star_border

Tynki cementowo-wapienne: jakie są ich rodzaje i właściwości?

Tynki cementowo-wapienne od wielu lat cieszą się nieustanną popularnością zarówno wśród fachowców, jak i inwestorów. Stosowane przy wykańczaniu ścian i sufitów, doskonale sprawdzają się jako powierzchnie do malowania, tapetowania lub aplikacji gładzi. Mieszanki tynkarskie z powodzeniem można stosować na betonie, cegłach, płytach wiórowo-cementowych czy pustakach ceramicznych. Na rynku istnieje jednak wiele rodzajów tego produktu – czym różnią się poszczególne tynki cementowo wapienne i jak wybrać ten właściwy?

Z tego tekstu dowiesz się:

Zalety tynków cementowo-wapiennych. Dlaczego warto na nie postawić?

Kluczową zaletą, jaką cechują się tynki cementowo-wapienne, jest ich trwałość i uniwersalność. Mieszanki te są solidne, paroprzepuszczalne, niepalne i plastyczne, dzięki czemu można aplikować je na wiele rodzajów powierzchni. Co więcej, dzięki swej wodoodpornej strukturze, doskonale sprawdzają się również w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wpływ wilgoci, takich jak łazienki. Gospodarka wilgocią tynków cementowo-wapiennych nie ogranicza się jedynie do ochrony przed grzybami i pleśnią – gdy powietrze staje się zbyt suche, tynk oddaje zgromadzoną wilgoć, nawilżając pomieszczenie.

Warto podkreślić również, że zalety mieszanek tynkarskich nie ograniczają się jedynie do ich właściwości fizycznych. Nowoczesne tynki cementowo-wapienne występują w formie przygotowanej fabrycznie mieszanki, dzięki czemu znacznie szybciej można przygotować je do aplikacji. Produkty te gwarantują zatem dużą oszczędność czasu – zasobu, którego ekipy budowlane i remontowe nigdy nie mają w nadmiarze.

Tynki cementowo-wapienne wewnętrzne: jakie warianty warto rozważyć?

Baumit MPI 25 - standardowy tynk cementowo-wapienny

Baumit MPI 25Baumit MPI 25 to tynk cementowo-wapienny w podstawowej wersji, który zapewnia trwały efekt wykończenia powierzchni. Dzięki swojej wszechstronności, produkt ten można stosować także w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci, takich jak kuchnie, łazienki, spiżarnie czy piwnice. Mieszanka ta jest przeznaczona zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak i przemysłowych. Jedna warstwa tynku gwarantuje uzyskanie równej powierzchni bez pęknięć. Baumit MPI 25 aplikuje się głównie maszynowo, przy użyciu agregatu tynkarskiego.

Baumit MPI 25 Fine - tynk cementowo-wapienny gładki

Baumit MPI 25 Fine

Mieszanka tynkarska MPI 25 występuje również w wersji Fine oraz L. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla osób, którym zależy przede wszystkim na gładkiej powierzchni ścian. Tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 25 Fine składa się z drobnych ziaren, które ułatwiają uzyskanie pożądanego efektu. Ten rodzaj tynku wewnętrznego aplikuje się głównie maszynowo, agregatem tynkarskim.

Baumit MPI 25 L - tynk cementowo-wapienny lekki

Baumit MPI 25 L

Druga odmiana tynku MPI 25 cechuje się dużą wydajnością i lekkością. Lekki tynk Baumit MPI 25 L można bez problemu aplikować w takich miejscach, jak pokój, korytarz, łazienka czy kuchnia. To wydajny produkt, który – podobnie jak inne rodzaje tynków cementowo-wapiennych Baumit – można nakładać z pomocą agregatu. Ze względu na to, że posiada drobne uziarnienie, tynk ten pozwala osiągnąć efekt drobnoziarnistej powierzchni.

Baumit MPI 30 Speed - szybkowiążący tynk cementowo-wapienny

Baumit MPI 30 Speed

Niektórzy uważają, że czas obróbki tynków cementowo-wapiennych jest zbyt długi – zwłaszcza w sytuacji, w której prace tynkarskie muszą być zakończone szybko. Wtedy warto sięgnąć po specjalny, szybkowiążący tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 30 Speed. Czas jego obróbki wynosi ok. 2-3 godziny. Aplikację można wykonać w dowolny sposób: agregatem (najlepsze rozwiązanie w przypadku dużych powierzchni) lub ręcznie. Pomimo tego, że cały proces trwa krótko, szybkowiążący produkt ma podobne właściwości, co standardowy tynk cementowo-wapienny. Oznacza to, że jego również cechuje duża plastyczność i paroprzepuszczalność.

Baumit MPI 30 L SpeedProdukt ten występuje w wersji Baumit MPI 30 L Speed, który (podobnie jak jego odpowiednik w mieszance MPI 25) cechuje się wysoką wydajnością i plastycznością oraz łatwą urabialnością. Co więcej, pokryte nim ściany zyskują jednorodnie zatartą i drobnoziarnistą strukturę. Tynki szybkowiążące dają pełną kontrolę nad realizacją prac tynkarskich, od czasu ich rozpoczęcia do zakończenia, dzięki temu można planować tynkowanie nawet w piątek, kiedy zwykle nie rozpoczyna się takich prac z użyciem standardowych tynków.

Baumit MPI 15 Fine - superlekki tynki cementowo-wapienny

Baumit MPI 15 Fine

Superlekki tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 15 Fine to drobnoziarnista, fabrycznie przygotowana mieszanka tynkarska, która została wzmocniona mikrowłóknami. Stosuje się ją w wykonywaniu tynków wewnątrz pomieszczeń zarówno metodą ręczną, jak i maszynową. Mieszanka ta szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku mineralnych materiałów murowych o niskiej gęstości, takich jak beton komórkowy, zapewniając doskonałą jakość powierzchni.

Tynki cementowo-wapienne zewnętrzne

Baumit MPA 35

Baumit MPA 35W naszej ofercie znajdują się również rozwiązania adresowane do specjalistów wykonujących prace na zewnątrz. Tynk cementowo-wapienny Baumit MPA 35 to fabrycznie przygotowana, sucha mieszanka, przeznaczona do aplikacji na ścianach zewnętrznych budynków za pomocą agregatu tynkarskiego. Produkt ten jest wysoce plastyczny i łatwo urabialny. Wykazuje się również mrozoodpornością, dzięki której doskonale sprawdza się niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Kto powinien sięgnąć po tynki cementowo-wapienne?

Mieszanki tynkarskie tego typu to doskonały wybór dla każdego, kto szczególnie ceni sobie wysoką jakość i prostotę aplikacji. Wszystkie wymienione powyżej produkty firmy Baumit stanowią doskonały materiał do wszelkich prac remontowych i budowlanych – szczególnie tam, gdzie kluczowym kryterium jest krótki czas przygotowania tynku do nałożenia.

Warto podkreślić również, że tynki cementowo-wapienne od Baumit występują w wielu odmianach, dostosowanych do oczekiwań zamawiającego. Produkty z serii Speed gwarantują błyskawiczny czas wykonania tynku, produkty z serii L cechują się wysoką wydajnością, a z serii Fine niezwykle gładką powierzchnią. Zapoznaj się z pełną gamą produktów Baumit i wybierz wariant, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.