Renowacja ściany ceglanej
star_border

Renowacja ściany ceglanej przy zastosowaniu fugi renowacyjnej Baumit SFM 98

Szukanie nowych form wykańczania wnętrz spowodowała powrót ścian ceglanych. Odtwarza się „sztuczne” wątki murów, odsłania się konstrukcje ceglane, wykorzystuje cegły rozbiórkowe. Lokalizacja w centrum miast sprawiły, że coraz częściej i chętniej inwestuję się w remonty XIX budynków przemysłowych i fabrycznych, które wybudowano z cegieł. Tworząc modne mieszkania - lofty, galerie, hotele itp.  Najlepszym przykładem jest teren Łódzkiej Manufaktury. Wykonane prace na niespotykaną dotąd skalę, przy dużym udziale naszych materiałów mi. fugi, nie mają sobie odpowiednika w Europie. Mur licowy (bez tynku) składa się z cegły i zaprawy używanej do murowania, która stanowiła najczęściej także fugę. I choć cegła zapewnia główne właściwości konstrukcyjne muru to od rodzaju i właściwości fugi, zależy jego końcowa wytrzymałość i trwałość w czasie. Woda wnikająca w mury jest źródłem powstawania przebarwień i wykwitów solnych. Krystalizujące na powierzchni lub bezpośrednio pod nią sole rozsadzają materiał muru mechanicznie, podobnie jak szkody mrozowe, gdy wnikająca w mur woda zamarza zwiększając swoją objętość. Dlatego rola fugi jest bardzo ważna dla trwałości całej konstrukcji murów. W różnych okresach fuga była opracowywana bardziej lub mniej dekoracyjnie, zawsze jednak poza efektem wizualnym miała zapewniać szczelność muru. Uzupełnianie różnymi zaprawami, często zbyt mocnymi (cementowymi) było i niestety wciąż jest przyczyna wielu często nieodwracalnych zniszczeń.
grafika renowacji tynku
Firma Baumit mająca duże doświadczenie w produkcji materiałów do obiektów zabytkowych w tym tynków renowacyjnych WTA, produkuje specjalistyczną fugę renowacyjną SFM 98.

Stosowanie fugi renowacyjnej umożliwia zmagazynowanie krystalizujących w murach soli, oszczędzając tym samym cegłę. Po latach, gdy fugi wypełnia się solami łatwiej jest wymienić samą fugę niż cegły w ścianie lub sklepieniu.