Mikropęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyny ich powstawania i sposoby naprawy

Mikropęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyny ich powstawania i sposoby naprawy


Pęknięcia tynku na elewacji to niestety częsty problem. Pojawiające się rysy i spękania nie tylko negatywnie wpływają na estetykę, ale również mogą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń strukturalnych – szczególnie w sytuacji, gdy nie zostaną odpowiednio naprawione.

Zachęcamy do lektury artykułu blogowego, w którym omówimy najczęstsze przyczyny powstawania pęknięć tynku na elewacji oraz zaproponujemy skuteczne metody naprawy mikropęknięć na elewacji z użyciem niezawodnych produktów marki Baumit.

Pęknięcia na elewacji – przyczyny

Wśród najpopularniejszych przyczyn pęknięć tynku na elewacji znajdują się zarówno te, wynikające z czynników zewnętrznych, jak i z błędów popełnionych na etapie projektowania i wykonania fasady lub doboru prawidłowej technologii oraz produktów. Wśród najbardziej powszechnych, warto wymienić m.in.:

1. Błędy konstrukcyjne i wykonawcze

Jedną z głównych przyczyn pęknięć elewacji zewnętrznej są błędy konstrukcyjne i wykonawcze takie jak brak odpowiednich dylatacji, które są niezbędne od umożliwienia swobodnej pracy fasady pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Brak dylatacji prowadzi do powstania naprężeń, które mogą być przyczyną pojawienia się pęknięć.

2. Czynniki atmosferyczne

Wahania temperatur i opady atmosferyczne to kolejne czynniki, które mają znaczący wpływ na pojawienie się mikropęknięć na elewacji. Niekorzystne warunki pogodowe (zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura i wilgotność) mogą zakłócić proces prawidłowego wysychania, a także prowadzić do rozszerzania się i kurczenia zastosowanych materiałów co może skutkować pęknięciami. Należy pamiętać, aby prace tynkarskie były wykonywane w odpowiednich warunkach atmosferycznych i zgodnie z zaleceniami producenta​.

3. Osiadanie budynku

Proces osiadania budynku jest całkowicie naturalnym zjawiskiem (zwłaszcza w pierwszych latach po jego wybudowaniu), może on jednak prowadzić do powstawania mikropęknięć na elewacji – zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych, np. narożach otworów okiennych i drzwiowych, czy na ścianach zewnętrznych. Podczas stabilizacji budynku pojawiają się naprężenia w tynku i w efekcie powstają jego pęknięcia. Aby zapobiec temu zjawisku, zaleca się, aby tynkowanie nowo wybudowanych budynków przeprowadzać dopiero po kilku miesiącach od zakończenia budowy, po ustabilizowaniu się konstrukcji.

4. Różnice w rozszerzalności termicznej materiałów

W skład elewacji często wchodzą zróżnicowane materiały budowlane, takie jak beton, cegła czy drewno, które mają różne współczynniki rozszerzalności termicznej. Różnice te mogą powodować powstawanie naprężeń na styku różnych materiałów – jeśli nie zastosowano odpowiednich dylatacji lub zbrojeń, może to skutkować pojawieniem się pęknięć na elewacji.

5. Odstępstwa od technologii aplikacji tynku

Nieprawidłowa technologia aplikacji, złe przygotowanie powierzchni pod tynkowanie (np. niedokładne oczyszczenie i zagruntowanie), nieprzestrzeganie przerw technologicznych oraz brak kwalifikacji wykonawców, to kolejne możliwe przyczyny pojawiania się spękań na ścianach budynków. Przyczyną rys i pęknięć na elewacji mogą być również niekorzystne warunki atmosferyczne lub zbyt mała wilgotność, powodujące zbyt szybkie schnięcie tynku.

6. Niewłaściwe materiały budowlane

Zastosowanie niskiej jakości materiałów budowlanych znacząco wpływa na trwałość elewacji – produkty mogą nie spełnić wymaganych norm wytrzymałościowych, co skutkuje szybszym zużyciem i pękaniem tynku. Rozwiązaniem tego problemu jest inwestycja w sprawdzone i certyfikowane materiały marki Baumit, które zapewniają trwałość i nienaganną estetykę elewacji przez wiele lat​.

Jak wyeliminować mikropęknięcia z produktami marki Baumit?

Aby skutecznie naprawić mikropęknięcia na elewacji za pomocą produktów Baumit, należy wykonać poniższe kroki:

  1. Ocena spękań. Szerokość pęknięć nie powinna przekraczać 0,5 mm.

  2. Przygotowanie powierzchni. Powierzchnię należy oczyścić z luźnych, odpadających fragmentów i kurzu.

  3. Zastosowanie Baumit FillPrimer. Nałożyć podkład Baumit FillPrimer równomiernie na całej powierzchni, tak aby wypełnił i pokrył drobne pęknięcia. Następnie należy odczekać co najmniej 24 godziny, aby upewnić się, że doszło do jego całkowitego wyschnięcia.

  4. Malowanie farbą elewacyjną Baumit StarColor. Farbę należy nałożyć w dwóch warstwach:

  • Pierwszą warstwę farby należy rozcieńczyć wodą o około 10-15%. Po nałożeniu należy poczekać minimum 12 godzin, aby farba dobrze wyschła.

  • Następnie nałożyć drugą warstwę farby, tym razem bez rozcieńczania, aby zapewnić właściwe pokrycie powierzchni i zabezpieczenie elewacji przed dalszymi uszkodzeniami.

Farbę Baumit StarColor należy nakładać równomiernie, aby zapobiec powstawaniu smug i zapewnić jednolity kolor na całej powierzchni elewacji. Uwaga! Prace należy wykonywać w odpowiednich warunkach atmosferycznych, unikając deszczu oraz skrajnych temperatur, które mogą negatywnie wpłynąć na proces schnięcia i przyczepność farby.

Pamiętaj o regularnych przeglądach i konserwacji elewacji, które pozwolą na wczesne wykrywanie mikropęknięć i ich szybkie naprawianie, co zapobiegnie powstawaniu większych uszkodzeń i przedłuży żywotność elewacji. Chcesz dowiedzieć się krok po kroku, jak wyeliminować mikropęknięcia na elewacji? Zachęcamy do zapoznania się z naszym szczegółowym poradnikiem, zawierającym zdjęcia poglądowe.

Wyeliminuj mikropęknięcia na elewacji, stawiając na sprawdzone rozwiązania

Pęknięcia tynku na elewacji to problem, który można skutecznie rozwiązać identyfikującą przyczyny ich powstania, a następnie stosując odpowiednie metody naprawcze. Dbałość o właściwą jakość wykonania oraz regularne przeglądy elewacji mogą zapobiec powstawaniu pęknięć i przedłużyć żywotność budynku.

Jeśli zauważysz mikropęknięcia na elewacji, nie zwlekaj z ich naprawą. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań i materiałów budowlanych naszej marki elewacja będzie nie tylko estetyczna, ale także trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych – już dziś zapoznaj się z charakterystyką produktów Baumit i zapewnij swojemu domowi pełną funkcjonalność i elegancję.