Zdrowa farba wewnętrzna – czy to możliwe?


Planując malowanie ścian na nowy kolor, zazwyczaj skupiamy się na stworzeniu zupełnie nowej aranżacji, która przełamie nudę. Warto jednak pamiętać, że dobrze dobrana farba wewnętrzna zapewni nie tylko pożądany efekt wizualny, lecz również zdrową aurę wewnątrz mieszkania, która błyskawicznie przełoży się pozytywnie na nasze samopoczucie. Która farba do malowania wnętrz najlepiej spełni to zadanie?

Farba wewnętrzna powinna wyróżniać się nie tylko kolorem

Decydując się na odświeżenie ścian, najczęściej koncentrujemy się na wyborze odpowiedniego koloru farby, który będzie współgrał ze stylem mebli i akcesoriów. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wybrane barwy mogą być odzwierciedleniem naszego temperamentu i wpływać na nastrój mieszkańców. Istotną rolę pełni również zjawisko tzw. psychologii kolorów, zgodnie z którą m.in. część barw działa na nas kojąco, a inne np. stymulują do efektywnej pracy.

Nie należy jednak zapominać, że farby do malowania wnętrz mają różne właściwości i zastosowanie, które odzwierciedlają się w wykończeniu, a także wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrany produkt może pozytywnie oddziaływać na samopoczucie i zdrowie lokatorów. Inwestycję w odpowiednią farbę powinny rozważyć zwłaszcza osoby, które mierzą się z alergiami i nawracającymi chorobami dróg oddechowych.

Farba Baumit IonitColor kluczem do sukcesu

W jaki sposób farba do malowania wnętrz może wpływać na samopoczucie mieszkańców za pomocą swoich właściwości fizycznych? Na pytanie to odpowiedzi udzielił nasz ekspert, Tomasz Dzierwa. – Chcąc czuć się naprawdę komfortowo w domowym zaciszu, do malowania ścian i sufitów wybierajmy farby wysoce paroprzepuszczalne, na bazie naturalnych składników, bez konserwantów i szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych (LZO).

Godną uwagi propozycją jest farba Baumit IonitColor, która poprawia jakość powietrza, oczyszczając je z pyłków oraz drobnego kurzu. Wytwarzane przez nią naturalne jony działają na zanieczyszczenia jak magnes, przyciągają je i wiążą ze sobą, a ich większy ciężar sprawia, że opadają na podłogę i można je łatwo zebrać podczas codziennego sprzątania. Docenią to nie tylko osoby z alergią czy rodziny z dziećmi, lecz każdy, kto ceni sobie spokojny sen, dobre samopoczucie fizyczne i uczucie bycia wypoczętym – podkreśla nasz specjalista.

Jak przygotować podłoże pod farbę do malowania wnętrz?

Jeżeli zależy nam na idealnie gładkim i równym wykończeniu, dobrym rozwiązaniem będzie położenie gładzi przed przystąpieniem do malowania. Wybierając zdrowy produkt do dekoracji, jakim jest farba Baumit IonitColor, warto postawić na podłoże z tej samej serii, czyli mineralną masę szpachlową Baumit IonitFinish w postaci pasty lub Baumit IonitFino w formie suchej mieszanki do rozrobienia z wodą. Oba produkty charakteryzują się zdolnością do regulacji poziomu wilgotności powietrza, co przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia.

W domach spędzamy większość życia, dlatego przy doborze produktów do malowania względy zdrowotne powinny być równie ważne, co efekt wizualny. Wykończenie ścian gładziami i farbami wewnętrznymi, które poprawiają jakość powietrza oraz regulują mikroklimat, wspomaga odpoczynek i wspiera zdrowie oraz dobre samopoczucie domowników.