Czy gładź jest niezbędna na tynku cementowo-wapiennym?


Tynki cementowo-wapienne od lat są popularnym rozwiązaniem, wykańczania powierzchni ścian i sufitów wewnątrz budynków. Doskonale sprawdzają się jako powierzchnie przeznaczone do aplikacji płytek ceramicznych, jak również malowania, tapetowania lub aplikacji gładzi. Te tradycyjne, oparte o naturalne składniki, mieszanki tynkarskie, po odpowiednim przygotowaniu podłoża – wykonaniu cementowej obrzutki wstępnej, można z powodzeniem stosować na betonie, ścianach z cegieł, pustaków ceramicznych, silikatowych, lub z betonu komórkowego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów fabrycznie przygotowanych tynków cementowo-wapiennych. Dokonując wyboru produktu, warto wziąć pod uwagę podstawowe różnice, sposób i efekt wykończenia powierzchni. 

Baumit MPI 25 - standardowy tynk cementowo-wapienny

Baumit MPI 25 to tynk cementowo-wapienny wewnętrzny w podstawowej wersji, który zapewnia trwały efekt wykończenia powierzchni. Wszechstronne zastosowanie tynku, obejmuje wszelkie miejsca wewnątrz budynków, także szczególnie narażone na działanie wilgoci, np. kuchnie, łazienki, spiżarnie czy piwnice. Tynk Baumit MPI 25 przeznaczony jest zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak również przemysłowych, takich jak hale, garaże, czy magazyny. Jedna warstwa tynku o grubości ok. 10 -15mm pozwala uzyskać równą, odporną na uszkodzenia powierzchnię bez pęknięć. 

Tynk Baumit MPI 25 aplikuje się maszynowo, przy użyciu agregatu tynkarskiego, lub ręcznie w przypadku niewielkich powierzchni. Zużycie przy grubości 1cm, wynosi ok. 14kg/m2. Wykończenie powierzchni świeżego tynku, wykonuje się po wstępnym stwardnieniu i związaniu (najczęściej na drugi dzień po aplikacji). Po wyrównaniu łatą tynkarską powierzchni, a następnie zwilżeniu wodą, tynk należy zacierać najpierw pacą styropianową, a następnie pacą z twardą gąbką lub filcem. Przy większych powierzchniach, można stosować zacieraczkę mechaniczną do tynków. W ten sposób uzyskuję się jednorodną, drobnoziarnistą powierzchnię tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego o widocznym i wyczuwalnym, uziarnieniu do 0,8mm. 

Baumit MPI 30 Speed - szybkowiążący tynk cementowo-wapienny

Bywają sytuacje, że czas obróbki tynków cementowo-wapiennych jest zbyt długi – zwłaszcza wówczas, gdy prace tynkarskie muszą być zakończone w jeden dzień. Dobrym przykładem jest piątek, kiedy zwykle nie nakłada się tynku po to by nie musieć zacierać go w sobotę. Warto wówczas sięgnąć po szybkowiążący tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 30 Speed. Czas jego obróbki, począwszy od aplikacji do zacierania powierzchni wynosi zaledwie ok. 2 godziny i nie jest (w odróżnieniu od standardowych tynków) zależny od temperatur, grubości warstwy, czy rodzaju podłoża. 

Aplikację tynku szybkowiążącego można wykonywać w dowolny sposób: agregatem tynkarskim lub ręcznie. Poza tym, że cały proces obróbki trwa krótko, pozostałe właściwości szybkowiążącego tynku Baumit MPI 30 Speed są bardzo podobne, do standardowego tynku Baumit MPI 25. Obydwa produkty cechuje podobne zastosowanie wewnątrz budynków, uziarnienie, zużycie, plastyczność, paroprzepuszczalność i wygląd powierzchni. 

Baumit MPI 25 L – lekki tynk cementowo-wapienny

Popularną, cechującą się wysoką wydajnością i drobniejszym uziarnieniem, odmianą tynku Baumit MPI 25, jest lekki tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 25 L. Produkt przeznaczony do zastosowań wewnętrznych, można bez problemu aplikować w takich miejscach, jak pokój, korytarz, łazienka czy kuchnia. Ten bardzo wydajny tynk, który – podobnie jak inne rodzaje tynków cementowo-wapiennych Baumit – można nakładać maszynowo lub ręcznie, posiada w swoim mineralnym składzie, specjalny, lekki wypełniacz (perlit) i bardzo drobne uziarnienie o wielkości do 0,6mm. 

Tynk Baumit MPI 25 L pozwala łatwo osiągać efekt drobnoziarnistej, jednorodnie zatartej powierzchni. Dzięki niskiemu zużyciu, wynoszącemu ok. 12kg/m2/cm, znacznie redukuje zapotrzebowanie na materiał i zapewnia jednocześnie odczucie lekkiej aplikacji, obniżając wysiłek związany z użyciem łaty tynkarskiej. 

Baumit MPI 25 Fine – tynk cementowo-wapienny gładki

W tym miejscu warto zaznaczyć, że dzięki odpowiednio dobranemu uziarnieniu, nowoczesne mieszanki tynkarskie, pozwalają uzyskać nawet najwyższej jakości, niemalże gładką powierzchnię. Jest to ciekawa alternatywa dla zastosowania gładzi szpachlowych. Tynkiem cementowo-wapiennym zapewniającym efekt powierzchni najbardziej zbliżonej do gładkiej, jest Baumit MPI 25 Fine o bardzo drobnym uziarnieniu do 0,5mm. Jego zastosowanie wewnątrz budynków, pozwala uzyskać pożądany efekt, niemalże gładkiej struktury powierzchni, już na etapie tynkowania. 

Rozwiązanie to jest ekonomiczne, a jednocześnie gwarantuje bardzo dobrą przyczepność powłoki malarskiej i odporną na uszkodzenia, naturalną i paroprzepuszczalną powierzchnię ścian i sufitów. Zużycie tynku Baumit MPI 25 Fine wynosi ok. 14kg/m2/cm, a wykończenie powierzchni, wykonuje się w charakterystyczny dla tynków Baumit MPI sposób. Po wstępnym stwardnieniu tynku, powierzchnię należy wyrównać łatą tynkarską, zwilżyć wodą i zacierać pacą styropianową, a następnie pacą z gąbką lub filcem, ewentualnie zacierać mechanicznie. 

Baumit MPI 25 L – lekki tynk cementowo-wapienny

Szczególnie dobrze sprawdzającym się w przypadku tynkowania mineralnych materiałów murowych o niskiej gęstości, takich jak beton komórkowy, a jednocześnie zapewniającym doskonałą, niemalże gładką, jakość powierzchni, jest superlekki tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 15 Fine. Ten drobnoziarnisty tynk, o maksymalnym uziarnieniu do 0,5mm, jest wzmocnioną mikrowłóknami mieszanką naturalnych składników, która również stanowi alternatywę dla zastosowania gładzi szpachlowych.

Oprócz tego, że już etapie wykonana tynków wewnątrz pomieszczeń, produkt pozwala uzyskać niemalże gładką powierzchnię, dodatkowo dzięki niskiemu zużyciu na poziomie ok. 12kg/m2/cm, redukuje zapotrzebowanie materiału i zapewnia przyjazną wykonawcy, lekką obróbkę. 

    Posłuchaj wypowiedzi eksperta: