Tynk mozaikowy - wydajność i zastosowanie
star_border

Tynk mozaikowy - od czego zależy jego wydajność i kiedy warto go stosować?

Czasem wystarczy jedno rozwiązanie, by zabezpieczyć fragmenty elewacji przed działaniem deszczu i mrozu i jednocześnie efektownie je ozdobić. Świetnie w tej roli sprawdzi się tynk mozaikowy. Wydajność tego produktu jest zwykle wysoka, dlatego nie potrzeba go wiele, by pokryć nim poszczególne elementy fasady. Istotny jest jednak sposób aplikacji i rodzaj podłoża, na jakie tynk jest nakładany.

Tynk mozaikowy – właściwości

Ochrona ścian przed działaniem zjawisk atmosferycznych, rozwojem glonów i grzybów, a także przed zabrudzeniami – to najważniejsze powody, dla których tynk mozaikowy jest chętnie stosowany. Ponadto wyróżnia go wyjątkowo wysoka odporność na szorowanie i mycie, a nawet na uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem niewiele produktów jest tak skutecznych jak tynk mozaikowy. Wydajność tego rozwiązania również jest dosyć duża, choć zależy to od kilku czynników.

Zalecane zastosowanie – zewnętrzne i wewnętrzne

Baumit MosaikTopTynk mozaikowy może być umieszczany w różnych miejscach, w zależności od wskazań producenta. Niektóre rodzaje tego produktu sprawdzają się np. na gzymsach, wokół wnęk drzwiowych i okiennych, na pilastrach oraz filarach. Często są też stosowane w strefie cokołowej – z myślą o tym zastosowaniu opracowano tynk dekoracyjny Baumit MosaikTop.

Warto jednak pamiętać, że tynk mozaikowy można też czasem nakładać wewnątrz pomieszczeń. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie istnieje duże ryzyko pobrudzenia ściany. Jednocześnie trzeba się upewnić, że miejsce to nie jest zbytnio narażone na działanie wilgoci, ponieważ ten rodzaj tynku jest w niewielkim stopniu paroprzepuszczalny.
Baumit MosaikSuperfineBaumit MosaikSuperfine to produkt, który świetnie sprawdzi się zarówno na elewacji budynku, jak i w jego wnętrzu. Wybór spośród wielu wariantów kolorystycznych umożliwia stworzenie oryginalnego i ciekawego efektu wizualnego na ścianach. Barwione piaski kwarcowe charakteryzujące tynk mozaikowy, w specjalnie dobranych odcieniach dają możliwość stworzenia na elewacji efekty trawertynu, piaskowca czy granitu.

Tynk mozaikowy – wydajność. Ile opakowań produktu warto mieć?

Wyróżnia się kilka czynników decydujących o tym, jak ekonomicznym rozwiązaniem jest tynk mozaikowy. Wydajność tego produktu zależy m.in. od faktury wykończenia podłoża. Więcej tynku trzeba zazwyczaj zużyć na chropowate powierzchnie niż na gładkie. Przykładowo zużycie Baumit MosaikSuperfine wynosi ok. 2,7 kg/m² na równym podłożu, a na szorstkim może wzrosnąć nawet do ok. 4,5 kg/m².

Nie bez znaczenia jest też sposób nakładania. By osiągnąć efekt dekoracyjny, a jednocześnie zabezpieczyć powierzchnię ściany, wystarczy niewielka ilość produktu. Tynk mozaikowy należy aplikować z pomocą specjalnej, nierdzewnej pacy, najlepiej na podwójną grubość ziarna. Nie zaleca się nakładania cieńszej warstwy ponieważ istnieje wtedy ryzyko powstawania tzw. prześwitów. Następnie wilgotny jeszcze tynk należy wygładzać, wykonując ruchy w tym samym kierunku. Istotny jest też fakt, że nakładanie tynku należy wykonywać w równomierny i przede wszystkim ciągły sposób.


Przed podjęciem decyzji o tym, jaka ilość tynku jest potrzebna do przeprowadzenia remontu, należy zawsze zapoznać się z zaleceniami producenta. Można też zapytać o to naszych ekspertów – wystarczy do nas zadzwonić lub wypełnić formularz kontaktowy.