Folia w płynie. Jak ją stosować?

nakładanie folii w płynie Baumit Proof

Odpowiednia hydroizolacja jest kluczowa przy wykonywaniu lub remoncie np. kabiny prysznicowej lub łazienki. Czy warto wykorzystać do tego materiał, jakim jest folia w płynie? Czym jest, jak ją stosować, w jaki sposób układać na nią płytki? Zebraliśmy odpowiedzi na te pytania, by pomóc Ci w bezpiecznym i skutecznym wykonaniu pracy.

Czym jest folia w płynie i kiedy należy ją stosować?

Same płytki ceramiczne nie są wystarczającą ochroną przed wilgocią w pomieszczeniach takich jak łazienka, pralnia czy kuchnia. Konsekwencje pominięcia hydroizolacji mogą znacznie wpłynąć na użytkowanie pomieszczeń. Zagrzybienie czy uszkodzenia podłogi lub ściany to tylko niektóre z defektów, które mogą pojawić się w przypadku nieprzemyślanego procesu remontowego. By uniknąć poważnych problemów, należy zastosować odpowiednie rozwiązanie jakim jest folia w płynie.

Ten produkt, często stosowany przez profesjonalistów, jest specjalnym preparatem, w skład którego wchodzą odpowiednio dobrane żywice syntetyczne, wypełniacze i środki modyfikujące. Jedną z zalet folii w płynie jest łatwość w przygotowaniu do użycia: po zakupie wystarczy ją jedynie zamieszać – pod tym kątem przypomina bardzo gęstą farbę.

W łatwy sposób można nakładać ją na wiele rodzajów powierzchni. Od surowego betonu, przez otynkowane lub gipsowe podłoża, aż po płyty wiórowe czy ceramiczne pustaki. Ta hydroizolacja podpłytkowa zazwyczaj wykorzystywana jest w łazienkach: w natryskach czy wokół wanien. Obszar zastosowania jest oczywiście znacznie szerszy i obejmuje np. pralnie czy inne miejsca szczególnie narażone na zalanie lub utrzymującą się wewnątrz wilgoć. Warto jednak pamiętać, że materiał przeznaczony jest do zastosowań wewnętrznych.

Dużą zaletą folii w płynie jest jej elastyczność. Wodoszczelna powłoka nie jest jednak odporna na uszkodzenia mechaniczne – to dlatego stosuje się ją jako podkład, nie warstwę wierzchnią. Folia w płynie to także oszczędność miejsca – całkowita grubość warstwy izolacyjnej wynosi ok. 1-2 mm.

Przygotowanie podłoża i nakładanie folii w płynie

Opierając się na przykładzie remontu łazienki, warto zaznaczyć, że folia w płynie nie musi pokryć całej powierzchni pomieszczenia. Odpowiednia hydroizolacja jest niezbędna w miejscach kluczowych, takich jak kabina prysznicowa, okolice wanny i umywalki oraz wszystkie tzw. mokre strefy. Zawsze warstwa izolacji przeciwwilgociowej powinna znaleźć się na całej podłodze!

Aby w pełni wykorzystać hydroizolacyjne właściwości folii w płynie, należy odpowiednio przygotować podłoże. Co to znaczy?

  1. Powierzchnia musi być czysta: usuń z niej wszelkie pozostałości po farbie, kleju czy tynku.
  2. Wyrównaj nierówności, usuń pył i wszelkie zanieczyszczenia.
  3. Następnie podłoża chłonne należy zagruntować odpowiednim preparatem – Baumit Grund.
  4. Już po około 15 minutach możemy rozpocząć wykonywanie hydroizolacji.
nakładanie taśmy uszczelniającej

Do nałożenia folii w płynie wystarczy pędzel lub wałek malarski. Ile warstw folii w płynie powinieneś położyć? By mieć pewność, że osiągniesz dobry efekt, zawsze dwie. Uwaga: w strefie łączenia ścian i podłóg oraz w narożnikach należy w pierwszą warstwę folii w płynie zatopić specjalną taśmę uszczelniającą Baumit Strap (lub Baumit Strap Plus), która zapobiega powstawaniu nieszczelności izolacji w przypadku przerwania ciągłości hydroizolacji.

Jak kleić płytki na powierzchni pokrytej folią w płynie? Zasady postępowania

Najważniejsze o czym musisz pamiętać, to wspomniane przez nas wcześniej właściwości folii w płynie. Jest ona mało odporna na uszkodzenia mechaniczne – każde zarysowanie lub inne uszkodzenie, redukuje skuteczność hydroizolacji. Dlatego najlepiej zacznij nakładanie folii od powierzchni pionowych. Zaizoluj je i połóż na nie płytki, a dopiero potem przejdź do izolowania i wykańczania podłogi.

Dobrą zasadą jest pozostawienie dolnego rzędu płytek ściennych do położenia w ostatniej kolejności. Pamiętaj też o tym, że folia w płynie jest substancją elastyczną. By wykorzystać tę właściwość w pełni, dobierz do wykończenia elastyczną fugę do spoinowania, a w narożnikach wypełniacz silikonowy.

Pilnuj czasu: uwzględnij w planie pracy, że każdy materiał, który położysz w łazience, musi zdążyć wyschnąć. Sama folia w płynie wysycha ok. 3 - 6 godziny (każda warstwa). Układanie płytek jest możliwe po min. 24 godz. od ułożenia drugiej warstwy izolacji. Rozplanuj więc działania mądrze, by móc wywiązać się z terminów.

Rozwiązania systemowe Baumit. Sama folia to nie wszystko

Folia w płynie to element pewnej całości. Nie spełni swojej roli, jeśli nie dopasujemy do niej odpowiednich materiałów: gruntu czy klejów. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja praca nie pójdzie na marne i jej efekty będą cieszyć użytkowników remontowanego pomieszczenia przez wiele lat, korzystaj z rozwiązań jednego producenta. Oto lista produktów, w które powinieneś się wyposażyć, jeśli postanowiłeś wykonać hydroizolację z naszą folią w płynie Baumit Proof:

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z poprawnym wykonaniem hydroizolacji, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci chętnie i wyczerpująco odpowiedzą na Twoje pytania.