Początek badań: jak żywe ściany mogą rozwiązać problem miejskich wysp ciepła

Początek badań: jak żywe ściany mogą rozwiązać problem miejskich wysp ciepła

Zielone fasady, znane również jako ogrody pionowe, wertykalne lub żywe ściany, są jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań rosnących problemów miast, jakimi są wyspy ciepła i zanieczyszczenie powietrza. Miejskie wyspy ciepła to zjawisko, w którym obszary miejskie doświadczają wyższych temperatur w porównaniu z wiejskim otoczeniem z powodu wysokiej obecności materiałów pochłaniających ciepło. Wpływa to nie tylko na komfort mieszkańców miast, ale także przyczynia się do zwiększenia globalnego ocieplenia.

Zielone fasady rozwiązują ten problem poprzez pochłanianie ciepła i uwalnianie tlenu, co schładza przestrzeń wokół. Na dodatek działają jak naturalne filtry, pochłaniając zanieczyszczenia i zmniejszając stężenie cząstek stałych w powietrzu. Zielone elewacje mogą składać się z różnych rodzajów roślin, gdzie każdy gatunek oferuje inne korzyści. Dla przykładu, stwierdzono, że niektóre rośliny pochłaniają szkodliwe substancje chemiczne, takie jak formaldehyd czy benzen, podczas gdy inne mają wysoki wskaźnik transpiracji, który pomaga chłodzić otaczające je powietrze.

Rozpoczęcie badań nad żywymi ścianami w 2023 r.

Park badawczy Baumit VIVA w Wopfing będzie po raz kolejny miejscem testowania, optymalizowania i zatwierdzania produktów w oparciu o surowe kryteria badawcze. W 2023 roku rozpoczynamy projekt badawczy i zbieramy dane, aby określić wpływ zielonych fasad na komfort wewnętrzny jednego z domów i porównać go z innymi domami badawczymi w Parku VIVA. Rezultaty przewiduje się na jesień 2024 roku.Zielone fasady, czyli ogrody wertykalne, mogą mieć szereg pozytywnych skutków, m.in.:

  • Lepsza jakość powietrza: rośliny działają jak naturalne oczyszczacze powietrza, usuwając zanieczyszczenia i produkując tlen.

    Zwiększona wartość nieruchomości: dobrze utrzymana żywa ściana może zwiększyć atrakcyjność wizualną nieruchomości i podnieść jej wartość rynkową.

  • Oszczędność energii: rośliny zapewniają cień i tworzą izolację, co może zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie, prowadząc do oszczędności energii.

    Obniżony poziom hałasu: żywe ściany mogą działać jako bariery dźwiękowe, zmniejszając poziom hałasu w otoczeniu.

  • Poprawa zdrowia psychicznego: badania wykazały, że kontakt z roślinami i zielenią może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne, obniżając poziom stresu i poprawiając nastrój.