Jak ocieplić dom, nie tracąc przestrzeni życiowej?

Termoizolacja domu


Dobra termoizolacja domu to same zalety: niższe rachunki za ogrzewanie, komfortowa temperatura latem, energooszczędność dobra dla klimatu i zdrowe powietrze w mieszkaniu. Oczywistym jest więc, że ocieplenie jest warte zachodu, jednak wiele osób rezygnuje z niego z obawy przed utratą powierzchni użytkowej. Jak ocieplić dom i nie stracić przestrzeni życiowej?

Termoizolacja domu. Korzyść i konieczność

Najczęstszą poradą dla mieszkańców, którzy chcą poprawić parametry termoizolacyjne w mieszkaniu, jest pogrubienie warstwy ociepleniowej. To niestety może ograniczać wnętrze balkonów i tarasów oraz zaburzać estetykę budynku z zewnątrz. Dylematów nie ułatwiają stale zaostrzające się przepisy środowiskowe, które restrykcyjnie regulują efektywność energetyczną domów i narzucają stosowanie coraz skuteczniejszych systemów izolacyjnych. W praktyce oznacza to coraz grubsze styropianowe płyty termoizolacyjne (zalecana obecnie szerokość to 20-25 cm), które nie dają się estetycznie zrównać z fundamentami domu i ograniczają ilość promieni słonecznych wpadających przez otoczone grubą warstwą izolacji okna.

Czy gruba warstwa to najlepsze rozwiązanie?

To jednak nie centymetry określają skuteczność termoizolacji domu. Parametrem, który należy brać pod uwagę jest współczynnik λ. Im niższy, tym lepiej. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest pożegnanie się z tradycyjnym styropianem i wybór bardziej efektywnych materiałów izolacyjnych.

Przykłady
Zwykły, biały styropian o klasie λ=0,040 W/mK musi mieć 15 cm grubości, by spełnić regulowane prawem normy.
Tymczasem szary styropian Baumit StarTherm w klasie λ=0,031 W/mK wypełnia konieczne warunki już przy grubości 12 cm.
Stosując zaś płytę fenolową Baumit ResolutionTherm (λ=0,022 W/mK), wystarczy warstwa 8-centymetrowa.   To niemal o połowę mniej niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Jak ocieplić dom? Z głową!

Wybierając materiały termoizolacyjne warto mieć choć podstawową wiedzę o zależności między parametrem λ a wynikającą z niego konieczną grubością warstwy. Podsumowując: im niższy jest współczynnik przenikania ciepła, tym materiał skuteczniej izoluje. Można więc uzyskać równie dobry poziom termoizolacji domu przy cieńszej płycie i jednocześnie zminimalizować straty powierzchni użytkowej.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w wyborze materiałów dociepleniowych, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością podpowiemy Ci, co będzie dla Ciebie najlepsze. Weźmiemy pod uwagę zarówno aspekty estetyczne, jak i ekonomiczne, a Ty będziesz cieszył się efektami, na jakie liczyłeś.