Folia w płynie. Jak ją stosować?

nakładanie folii w płynie Baumit Proof

Odpowiednia hydroizolacja jest kluczowa przy wykonywaniu lub remoncie np. kabiny prysznicowej lub łazienki. Czy warto wykorzystać do tego materiał, jakim jest folia w płynie? Czym jest, jak ją stosować, w jaki sposób układać na nią płytki? Zebraliśmy odpowiedzi na te pytania, by pomóc Ci w bezpiecznym i skutecznym wykonaniu pracy..

Czym jest folia w płynie i kiedy należy ją stosować?

Same płytki ceramiczne nie są wystarczającą ochroną przed wilgocią w pomieszczeniach takich jak łazienka, pralnia czy kuchnia. Konsekwencje pominięcia hydroizolacji mogą znacznie wpłynąć na użytkowanie pomieszczeń. Zagrzybienie czy uszkodzenia podłogi lub ściany to tylko niektóre z defektów, które mogą pojawić się w przypadku nieprzemyślanego procesu remontowego. By uniknąć poważnych problemów, należy zastosować odpowiednie rozwiązanie jakim jest folia w płynie.

Ten produkt, często stosowany przez profesjonalistów, jest specjalnym preparatem, w skład którego wchodzą odpowiednio dobrane żywice syntetyczne, wypełniacze i środki modyfikujące. Jedną z zalet folii w płynie jest łatwość w przygotowaniu do użycia: po zakupie wystarczy ją jedynie zamieszać – pod tym względem przypomina bardzo gęstą farbę.

W łatwy sposób można nakładać ją na wiele rodzajów powierzchni. Od surowego betonu, przez otynkowane lub gipsowe podłoża, aż po płyty wiórowe czy ceramiczne pustaki. Ta hydroizolacja podpłytkowa zazwyczaj wykorzystywana jest w łazienkach: w natryskach czy wokół wanien. Obszar zastosowania jest oczywiście znacznie szerszy i obejmuje np. pralnie czy inne miejsca szczególnie narażone na zalanie lub utrzymującą się wewnątrz wilgoć. Warto jednak pamiętać, że materiał przeznaczony jest do zastosowań wewnętrznych.

Dużą zaletą folii w płynie jest jej elastyczność. Wodoszczelna powłoka nie jest jednak odporna na uszkodzenia mechaniczne – to dlatego stosuje się ją jako podkład, nie warstwę wierzchnią. Folia w płynie to także oszczędność miejsca – całkowita grubość warstwy izolacyjnej wynosi tylko ok. 1-2 mm.


Przygotowanie podłoża i nakładanie folii w płynie

Opierając się na przykładzie remontu łazienki, warto zaznaczyć, że folia w płynie nie musi pokryć całej powierzchni pomieszczenia. Odpowiednia hydroizolacja jest niezbędna w miejscach kluczowych, takich jak kabina prysznicowa, okolice wanny i umywalki oraz wszystkie tzw. mokre strefy. Zawsze warstwa izolacji przeciwwilgociowej powinna znaleźć się na całej podłodze!

Aby w pełni wykorzystać hydroizolacyjne właściwości folii w płynie, należy odpowiednio przygotować podłoże. Co to znaczy?

  1. Powierzchnia musi być czysta: usuń z niej wszelkie pozostałości po resztkach farby, kleju czy tynku.

  2. Wyrównaj nierówności, usuń pył i wszelkie zanieczyszczenia.

  3. Następnie podłoża chłonne należy zagruntować odpowiednim preparatem – Baumit Grund.

  4. Już po około 15 minutach możemy rozpocząć wykonywanie hydroizolacji.

Do nałożenia folii w płynie wystarczy pędzel lub wałek malarski. Ile warstw folii w płynie powinieneś położyć? By mieć pewność, że osiągniesz dobry efekt - zawsze dwie. Uwaga: w strefie łączenia ścian i podłóg oraz w narożnikach należy w pierwszą warstwę folii w płynie zatopić specjalną taśmę uszczelniającą Baumit Strap (lub Baumit Strap Plus), która zapobiega powstawaniu nieszczelności izolacji w przypadku przerwania ciągłości hydroizolacji.



Folia w płynie na wylewkę samopoziomującą – o czym warto pamiętać?

