Wpływ okiennic/żaluzji zewnętrznych na temperaturę w pomieszczeniu

Czy musimy poświęcić światło, aby uciec przed upałem w lecie, czy może zależy to od rodzaju domu, czy jednak w pierwszej kolejności potrzebne są okiennice?

W gorący, letni dzień nasz zespół badawczy udał się do Parku Badawczego VIVA w Wopfing w Austrii, aby zmierzyć wpływ żaluzji na temperaturę w pomieszczeniu. Wszystkie testowane domy zostały zaizolowane i zbudowane z innego materiału konstrukcyjnego, ale są wyposażone w te same okiennice zewnętrzne.

Początkowo zespół zamknął żaluzje we wszystkich budynkach, co spowodowało bardzo niskie wahania temperatury we wszystkich testowanych domach. Najbardziej spójną temperaturę zmierzono w domu w stylu wilhelmińskim z pełnymi ścianami ceglanymi o grubości 51 cm, a następnie konstrukcją ceglaną i betonem o wysokości 25 cm Najwyższą fluktuację temperatury (1 °C) zmierzono w konstrukcji drewnianej.

Sytuacja zmieniła się po otwarciu okiennic. Domy nagrzewają się silnie w południe i po południu z powodu promieni słonecznych. Spowodowało to odstępy ok. 6 godzin, w których temperatura w pomieszczeniu utrzymywała się na stale wysokim poziomie (między 23 a 26 °C). Wahania temperatur w pomieszczeniu w ciągu dnia wynosiły około 2 °C dla wszystkich metod budowlanych.

Badania pokazują, że zamykanie okiennic ma pozytywny wpływ na temperaturę pokojową w lecie, nawet w pokojach z małymi oknami. Ponieważ porównano tylko domy izolowane, udowodniono, że im bardziej solidna metoda budowy, tym niższa temperatura wewnątrz.

Domy betonowe i murowane były średnio o 2 ° C chłodniejsze niż drewniane konstrukcje szkieletowe. Dlatego, aby uzyskać najlepszą ochronę przed ciepłem, wybierz solidny materiał konstrukcyjny, zastosuj izolację i zapewnij jak najwięcej cienia.

Porównaj wszystkie dane z Parku Badawczego VIVA.