Jak zrobić betonowe ozdoby do ogrodu i domu? Przepis DIY

świecznik z betonu


DIY to skrót od angielskiego sformułowania do it yourself, czyli po prostu zrób to sam. Po tę metodę sięgają nie tylko miłośnicy krawiectwa, garncarstwa czy gotowania. Jest inspiracją dla każdego, kto ma czas i ochotę stworzyć własnymi rękami jakikolwiek przedmiot, najczęściej do użytku prywatnego.

Liczba inspiracji DIY w sieci jest wręcz nieskończona. Wystarczy odrobina motywacji i kreatywności, by samemu stworzyć niepowtarzalną dekorację do domu lub ogrodu z łatwo dostępnych, tanich materiałów. Dziś przyłączamy się do filozofii zrób to sam i podpowiadamy, jak w najprostszy sposób wyczarować donicę, świecznik, podstawkę czy inne ozdoby.

Nie taki trudny beton. Ozdoby do ogrodu zrób to sam

Beton to materiał, który można z powodzeniem wykorzystać nie tylko w pracach budowlanych i wykończeniowych, ale także dekorując wnętrza. Jego surowy charakter doskonale wpisuje się w popularne trendy industrial, modern czy nawet boho. Ozdoby do ogrodu wykonane samemu właśnie z tego surowca będą nie tylko solidne, wytrzymałe i modne, ale też wywołają uśmiech za każdym razem, gdy wspomnisz, że zrobiłeś je metodą DIY.
Od kilku sezonów beton jest wykorzystywany jako element blatu, wykończenie ścian czy podłóg, więc śmiało można użyć go do stworzenia dekoracji. Czy jednak własnoręczna obróbka mieszanki cementu i kruszywa nie jest zbyt skomplikowana? Na szczęście nie, rękodzieło z betonu może być banalnie proste, pod warunkiem, że użyje się odpowiednich mieszanek. Ozdoby do ogrodu zrób to sam najlepiej stworzyć przy użyciu naszego produktu Baumit Ekspresowy beton montażowy . Załączona instrukcja wyczerpująco odpowiada na pytania, jak łączyć i mieszać go z wodą, by uzyskać najlepsze parametry. Przygotowanie materiału trwa zaledwie kilka minut. Oprócz niego, do zabawy potrzebne są już tylko rękawiczki, mieszadełko i odpowiednia forma.

Ozdoby do ogrodu wykonane samemu: Donice z betonu

„Przepis” na donice ogrodowe z betonu, przygotowała ekspertka firmy Baumit, Aleksandra Gilewska. Według jej zaleceń, do ich wykonania, musisz przygotować:

Donica z betonu DIY krok po kroku:

  1. Zapoznaj się z instrukcją dołączoną do opakowania betonu i dowiedz, jakich proporcji mieszanki i wody użyć.

  2. Uzyskaną masą zalej dno większego wiaderka i odczekaj godzinę.

  3. Włóż do środka małe wiaderko, wlej do niego wodę i zalej betonem przestrzeń między ścianami obu naczyń. Odczekaj 48 godzin.

  4. Wylej wodę z małego wiaderka i oddziel je od warstwy betonu. Jeśli widzisz, że masa jest już dobrze związana, usuń także wiaderko zewnętrzne (jeśli nie, zaczekaj kolejny dzień).

  5. Suchą donicę oszlifuj papierem ściernym lub zachowaj jej całkowicie surowy wygląd. Jest już gotowa.

W podobny sposób możesz tworzyć inne ozdoby do ogrodu zrób to sam. Użyj mniejszych form, by zrobić świecznik lub większych, lecz płytkich, by przygotować dekoracyjną tacę lub podstawę. Baw się kształtami, użyj wyobraźni i zaproś do wspólnej zabawy innych domowników. Powodzenia!