Rozprawiamy się z dwoma najpopularniejszymi mitami na temat ciemnej elewacji

Wokół ciemnych elewacji domu narosło wiele przekonań – że szybko tracą kolor, nadmiernie się nagrzewają, co prowadzi do pękania tynku, a latem podnoszą temperaturę we wnętrzach. Czy to wszystko prawda? Przyjrzymy się najczęstszym powielanym mitom i zweryfikujmy je.

Kolor elewacji ma kluczowe znaczenie dla estetyki i charakteru budynku. Choć w nowoczesnej architekturze dominują jasne barwy, to coraz częściej pojawiają się w zestawieniu z ciemnymi odcieniami szarości, brązu czy nawet czerni. Co więcej, zdarza się, że ciemne barwy pokrywają całe elewacje. Czy to dobre rozwiązanie? Sprawdźmy!

Mit pierwszy: Czy ciemne elewacje są ryzykowne?

To prawda, że ciemne kolory elewacji domu pochłaniają więcej światła niż jasne, co sprawia, że pokryte nimi fasady szybciej się nagrzewają pod wpływem promieni słonecznych. Dodatkowo, szybka zmiana jej temperatury – np. wskutek gwałtownego schłodzenia deszczem – może prowadzić do naprężeń w strukturze tynku, które w konsekwencji mogą wywołać pęknięcia i odspojenia. Nie bez znaczenia jest również promieniowanie UV – pod jego wpływem intensywne, ciemne elewacje domu mogą blaknąć i tracić swój pierwotny wygląd.

Czy to oznacza, że ciemne elewacje to zły wybór? Absolutnie nie! Nawet bardzo ciemne odcienie mogą być stosowane bez ryzyka nadmiernego nagrzewania czy przebarwień – kluczowe jest jednak użycie odpowiednich materiałów elewacyjnych i prawidłowe wykonanie samej powłoki. Jak tego dokonać?

Topowi producenci materiałów budowlanych znaleźli rozwiązanie tego problemu, stosując w swoich produktach technologie chłodzące. 

W przypadku kolorów wymagających dodatkowej ochrony, nasze tynki i farby elewacyjne z serii Baumit Pura, Baumit Star i Baumit Crystal, które mają współczynnik odbicia światła HBW poniżej 20 oraz współczynnik odbicia całkowitej energii słonecznej na poziomie co najmniej 25, są fabrycznie wzbogacane o tzw. coolpigmenty. Ich zadaniem jest odbijanie dużej części promieniowania słonecznego, zabezpieczając elewację oraz systemy ociepleń przed przegrzewaniem – wyjaśnia Maciej Iwaniec, Product Manager w Baumit Polska – Ich obecność sprawia, że ciemne, intensywne kolory elewacji domu nie nagrzewają się do poziomu, który mógłby zagrozić trwałości termoizolacji. System ocieplenia pozostaje nienaruszony, a farby i tynki zachowują swoją barwę bez ryzyka odbarwień.

Jaki z tego wniosek? Używając właściwego tynku lub farby elewacyjnej, nawet ciemne elewacje mogą być bezpiecznie stosowane w systemach ociepleń ETICS, bez konieczności dodatkowego wzmacniania warstwy zbrojącej.

Mit drugi: Czy ciemne elewacje prowadzą do przegrzewania wnętrz?

Zmiany klimatyczne w naszym regionie stają się coraz bardziej zauważalne. Średnia temperatura powietrza rośnie od 2000 roku, a wzrostowi temu towarzyszą coraz częściej pojawiające się fale upałów. Czynniki te sprawiają, że decydując się na remont fasady, coraz bardziej zasadne staje się spytanie: Czy należy unikać ciemnych elewacji, aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz?

Aby rozwiać te wątpliwości, naukowcy z Baumit Viva Park przeprowadzili specjalistyczne badania. Wykorzystali stacjonarną symulację, by sprawdzić, czy kolor elewacji faktycznie wpływa na komfort termiczny budynku latem. Wyniki pokazały, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak oczywista.

Kluczową rolę odgrywa konstrukcja ścian zewnętrznych. W budynkach pozbawionych izolacji ciemna elewacja domu rzeczywiście powoduje wzrost temperatury – wyjaśnia Maciej Iwaniec i dodaje: – Gdy na zewnątrz panuje temperatura 32°C, a ściana jest bezpośrednio nasłoneczniona, może to spowodować wzrost temperatury jej powierzchni wewnętrznej o około 5°C. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku budynków wykonanych z betonu i odpowiednio ocieplonych. Przy jasnej fasadzie temperatura powierzchni ściany we wnętrzu wynosi około 26,3°C, natomiast przy ciemnej elewacji jest to 26,9°C – różnica jest więc minimalna. Największy problem stanowią natomiast ściany z czarnego betonu bez izolacji. Wniosek jest jasny – właściwa termoizolacja pozwala na swobodny wybór koloru elewacji domu bez negatywnego wpływu na jej trwałość, funkcjonalność czy komfort cieplny w budynku.

Czy wiesz już, dlaczego nie należy obawiać się ciemnej elewacji?

Jeśli marzymy o ciemnej elewacji domu, nie musimy rezygnować z tej wizji z obawy przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmiernym nagrzewaniem budynku w upalne dni. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie ocieplenie ścian oraz zastosowanie tynku z innowacyjnymi coolpigmentami, które ograniczają absorpcję ciepła.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych rozwiązaniach budowlanych, dzięki której z łatwością dobierzesz wymarzone kolory elewacji domu? Już dziś sprawdź ofertę Baumit i odkryj materiały, które pozwolą Ci cieszyć się trwałą, estetyczną i funkcjonalną elewacją przez długie lata!