Poprawna aplikacja folii w płynie na wylewkę samopoziomującą jest kluczowym krokiem w zapewnieniu skutecznej ochrony przed wilgocią. Przed przystąpieniem do prac, należy dokładnie oczyścić i zagruntować podłoże, dzięki czemu folia w płynie zyska lepszą przyczepność. Pamiętaj, aby nałożyć jej co najmniej dwie warstwy, zachowując pomiędzy nimi wymagana przez producenta przerwę technologiczną, która zapewni odpowiednie zaschnięcie każdej warstwy.

Po wylaniu masy i jej wyschnięciu (czas zależy od grubości masy) można przystąpić do nałożenia folii w płynie do łazienki , a następnie do układania płytek. Stosowanie folii w płynie na wylewkę samopoziomującą minimalizuje ryzyko uszkodzeń spowodowanych wilgocią, przekładając się na wydłużenie okresu bezawaryjnego użytkowania podłóg w wilgotnych pomieszczeniach.


Jak kleić płytki na powierzchni pokrytej folią w płynie? Zasady postępowania

Najważniejsze o czym musisz pamiętać, to wspomniane przez nas wcześniej właściwości folii w płynie. Jest ona mało odporna na uszkodzenia mechaniczne – każde zarysowanie lub inne uszkodzenie, redukuje skuteczność hydroizolacji. Dlatego najlepiej zacznij nakładanie folii od powierzchni pionowych. Zaizoluj je i połóż na nie płytki, a dopiero potem przejdź do izolowania i wykańczania podłogi.

Dobrą zasadą jest pozostawienie dolnego rzędu płytek ściennych do położenia w ostatniej kolejności. Pamiętaj też o tym, że folia w płynie jest substancją elastyczną. By wykorzystać tę właściwość w pełni, dobierz do wykończenia elastyczną fugę do spoinowania, a w narożnikach zastosuj wypełniacz silikonowy.

Pilnuj czasu: uwzględnij w planie pracy, że każdy materiał, który położysz w łazience, musi zdążyć wyschnąć. Sama folia w płynie wysycha ok. 6 godzin (każda warstwa). Układanie płytek jest możliwe po min. 24 godz. od ułożenia drugiej warstwy izolacji. Rozplanuj więc działania mądrze, by móc wywiązać się z terminów.


Hydroizolacja w płynie - jakie są najważniejsze korzyści?

Hydroizolacja w płynie posiada szereg zalet, dzięki którym jest ona idealnym rozwiązaniem do łazienek, kuchni czy pralni. Folia w płynie do łazienki tworzy trwałą, elastyczną i wodoszczelną powłokę, która skutecznie chroni przed przenikaniem wody i powstawaniem pleśni oraz grzybów. To rozwiązanie jest nie tylko efektywne, ale również łatwe w użyciu, dzięki czemu realizacja prac hydroizolacyjnych staje się szybka i skuteczna.

Wśród kluczowych atutów hydroizolacji w płynie warto podkreślić przede wszystkim łatwość aplikacji oraz szybkie schnięcie  Ponadto, nakładanie folii w płynie to proces, który nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani dużego doświadczenia, co czyni go dostępnym dla szerokiego grona użytkowników.

Warto podkreślić również, że folia w płynie jest odporna na działanie wielu środków chemicznych i czyszczących, zapewniając danej powierzchni długotrwałą ochronę. Folia w płynie do łazienki jest rozwiązaniem kompleksowym, które nie tylko zabezpiecza przed wilgocią, ale również ułatwia dalsze prace wykończeniowe, zapewniając trwałość i estetykę pomieszczeń


Rozwiązania systemowe Baumit. Sama folia to nie wszystko

Folia w płynie to element pewnej całości. Nie spełni swojej roli, jeśli nie dopasujemy do niej odpowiednich materiałów: gruntu czy klejów. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja praca nie pójdzie na marne i jej efekty będą cieszyć użytkowników remontowanego pomieszczenia przez wiele lat, korzystaj z rozwiązań jednego producenta. Oto lista produktów, w które powinieneś się wyposażyć, jeśli postanowiłeś wykonać hydroizolację z naszą folią w płynie Baumit Proof:

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z poprawnym wykonaniem hydroizolacji, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci chętnie i wyczerpująco odpowiedzą na Twoje pytania.