz budynków, przynosząc oczekiwane, trwałe rezultaty.

System tynków renowacyjnych WTA firmy Baumit cieszy się renomą i dużym uznaniem wśród wykonawców i konserwatorów zabytków. System obejmuje kilka produktów, które stosowane są w zależności od sytuacja występującej na danym obiekcie. Często na podstawie badań i wykonanych odkrywkach.  

W jego skład wchodzi obrzutka renowacyjna Baumit SanovaPre, tynk uszczelniający Baumit SanovaBar, a także podkładowy tynk wyrównujący Baumit SanovaPor. Całość dopełniają grubo- i drobnoziarniste renowacyjne zaprawy tynkarskie, przeznaczone do stosowania jako podkład – Baumit Sanova SP Grano lub jako warstwa nawierzchniowa – Baumit Sanova SP Grey. Zestaw zamyka renowacyjny, jednowarstwowy tynk trasowy Baumit SanovaMonoTrass, posiadający ekologiczny, międzynarodowy certyfikat naturelplus®.

Stosując sprawdzone systemy renowacyjne można na wiele lat zapomnieć o zawilgoconych i zasolonych murach. Warto z nich korzystać, bo w długoterminowej perspektywie to się najbardziej opłaca.