Jaki wpływ ma przerwa w ogrzewaniu na temperaturę wewnętrzną?

Ogrzewanie psuje się w weekend, a technik jest dostępny dopiero w poniedziałek. Sprawdź, który typ domu jest najlepiej poradzi sobie w tej sytuacji?

Nasz zespół badawczy z Parku Badawczego VIVA odważył się w lutym 2020 r. wyłączyć główny przełącznik systemu grzewczego dla wszystkich 10 domów w parku badawczym, aby zasymulować dwudniową przerwę grzewczą. Początkowa temperatura wewnętrzna wynosiła 21 °C, temperatura zewnętrzna wynosiła 3 °C.

Symulacja natychmiast wykazała ogromne różnice temperatur między testowanymi domami. Najniższe temperatury zmierzono w nieocieplonym domu Viva nr 3 - zbudowany z cegły o grubości 25 cm. Temperatura wewnętrzna wynosiła ok. 10 °C, a temperatura powierzchni ściany wynosiła ok. 8 °C. Po ponownym włączeniu ogrzewania podłogowego powrót do temperatury początkowej zajął znacznie więcej czasu niż w przypadku izolowanych domów.

W izolowanych domach z pełnymi ścianami temperatura wewnętrzna wynosiła średnio 17 °C po dwóch dniach. Temperatura powierzchni ściany wynosiła również średnio 16 °C.
Temperatura pomieszczeń i ścian lekkich domów wynosiła ok. 14 °C.

Mimo że temperatury na zewnątrz były bardzo łagodne tej zimy, ocena pokazuje, że w przypadku awarii zasilania trwającej dwa dni, w domach będzie możliwe do zmierzenia ochłodzenie.
Ma to znaczenie, niezależnie od tego, czy budynek jest izolowany, czy nie, czy też został zbudowany w solidnej lub lekkiej konstrukcji. W izolowanych domach litych dwa dni po wyłączeniu ogrzewania było znacznie cieplej niż w innych domach badawczych. Temperatury, które zostały określone w nieizolowanych domach litych lub domach szkieletowych (izolowanych) były wyraźnie poza strefą komfortu.
Ten ekstremalny przykład pokazuje również, że połączenie izolacji termicznej i masy magazynowej najlepiej zapobiega szybkiemu oziębieniu budynku.

Porównaj wszystkie dane z domów Parku Badawczego VIVA.