Odpowiednia zaprawa klejowo-szpachlowa to kluczowy element systemu ocieplenia

Klejenie płyty termoizolacyjnej


Właściwie dobrany system termoizolacji zapewnia szereg korzyści nie tylko dla Twojego domu, lecz również dla portfela. Inwestycja ta zmniejsza koszty ogrzewania i ogranicza utratę ciepła, stanowiąc jednocześnie jeden z najważniejszych filarów zdrowego mieszkania. Czym kierować się przy wyborze zaprawy szpachlowej do prac termoizolacyjnych? Jaką funkcję pełni ona w systemie ETICS?

Zaprawa klejowo-szpachlowa a termoizolacja budynku

System ociepleń ETICS występuje w wielu konfiguracjach, różniących się liczbą zastosowanych półproduktów. Fundamentem systemu izolacyjnego są: farba podkładowa, mineralny klej uniwersalny oraz zaprawa klejowo-szpachlowa, która ma zapewnić budynkowi estetyczną prezencję oraz ochronę przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.

Zaprawa klejowo-szpachlowa odgrywa kluczową rolę w stabilnym, trwałym montażu i zbrojeniu wierzchniej warstwy płyt termoizolacyjnych. Zaprawa, połączona z siatką zbrojeniową, ma za zadanie połączyć w całość wszystkie warstwy izolacji, przenosić powstałe obciążenia mechaniczne oraz zapewnić równe, mocne podłoże pod tynki elewacyjne. 

System ociepleń ETICS ma za zadanie zabezpieczyć budynek przed opadami atmosferycznymi i niepożądanym wpływem słońca, mrozu czy porywistego wiatru. Aby zaprawa klejowo-szpachlowa i system ociepleń ETICS mogły skutecznie spowolnić eksploatację budynków, należy zainwestować w materiały o wysokiej jakości i korzystnych parametrach.

Jakimi właściwościami powinna wyróżniać się zaprawa klejowo-szpachlowa?

Decyzja o montażu ocieplenia ETICS musi iść w parze z doborem odpowiedniej zaprawy – elastycznej, wodo- i mrozoodpornej oraz wysoce paroprzepuszczalnej. To właśnie zdolność do tzw. „oddychania ścian” jest jednym z wyznaczników zdrowego domu. Zaprawa klejowo-szpachlowa powinna również cechować się właściwą przyczepnością i uziarnieniem, które przekłada się na poprawne zatopienie siatki z włókna szklanego.

Jeśli położona warstwa będzie odznaczać się odpowiednią chropowatością, aplikacja tynku strukturalnego stanie się znacznie prostsza. Warto pamiętać również, że na rynku występują także produkty o zwiększonej wytrzymałości, które pozwalają przyspieszyć prace budowlane. Należą do nich Baumit StarContact White (wzmocniona włóknami zaprawa klejowo-szpachlowa, która nie wymaga szpachlowania) oraz szybkowiążący Baumit StarContact Speed, którego można stosować w niskich temperaturach.

Należy pamiętać, aby zaprawa klejowo-szpachlowa oraz siatka zbrojąca pochodziły od jednego producenta, tworzącego jednolity system. W przeciwieństwie do izolacji kompletowanej z pojedynczych podzespołów, system ociepleń ETICS gwarantuje najwyższą wydajność i kompatybilność.

Jak nakładać zaprawę klejowo-szpachlową?

Przeprowadzając samodzielny montaż izolacji budynku, należy przestrzegać kilku uniwersalnych wytycznych:

  1. Płyty termoizolacyjne należy kleić metodą obwodowo-punktową, pokrywając zaprawą co najmniej 40% powierzchni – mniejsza powierzchnia naraża instalację na usterki i odkształcenia.

  2. Grubość warstwy powinna wynosić ok. 3 mm.

  3. Zatapiając siatkę zbrojoną należy zachować zakłady, wynoszące minimum 10 cm.

  4. Warstwa siatki zbrojonej powinna mieć grubość nie mniejszą niż 3 mm.