Mycie elewacji. Jak odświeżyć dom na wiosnę?

Systemy ociepleń


Klasyczna elewacja wykończona strukturalnym tynkiem cienkowarstwowym co jakiś czas wymaga czyszczenia. Swój urok traci zwykle po zimowych miesiącach, które naznaczają ją drobinkami brudu, opadami śniegu czy deszczu – zwłaszcza, jeśli dom usytuowany jest w pobliżu ruchliwej ulicy lub na obszarze przemysłowym. Czy czyszczenie tynku można przeprowadzić samemu?

Dlaczego warto regularnie dbać o estetykę fasady? Mycie elewacji pozwala zapobiec powstawaniu trudnych do usunięcia, wieloletnich zabrudzeń, będących przyczyną rozwoju mikroorganizmów. Jeśli zabudowa nie jest duża, czyszczenie tynku można z powodzeniem wykonać samodzielnie – należy jednak pamiętać o kilku zasadach.


Wybierz odpowiedni środek do mycia elewacji

Kurz, zatłuszczenia, sadza – z takimi zabrudzeniami świetnie poradzi sobie Baumit ReClean - środek do mycia elewacji przeznaczony do fasad wykończonych tynkiem lub farbą dyspersyjną. W przypadku niewielkich powierzchni, można go z powodzeniem nakładać na elewację ręcznie przy użyciu szczotka lub wałka malarskiego (większe budynki wymagają nakładania natryskowego ze względu na oszczędność czasu). W obu przypadkach, przed przystąpieniem do pracy, należy wykonać test – zastosować środek na małym fragmencie elewacji i skontrolować, jak będzie wyglądał efekt końcowy.

Mycie elewacji. Jak się przygotować?

Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit: - Przy pracach ze środkami czyszczącymi zawsze należy w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo. Rękawiczki, okulary ochronne, a w przypadku usuwania glonów i porostów preparatem grzybobójczym, także maseczka powinny być podstawowym ekwipunkiem do pracy – mówi nasz ekspert.

Jak zacząć czyszczenie elewacji?

Najważniejsza zasada, która jest oczywista dla fachowców, ale może nie być taka dla amatorów, to rozpoczęcie mycia elewacji od góry. Złamanie tej zasady spowoduje, że zabrudzenia usuwane wyżej będą naciekały na oczyszczoną już powierzchnię, nie warto zatem dokładać sobie pracy.

Środek do mycia elewacji nałożony i… co dalej?

Tynk pokryty środkiem do czyszczenia elewacji trzeba pozostawić na kilka minut, by rozpoczął swoje działanie. Jeśli zabrudzenia są silne, czasem konieczne jest kilkakrotne nakładanie i spłukiwanie, a nawet delikatne szorowanie powierzchni szczotką. Do spłukiwania preparatu wystarczy użyć letniej wody.

Co z zielonymi wykwitami?

Na budynkach usytuowanych blisko lasu, nad zbiornikami wodnymi lub na innych wilgotnych terenach, może dochodzić do pojawiania się zabrudzeń trudniejszych do usunięcia. Zazielenienia na powierzchni tynku, bo o nich mowa, to efekt działania mikroorganizmów: glonów i porostów, które nie tylko oszpecają budynek, ale też mogą wpływać negatywnie na jego stan techniczny.

- W tym przypadku warto zastosować nasz środek do czyszczenia elewacji z grzybów i alg, taki jak np. Baumit FungoFluid. Warto także pomyśleć nad pomalowaniem elewacji nową warstwą farby zapewniającej wysoką ochronę - nowoczesnymi, zamkniętymi w kapsułkach bezpiecznymi biocydami, które zabezpieczają przed pojawieniem się mikroorganizmów – mówi Tomasz Jarzyna.

Elewacja zaatakowana przez glony 

Sposób na czystą elewację

Podsumowując, sposób na zachowanie elewacji w dobrej kondycji i estetyce wymaga dwóch czynników: dobrania odpowiednich środków do czyszczenia i zabezpieczania tynku oraz okresowego mycia elewacji, najlepiej po sezonie zimowym. Prace takie warto planować z wyprzedzeniem.