6 często popełnianych błędów przy ocieplaniu domu styropianem

6 często popełnianych błędów przy ocieplaniu domu styropianem


Ocieplony dom daje szereg korzyści dla mieszkańców – pomaga zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, poprawia mikroklimat wnętrz, izoluje od hałasu z zewnątrz, a do tego wspiera nas w walce o czyste powietrze. By móc z nich w pełni skorzystać, należy zadbać o dobór odpowiedniego rozwiązania oraz prawidłowy montaż ocieplenia na elewacji. Ewentualne zaniedbania mogą okazać się bardzo kosztowne, dlatego lepiej ich się wystrzegać. Poznaj najczęściej popełniane błędy przy ocieplaniu ścian styropianem oraz ich konsekwencje.

1. Stosowanie składaków


Jednym z największych błędów popełnianych przy ocieplaniu domu styropianem, ale również wełną jest stosowanie tzw. składaków, a więc komponowanie swoich „autorskich” zestawów z materiałów pochodzących od różnych producentów. Problem polega na tym, że te produkty nie zostały przebadane ze sobą w systemie i mogą wzajemnie zakłócać swoje poprawnie technicznie działanie (reakcje chemiczne). Efektem może być zmiana lub utrata deklarowanych parametrów użytkowych, co z kolei może spowodować pękanie termoizolacji, a nawet jej odspojenie od ściany. Pamiętajmy zatem, że tylko kompletny system ocieplenia poddany badaniom, który uzyskuje aprobatę techniczną, daje nam pewność, że poszczególne jego elementy będą ze sobą optymalnie współpracowały.

2. Prowadzenie prac w nieodpowiednich warunkach


Z uwagi na stosowaną przy ocieplaniu styropianem chemię budowlaną, prace termoizolacyjne powinny być prowadzone przy temperaturze 5-25°C. Wciąż nie wszyscy jednak dbają o przestrzeganie tej zasady. Tymczasem zbyt niskie lub za wysokie temperatury mogą zakłócić proces wiązania, co może doprowadzić do kruszenia się, osłabienia, pękania lub spłynięcia materiału z powierzchni pionowych. Wyjątkiem od tej reguły są tzw. zimowe produkty, pozwalające na prowadzenie prac przy niższej temperaturze. Jednak zawsze powyżej 0 stopni Celsjusza. Stosowanie siatek rusztowaniowych oraz plandek zimowych, a w przypadkach szczególnych urządzeń grzewczych, umożliwia zmniejszenie lub podwyższenie temperatury ściany i powietrza w obszarze roboczym, w zależności od potrzeb. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych takie zabiegu są konieczne dla prawidłowego przeprowadzenia robót elewacyjnych

3. Nieodpowiednia aplikacja kleju przy ocieplaniu domu


Częstym błędem popełnianym przy montażu ociepleń bazujących na płytach styropianowych jest nieprawidłowa aplikacja kleju, tylko „na placki”. Jeśli zależy nam na mocnym i trwałym przytwierdzeniu ocieplenia do ściany, przestrzegajmy zasady obwodowo-punktowej, zapewnianiającej przynajmniej 40% pokrycie powierzchni płyt zaprawą klejącą. Znana ilość "placków” zalecane 3 (środek i na dłuższe boki), gwarantuje, że łączniki mechaniczne popularne -kołki) zawsze będą miały podparcie na kleju. 

4. Nieprawidłowe ułożenie płyt


Mówiąc o często popełnianych błędach przy ocieplaniu budynków styropianem trzeba wspomnieć także o montażu płyt termoizolacyjnych bez zachowania układu mijankowego, czyli bez przesunięcia spoin pionowych o połowę długości płyty. Taka zakładka jest bardzo ważna, ponieważ istotnie zwiększa stabilność powierzchni oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się szczelin, sprzyjających powstawaniu rys i spękań na warstwie wykończeniowej, obniżających skuteczność termoizolacji. Układ mijankowy jako wzór ,,wiązania” zawsze stosowany był podczas wznoszenia murów z cegły i innych materiałów murowych.

5. Brak łączników mechanicznych


Dużym i jednocześnie dość częstym niedopatrzeniem jest również pomijanie łączników mechanicznych, tam gdzie są one wymagane. Chodzi o wszystkie miejscach, na które mogą działać większe obciążenia i samo klejenie płyt może okazać się niewystarczające dla zapewniania trwałego mocowania oraz stabilności całego układu. Zastosowania dodatkowego łączenia mechanicznego (kołkowanie) oraz ich rozmieszczenie powinien zawierać projekt. Najczęściej dodatkowego kotwienia wymagają narożniki budynków czy rozwiązania których wierzchnią wyprawę dekoracyjną stanowi okładzina z płytek. Wskazaniem do ich użycia jest także wysokość budynku i jego lokalizacja w terenie. Konsekwencje zaniedbania na etapie projektu i wykonawstwa mogą być poważne – ocieplenie może oderwać się od ściany pod wpływem własnego ciężaru i/lub wiatru oraz towarzyszących mu sił ssących – to właśnie one powodują zrywanie dachów i elewacji w czasie wichur.

6. Nieprawidłowe zastosowanie łączników podczas ocieplaniu budynku


Trzeba zauważyć, że wciąż częstym widokiem w naszym krajobrazie są elewacje pokryte regularną siatką kropek. Mowa o tzw. efekcie „biedronki”, który uwidacznia się przy deszczu lub zmianie wilgotności powietrza i świadczy o nieprawidłowym zastosowaniu wspomnianych wyżej łączników mechanicznych. Decydując się na użycie standardowych kotew, osadzanych w płytach styropianowych, pamiętajmy o montażu z użyciem zaślepki wykonanej z tego samego materiału termoizolacyjnego, którego używamy do ocieplenia ścian. Warto również mieć na względzie, że ryzyko wystąpienia na elewacji efektu biedronki i niepożądanych mostków termicznych można zminimalizować, wybierając systemowe, dobrze osadzone dekle lub kotwy montażowe.

Błędy popełnione na etapie montażu ocieplenia styropianem lub wełną mogą nas wiele kosztować – zarówno nerwów, jak i pieniędzy. Wybór wysokiej jakości kompletnego systemu ocieplenia, postępowanie zgodne z zaleceniami jego producenta oraz właściwe wykonawstwo to jedyna droga prowadząca do pełnego zadowolenia z poczynionej inwestycji.