Polska

Menu

clear
star_border

Tynki cementowo-wapienne: jakie są ich rodzaje i właściwości?

Dostępne na rynku tynki cementowo-wapienne przeznaczone do wnętrz, występują w kilku wersjach. Łączy je solidność, trwałość, a także paroprzepuszczalność i plastyczność. Jest wszechstronny w zastosowaniu. Dzięki wysokiej wodoodporności można je zastosować we wszystkich pomieszczeniach w domu także tych narażonych na wilgoć jak kuchnie, łazienki czy piwnice. Jednym z najważniejszych zadań tego tynku wewnętrznego jest właśnie regulacja wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki swojej strukturze pochłania nadmiar wilgoci, zapobiegając powstawaniu grzybów i pleśni. Wchłoniętą wilgoć oddaje z kolei gdy powietrze staje się zbyt suche. Wybór rodzaju tynku cementowo-wapiennego zależy głównie od indywidualnych preferencji i wymagań związanych m.in. z czasem wiązania oraz stopniem gładkości powierzchni.

Standardowy tynk cementowo-wapienny

Baumit MPI 25Już w swojej podstawowej wersji tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 25 zapewnia trwały efekt wykończenia powierzchni. Na dodatek produkt ten jest uniwersalny – sprawdzi się nawet w miejscach, gdzie poziom wilgoci jest wysoki, czyli np. w piwnicach, łazienkach, kuchniach czy spiżarniach. Stosując go, można mieć pewność, że na jego powierzchni nie powstaną pęknięcia. Wystarczy nałożyć jedną warstwę tynku, by uzyskać pożądany efekt. Do tego wykorzystać agregat tynkarski, bowiem Baumit MPI 25 aplikuje się głównie maszynowo. Warto też zaznaczyć, że ten rodzaj tynku jest przeznaczony zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak i przemysłowych.

Szybkowiążący tynk cementowo-wapienny

Baumit MPI 30 Speed

Niektórzy uważają, że czas obróbki tynków cementowo-wapiennych jest zbyt długi – czasem wskazane jest szybkie przeprowadzenie remontu. Wtedy warto sięgnąć po specjalny, szybkowiążący tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 30 Speed. Czas jego obróbki wynosi ok. 2-3 godziny. Aplikację można wykonać w dowolny sposób: agregatem (dobre rozwiązanie w przypadku rozległych powierzchni) lub ręcznie. Pomimo tego, że cały proces trwa krótko, szybkowiążący produkt ma podobne właściwości, co standardowy tynk cementowo-wapienny. Oznacza to, że jego również cechuje duża plastyczność i paroprzepuszczalność.

Tynk cementowo-wapienny gładki

Baumit MPI 25 Fine

To produkt stworzony z myślą o osobach, którym zależy na gładkiej powierzchni ścian. Właśnie taki rezultat można osiągnąć, stosując tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 25 Fine. Jest to możliwe dzięki temu, że składa się on z niezwykle drobnych ziaren. Wyróżnia go też stosunkowo długi czas wiązania. Ma to pewną zaletę – nawet jeśli po pewnym czasie zauważysz, że w kilku miejscach tynk jest niestarannie nałożony, możesz z łatwością nanieść zmiany. Ten rodzaj tynku wewnętrznego aplikuje się z pomocą agregatu.

Tynk cementowo-wapienny lekki

Baumit MPI 25 L

Lekka odmiana tynku cementowo-wapiennego wyróżnia się tym, że ma dużą wydajność. Lekki tynk Baumit MPI 25 L nawet w takich miejscach, jak łazienka czy kuchnia będzie doskonale spełniał swoje zadanie. To wydajny produkt, który – podobnie jak inne rodzaje tynków cementowo-wapiennych Baumit – można nakładać z pomocą agregatu. Ze względu na to, że składa się z niewielkich ziaren, tynk ten pozwala osiągnąć efekt drobnoziarnistej powierzchni.
 

W ofercie Baumit można znaleźć nie tylko opisane wyżej rodzaje tynków cementowo-wapiennych, ale też warianty mieszane. One łączą w sobie zalety różnych typów tynków, by rezultat był w pełni zadowalający.