Prosty sposób na minimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem

Prosty sposób na minimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem


Choć analizy wskazują, że przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach sprzyja transmisji koronawirusa, nie oznacza to jednak, że powinniśmy częściej wychodzić na zewnątrz. Ministerstwo Zdrowia jasno informuje, że pozostanie w domach jest obecnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem, które pozwala chronić siebie oraz bliskich. Aby minimalizować ryzyko zakażenia i spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, należy postawić na odpowiednią cyrkulację powietrza. Z tego artykułu dowiesz się jak wietrzyć mieszkanie oraz budować przyjazny mikroklimat we wnętrzach.

Wietrzenie mieszkania ważne jak nigdy

Obecnie spędzamy większość czasu w czterech ścianach, próbując jak najskuteczniej zabezpieczyć się przed groźnym wirusem, ale samo przebywanie w zamknięciu nie wystarcza. Jak w rozmowie z dziennikarzami wykazuje Gaetano Settimo, naukowiec i badacz rezydujący we włoskim Instytucie Zdrowia, ludzie nie przykładają wagi do wietrzenia mieszkania, a to może negatywnie odbić się na ich zdrowiu. Do około 90% infekcji dochodzi w naszych przytulnych domach, głównie w trakcie rodzinnych uroczystości oraz spotkań. Jak zatem wietrzyć mieszkanie z głową i skutecznie?

Jak często wietrzyć mieszkanie?

Wirus SARS-CoV-2 znajduje się w wydychanych cząsteczkach – jeśli nosiciel wirusa przebywa w zamkniętym pomieszczeniu, z każdą minutą do powietrza przedostaje się coraz więcej czynników chorobotwórczych. Chcąc obniżyć ich stężenie, do wnętrza naszego domu powinniśmy wpuścić świeże powietrze. Ale jak często wietrzyć mieszkanie? Absolutne minimum to trzy razy dziennie, nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Jak długo wietrzyć mieszkanie?

Ważne, by nie oddychać jedynie powietrzem własnym czy współmieszkańców. Czas wietrzenia zależy oczywiście od wielkości pomieszczenia, Geatano Settimo zauważa, że bezpiecznym rozwiązaniem będzie otwieranie okien co godzinę na minimum 5-10 minut. To pozwoli na uniknięcie efektu uczucia duszności i wpuszczenie tlenu.

Zdrowy mikroklimat to nie tylko wietrzenie mieszkania

Baumit od lat testuje nowe rozwiązania technologiczne, które pozwalają tworzyć nowoczesne i przyjazne dla zdrowia materiały budowlane. Rezultatem przeprowadzonych przez nas wielu badań jest najnowsza seria Baumit Ionit, w której skład wchodzą: farba wewnętrzna Baumit IonitColor oraz masy szpachlowe Baumit IonitFinish lub Baumit IonitFino. Wymienione produkty pozwalają oczyścić powietrze z pyłków i drobnego kurzu, a jednocześnie regulują wilgotność panującą w mieszkaniu, zapewniając m.in. łatwiejsze oddychanie, lepsze samopoczucie i spokojniejszy sen, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Zastosowanie kompletnego systemu Baumit Ionit zapewnia podobne doświadczenie, jakiego możemy zaznać przebywając w górach czy w okolicach rzek lub wodospadów. Wejdź na stronę https://baumit.pl/przewodnik/produkty-ionit/solidna-podstawa-oddychania i poznaj wszystkie korzyści płynące z zastosowania naszych zaawansowanych produktów, pozwalających na stworzenie zdrowego klimatu w każdym mieszkaniu.

Zastrzeżenie: ten artykuł nie jest zaleceniem zdrowotnym.

ŹRÓDŁA:

https://tg24.sky.it/salute-e-benessere/2020/12/08/iss-covid-ricambio-aria (główne źródło)

https://www.hellozdrowie.pl/w-czasie-epidemii-koronawirusa-mieszkanie-wietrz-co-godzine-rekomenduja-eksperci/