Usuwanie skutków powodzi

– dlaczego warto postawić na tynk renowacyjny?

Powódź to jedno z najgroźniejszych zjawisk naturalnych, które potrafi wyrządzić ogromne szkody nie tylko w majątku, ale również w strukturach budowlanych. Jakie kroki należy podjąć, aby upewnić się, że wykonywane przez nas prace remontowe przyniosą oczekiwany rezultat? Na jakie parametry materiałów budowlanych należy zwrócić szczególną uwagę, aby upewnić się, że pozwolą one skutecznie usunąć skutki powodzi i zabezpieczyć mury przed dalszym zawilgoceniem?

Jak przygotować budynek do renowacji remontu po powodzi?

Jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć po przejściu fali powodziowej, jest usunięcie zalanych sprzętów i skucie tynków oraz zerwanie podłóg. Ponieważ woda powodziowa niesie ze sobą wiele zanieczyszczeń, kluczowe jest również dokładne oczyszczenie ścian i podłóg przy użyciu wody z detergentami. Aby uniknąć kontaktu z resztkami wody i zanieczyszczonymi przedmiotami, prace te powinny być przeprowadzane z użyciem środków ochrony osobistej, takich jak kombinezony, kalosze i rękawiczki.

Po oczyszczeniu i dezynfekcji powierzchni można przystąpić do osuszania. W stosunkowo nowych budynkach, które w większości posiadają izolacje przeciwwilgociowe, proces osuszania przynosi zadowalające efekty. W starszych budynkach, szczególnie tych wybudowanych przed II wojną światową, brak odpowiednich izolacji może prowadzić do kapilarnego wciągania wilgoci z gruntu do ścian. Aby osuszanie przyniosło oczekiwane rezultaty, konieczne jest wykonanie izolacji fundamentów poniżej gruntu.

Dlaczego warto postawić na tynk renowacyjny Baumit SanovaMonoTrass?

Bazując na wieloletnim doświadczeniu w zakresie renowacji zabytków oraz zawilgoconych murów, marka Baumit opracowała renowacyjny tynk SanovaMonoTrass, który pomaga skutecznie zwalczyć skutki jednokrotnego zalania. Jego zastosowanie pozwala na uzyskanie "optycznie suchych" powierzchni – mimo wilgoci zawartej wewnątrz muru, powierzchnia tynku wygląda na suchą. Tynk ten ma szerokie zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zawilgoconych budynków, co czyni go uniwersalnym wyborem przy renowacji.

Główne zalety tynku Baumit SanovaMonoTrass to m.in.:

  • doskonała przepuszczalność pary wodnej (dyfuzyjność), która pozwala na swobodny przepływ wilgoci przez ściany, przyspieszając ich schnięcie;

  • wysoka porowatość – struktura tynku działa niczym gąbka, zapewniając szybsze pozbycie się wilgoci z muru;

  • hydrofobowość – tynk jest odporny na wnikanie wody, co chroni mury przed kolejnym zawilgoceniem;

  • magazynowanie soli – tynk posiada zdolność magazynowania krystalizujących soli wewnątrz swojej porowatej struktury, co zapobiega pojawianiu się na powierzchni nieestetycznych wykwitów.

SanovaMonoTrass nie tylko wspiera proces osuszania, ale także optycznie poprawia stan ścian – wilgotne plamy stają się niewidoczne. Dzięki dodatkom hydrofobowym, tynk jest w stanie opóźnić proces zawilgocenia muru przy kolejnym zalaniu. Ponadto, w porównaniu do tradycyjnych tynków, Baumit SanovaMonoTrass ulega mniejszym uszkodzeniom w przypadku kolejnych awarii wodnych.

Jak stosować Baumit SanovaMonoTrass?

Baumit SanovaMonoTrass to produkt bardzo przystępny w aplikacji, który może być stosowany ręcznie lub maszynowo. Doskonale sprawdza się jako jednowarstwowy tynk na lekko i średnio wilgotnych murach. W przypadku wykwitów soli zaleca się zastosowanie go w dwóch warstwach lub jako warstwy wykończeniowej na innych tynkach renowacyjnych Baumit, takich jak SanovaPor lub Sanova SP Grano.

Produkt ten nadaje się do bezpośredniego malowania lub pokrycia szpachlami, przy czym należy unikać materiałów zawierających gips, aby nie zaburzać przepuszczalności pary wodnej. Jego biały kolor pozwala na pozostawienie powierzchni tynku bez malowania do momentu pełnego wyschnięcia budynku. Po aplikacji, tynk renowacyjny Baumit SanovaMonoTrass nadaje się bezpośrednio do malowania lub może pozostać bez malowania do czasu całkowitego osuszenia murów. Dobrze współpracuje z farbami i szpachlami bez zawartości gipsu, co pozwala na utrzymanie właściwości dyfuzyjnych tynku.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Powódź niesie ze sobą ogromne wyzwania – wybór odpowiednich materiałów budowlanych może znacząco ułatwić proces odbudowy i przywrócenia funkcjonalności budynków. Tynk Baumit SanovaMonoTrass może wspomóc skuteczne osuszanie murów i zabezpieczenie ich przed dalszymi szkodami, oferując przy tym estetyczny wygląd i trwałość. Pamiętajmy, aby działania renowacyjne remontowe  były przeprowadzane w sposób staranny, stanowiący najlepszą gwarancję przyszłego bezpieczeństwa i komfortu domowników.

Baumit SanovaMonoTrass

  • paroprzepuszczalny

  • hydrofobowy

  • zapewnia magazynowanie soli