Czy nocne wietrzenie pomieszczeń chroni przed letnim przegrzaniem?

Czy nocne wietrzenie pomieszczeń chroni przed letnim przegrzaniem?

Jest to jedna z najbardziej intuicyjnych rzeczy, które robimy – po upalnym dniu w nocy otwieramy okna, aby wpuścić chłodniejsze powietrze. Czy daje to naprawdę tak duży efekt?

Letnie fale upałów stanowią zagrożenie dla zdrowia szczególnie  osób starszych i potrzebujących opieki, ale także dzieci. Nasz zespół badawczy z Parku VIVA w Wopfing w Austrii chciał dowiedzieć się, jaki wpływ ma wentylacja nocna w lecie na temperaturę pokojową różnych typów budynków.

Czy ma znaczenie, aby wpuszczać chłodniejsze nocne powietrze do nieizolowanego budynku z cegły w porównaniu z izolowanym? W każdym domu zespół badawczy otwierał okna trzy razy dziennie na 1,5 godziny (raz rano i dwa razy późnym wieczorem), aby całkowicie "wymienić" powietrze wewnątrz. Średnia temperatura każdego domu była wysyłana do oceny co pięć minut.

Wykazano, że maksymalna temperatura pokojowa w izolowanych domach była już po 4 dniach o ponad 2  C niższa niż w nieizolowanym domu o tym samym projekcie.
Efekt ten wynika z izolacji ścian zewnętrznych. Otwieranie okien w nocy przyniosło tylko krótkotrwały spadek temperatury wewnętrznej w obu domach.

Najlepsze metody osiągnięcia przyjemnej temperatury pokojowej w zrównoważony i przyjazny dla środowiska sposób to najbardziej solidna możliwa konstrukcja i skuteczna izolacja termiczna. Solidnie izolowane ściany służą jako osłona termiczna, wspierają efekt chłodzenia i zapewniają stałe temperatury w pomieszczeniu.