Jak obniżyć temperaturę w domu? Ściany to naturalna klimatyzacja

Jak obniżyć temperaturę w domu? Ściany to naturalna klimatyzacja


Co prawda jesteśmy już po największych, tegorocznych falach upałów, ale myśląc o budowie czy remoncie domu, warto stawiać na rozwiązania przyszłości, które zapewnią mieszkańcom optymalne warunki do pracy i odpoczynku niezależnie od pogody. Sprawdź, jak obniżyć temperaturę w domu?

Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Wysokie temperatury mogą być groźne

Jak alarmują organizacje ekologiczne, m.in. WWF Polska, czeka nas zmiana klimatu. Do 2050 roku temperatura w Polsce wzrośnie o 1,5 – 2,5 stopni Celsjusza. To oznacza, że standardem mogą stać się letnie temperatury w wysokości 40 stopni. Wysokie temperatury sprawiają, że stajemy się rozdrażnieni, nie potrafimy się skoncentrować na pracy ani komfortowo odpocząć.

Co więcej, długotrwałe przebywanie w gorącym pomieszczeniu może doprowadzić do udaru cieplnego lub wyczerpania cieplnego, objawy to m.in.:

  • wysoka temperatura ciała,

  • przyspieszone tętno,

  • zmęczenie,

  • w skrajnych przypadkach – utrata przytomności.

Zatem jak obniżyć temperaturę w domu, żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z przegrzaniem?

Jak obniżyć temperaturę w domu latem? Praktyczne wskazówki

Pierwszym sposobem na zmniejszenie temperatury pomieszczeń jest regularne wietrzenie. Należy jednak pamiętać, by robić to jedynie rano i wieczorem – kiedy na zewnątrz panuje przyjemny chłód. Innym pomysłem może być zainstalowanie klimatyzacji, należy jednak pamiętać, że system ten to spory wydatek, a nawiew może powodować ból gardła, głowy czy katar. Więc jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

1. Zgodnie z raportami przedstawionymi przez Park Badawczy Baumit Viva, ogromny wpływ na właściwą temperaturę wewnątrz pomieszczeń podczas upałów ma solidna konstrukcja ścienna, a także odpowiednia izolacja termiczna.

Jak stwierdza Tomasz Jarzyna, Product Manager Baumit: – Tym, co w istotnym stopniu wpływa na temperaturę w pomieszczeniu, jest masa akumulacyjna ścian, a więc elementów magazynujących ciepło. Solidne, dobrze zaizolowane wspomagają efekt chłodzenia. Im masywniejsza konstrukcja, tym niższe temperatury mierzone są wewnątrz pomieszczeń.

2. Kolejną odpowiedzią na pytanie „Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu latem?” jest pomalowanie ścian zewnętrznych na jasne kolory, które „pochłaniają” promienie słoneczne. Okazuje się jednak, że jeśli zastosujemy solidną warstwę termoizolacyjną – możemy wybrać dowolny odcień elewacji.

Dobierając odpowiednią grubość ocieplenia, możemy nie tylko obniżyć zużycie energii potrzebnej na ogrzanie budynku w zimie, lecz także zapobiec wtargnięciu do wnętrz rozgrzanego powietrza w okresie letnich upałów. Istotne przy stabilizowaniu temperatury w pomieszczeniach są także masywne elementy budowlane, takie jak betonowe stropy, jastrychy czy też murowane ściany. Ważne jest także stosowanie prozdrowotnych – mineralnych tynków wewnętrznych – zauważa Tomasz Jarzyna.

Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu? Podsumowanie

Jak zatem widzimy, kluczowym czynnikiem zmniejszającym temperatury w domu podczas upałów są solidnie ocieplone ściany. Sprawdź systemy ociepleń Baumit i ciesz się właściwym poziomem wilgoci, zmniejszonym ryzykiem występowania grzybów i pleśni oraz komfortową temperaturą przez cały rok.