Prace budowlane w upalne dni – na jakie czynniki trzeba uważać?

Prace budowlane w upalne dni – na jakie czynniki trzeba uważać?


W branży budowlanej, oprócz wysokiej jakości materiałów, odpowiednich planów zabudowy i doświadczenia pracowników ważna jest… pogoda. Słońce i wysokie temperatury często stanowią przeszkodę w prowadzeniu kolejnych prac. Producenci chemii budowlanej wskazują na swoich produktach górną granicę bezpieczeństwa, która wynosi zazwyczaj 25°C. Prace budowlane podczas upałów mogą spowodować wiele przykrych konsekwencji.

Prace budowlane a wysokie temperatury

W przypadku robót z zastosowaniem materiałów suchych, do rozrobienia, problem ten niemal nie występuje – wystarczy zastosować większą ilość wody, która wiąże produkt. Sytuacja robi się jednak trudna w momencie, gdy musimy sięgnąć po materiały z dodatkiem dyspersji, które czekają na swoją kolej w folii. Konsekwencji możemy nie zauważyć natychmiast, gdyż dostrzegalne dla oka staną się dopiero po kilku latach. Wina spada wówczas na inwestorów i producentów – nikt nie pamięta, że prace wykonywane były w zbyt wysokiej temperaturze.

Do stworzenia mieszanek materiałów budowlanych niezbędna jest odpowiednia ilość wody. W wysokich temperaturach może ona parować lub wchłaniać się w podłoże. Jest to jeden z powodów uzyskania nieprawidłowych parametrów zaprawy, które skutkują późniejszym kruszeniem i pękaniem. Prace budowlane w upały sprzyjają zjawisku zbyt szybkiego wysychania zapraw i utrudnioną obróbką przygotowanego materiału.

Prace budowlane w upały – jak uniknąć błędów?

Przed zastosowaniem materiałów budowlanych warto zapoznać się z opisem na opakowaniu. Choć czytanie instrukcji obsługi wydaje się być podstawowym krokiem, wiele osób w dalszym ciągu nie przestrzega wyróżnionych w niej zasad. To błąd – tylko stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta daje gwarancję uzyskania określonych parametrów. W niemal każdym innym przypadku wina za błędy spada na użytkownika. Praca w zbyt wysokiej temperaturze to powód do odrzucenia reklamacji – nie warto ryzykować pozorną oszczędność czasu, doprowadzając do znaczących usterek.

Aby przeprowadzić prace prawidłowo, zgodnie z wytycznymi producenta, należy przerwać wykonywane czynności i poczekać, aż temperatura spadnie do odpowiedniego pułapu. Można również dołożyć starań, aby nieco ograniczyć nagrzewanie się elewacji. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie prac z samego rana, zastosowanie siatek na rusztowaniach i namoczenie ścian przed wyłożeniem tynków. Tego typu pielęgnacja jest potrzebna zwłaszcza w pierwszych dniach utwardzania się materiału.

Konsekwencje prac w wysokiej temperaturze

Jakie mogą być konsekwencje prac budowlanych przy nadmiernym gorącu? Przykład przykrych efektów zauważył pracownik firmy Baumit. Prace wykonywane w palącym słońcu sprzyjają błyskawicznemu nagrzewaniu się zarówno podłoża, jak i samych materiałów budowlanych. W sytuacji, w której temperatura bloczków osiągała wartość prawie 50°C, spoina wysychała zbyt szybko, a korekta ustawienia bloczków stawała się niemożliwa. Niestabilne podłoże w przyszłości z pewnością będzie powodem pękania nowych tynków.

Warto pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu betonu podczas wysokich temperatur. Choć materiał ten ma dość duże możliwości magazynowania wody, w przypadku jej niedoboru należy liczyć się (podobnie jak w przypadku tynku) z ryzykiem kruszenia i pękania. Szczególnie niebezpieczne są prace na elewacjach południowych, gdzie temperatury powierzchni w okresie letnim mogą sięgać nawet do 70°C.

Przestrzegaj uwag na kartach projektowych

Prace budowlane należy wykonywać w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Wbrew pozorom, do problemów z obróbką materiałów częściej dochodzi w okresie letnim niż zimowym. W trakcie chłodnych miesięcy należy uważać przede wszystkim na przymrozki – zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, co może poskutkować uszkodzeniem poszczególnych materiałów. Umiarkowana temperatura sprzyja jednak utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i właściwej szybkości wiązania, umożliwiającej nanoszenie poprawek.