Naprawa uszkodzonego narożnika ściany może być prostsza niż myślisz

Naprawa i zapobieganie uszkodzeniom narożników


Wystarczy jedno uderzenie trzymanym w ręku przedmiotem czy nieostrożne przesuwanie mebli, aby nasze gładkie dotychczas ściany zostały uszkodzone. Obtłuczone narożniki ścian to niezbyt estetyczny, lecz często spotykany widok w wielu mieszkaniach i domach. Na szczęście, naprawa narożnika ściany to proces łatwy i szybki, z którym można poradzić sobie bez pomocy fachowca. Jak zabezpieczyć narożniki ścian i wzmocnić je na wypadek przyszłych kolizji?

Naprawa uszkodzonego narożnika ściany – gdzie najczęściej dochodzi do usterek?

Do pomieszczeń, w których najczęściej niezbędna jest naprawa uszkodzonego narożnika ściany, należy zaliczyć przede wszystkim rozmaite korytarze, pokoje dziecięce oraz pomieszczenia gospodarcze. Wystarczy zaledwie chwila nieuwagi podczas przesuwania mebli czy wnoszenia paczki, aby narożnik ściany został pozbawiony farby lub kawałka gładzi bądź tynku.

Powstałe w ten sposób usterki można na szczęście usunąć, stosując odpowiednie masy szpachlowe. Czym wykończyć narożniki ścian, które uległy uszkodzeniu? Odpowiedź na to pytanie zależy od stopnia uszkodzeń oraz zastosowanych materiałów.

Naprawa narożnika ściany może przebiegać na kilka sposobów

We współczesnym budownictwie lwia część tynków wewnętrznych produkowana jest z zapraw gipsowych, jednak bywa, że tynki cementowo wapienne również są szpachlowane masami na spoiwie gipsowym. Jeśli uszkodzenia narożników nie wymagają poważnej interwencji, można je wypełnić miejscowo za pomocą gipsowych mas szpachlowych.

W przypadku większych usterek, obejmujących np. naruszenie standardowych zbrojnych narożników, należy usunąć zniszczone elementy i odbudować powłokę. Przed przystąpieniem do prac związanych z nakładaniem szpachli, należy odpowiednio przygotować podłoże, oczyszczając je oraz gruntując, dzięki czemu będzie cechować się ono większą przyczepnością.

Uszkodzone, powyginane narożnikowe profile aluminiowe trzeba wymienić na nowe.

Ekspert radzi – jak zabezpieczyć narożniki ścian?

Miejsce, w którym dojdzie do prac naprawczych, należy starannie oczyścić z kurzu i luźnych fragmentów, pochodzących ze starej zaprawy. Proces ten można przeprowadzić np. za pomocą pędzla. W kolejnym etapie należy pokryć powierzchnię warstwą gruntu, dzięki któremu stanie się ona mniej chłonna i bardziej wzmocniona. Na tak przygotowane podłoże nakładamy warstwę masy szpachlowej przy pomocy kielni bądź szpachelki, kształtując jednocześnie krawędź narożnika. Jeśli ubytek jest duży, warto sięgnąć po zbrojenie z nierdzewnych wkrętów i jednostronny ,,szalunek” z użyciem łaty lub gładkiej pacy lub łaty.

Aby uniknąć sytuacji, w której masa będzie spływać pod własnym ciężarem, warto podzielić uzupełnianie większych ubytków na dwie bądź trzy tury. Po stwardnieniu powłoki należy ją przeszlifować – warto skorzystać wówczas ze specjalnej pacy do szlifowania oraz siatki ściernej lub drobnoziarnistego papieru o gradacji 180-220. Po zeszlifowaniu narożnika do momentu uzyskania gładkiej powierzchni, ostatnim etapem prac jest jego odpylenie, zagruntowanie i pomalowanie po wyschnięciu – radzi Maciej Iwaniec, ekspert naszej firmy.

Jak zabezpieczyć narożniki ścian poprzez wzmocnienie?

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – ta uniwersalna maksyma sprawdza się również w przypadku narożników ściennych. Chociaż ich naprawa nie powinna nastręczyć zbyt wielu problemów, najkorzystniejszym rozwiązaniem są działania prewencyjne. Przeprowadzając remont, warto wzmocnić newralgiczne miejsca narożnikowymi profilami aluminiowymi. Konstrukcje te nie tylko zwiększą odporność na potencjalne uszkodzenia, lecz pomogą również w uzyskaniu prostych, pionowych krawędzi.

Jak przygotować narożnik ściany do takiego zabiegu? Również w tym zakresie warto skorzystać z porad naszego eksperta. Kupiony profil narożnikowy należy dociąć do odpowiednich wymiarów za pomocą nożyc do blachy. Czyste i zagruntowane wcześniej podłoże pokrywamy masą szpachlową i zatapiamy w niej profil. Należy pamiętać, aby równomiernie docisnąć go do ściany. Jeśli proces ten uwolnił nadmiar materiału uchodzącego przez perforację, należy rozprowadzić go aż do momentu pokrycia oraz wstępnego wygładzenia profilu.

W kolejnym etapie warto skorzystać z poziomicy i przystawić ją do naroża, sprawdzając ustawienie profilu w pionie. To ostatni moment, kiedy można jeszcze skorygować ewentualne odchylenia odsuwając bądź naciskając profil. Należy w całości zatopić go w masie szpachlowej aż do momentu, w którym będzie on niewidoczny na powierzchni ściany. Gdy masa szpachlowa wyschnie, należy przeszlifować jej powierzchnię siatką bądź papierem ściernym – tłumaczy Maciej Iwaniec.

Naprawa narożnika ściany nie wymaga specjalistycznej wiedzy

 Samodzielna naprawa uszkodzonego narożnika ściany lub montaż aluminiowego profilu ochronnego nie są zadaniami, które wymagałyby zatrudnienia eksperta. Z powodzeniem można przeprowadzić je samodzielnie – wystarczy jedynie pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach i patrzeć, jak nasze cztery kąty odzyskują swój dawny blask. Zapamiętaj przytoczone przez nas wskazówki, a samodzielnie wykonany remont przyniesie Ci olśniewający rezultat i wiele satysfakcji. Życzymy powodzenia!