Zaangażowanie w ochronę środowiska:

Zaangażowanie w ochronę środowiska:

Wspólne budowanie bardziej ekologicznej przyszłości do 2030 r.

Wdrożyliśmy holistyczne podejście, które dotyczy każdego aspektu działalności Baumit. Nasze wysiłki na rzecz ograniczenia emisji CO2e obejmują cały łańcuch wartości, od pozyskiwania surowców po produkcję i dystrybucję produktów. Te kluczowe cele definiują naszą odpowiedzialność środowiskową. Nasz cały europejski zespół jest zaangażowany w osiągnięcie tych kamieni milowych do 2030 roku. 

20%Mniej CO2e w naszych produktach

Naszym głównym celem jest ulepszanie receptur produktów i ich optymalizacja w celu zmniejszenia ilości CO2e*. Osiągamy to poprzez ciągłe dostosowywanie składu, używanie przyjaznych dla środowiska alternatywnych spoiw i priorytetowe traktowanie wykorzystania materiałów opakowaniowych pochodzących z recyklingu. 

*Ekwiwalent dwutlenku węgla. Uniwersalna jednostka służąca do pomiaru emisji gazów cieplarnianych, która odzwierciedla ich różny współczynnik ocieplenia globalnego. Określa stężenie dwutlenku węgla, którego emisja do atmosfery miałaby identyczny skutek jak dane stężenie porównywalnego gazu cieplarnianego. CO2e jest wyrażane w ppmv.

 

 

 

Zoptymalizowane receptury produktów i zrównoważone alternatywy

Jesteśmy dumni z tworzenia produktów, które nie tylko spełniają standardy branżowe, ale także stawiają na zrównoważony rozwój. Dział Badań i Rozwoju (R&D) stale optymalizuje receptury produktów, aby zmniejszyć emisję CO2e związaną z ich produkcją. Oceniamy i wymieniamy komponenty, aktywnie poszukując przyjaznych dla środowiska alternatyw. W ten sposób staramy się dostarczać naszym klientom materiały budowlane, które mają mniejszy wpływ na środowisko bez uszczerbku na jakości lub wydajności. 

 

Innowacje produktowe: Materiały o zerowym kilometrażu*

Wierzymy, że innowacje są kluczem do prowadzenia zrównoważonych praktyk. Stosując materiały o zerowym kilometrażu, ograniczamy emisję dwutlenku węgla związaną z dalekim transportem. Pozyskując materiały regionalnie, nie tylko zmniejszamy nasz wpływ na środowisko, ale także wspieramy lokalne społeczności i gospodarki. Poprzez strategiczną lokalizację naszych zakładów w całej Europie, zapewniając bliskość między kamieniołomami i fabrykami, a także umieszczając je w sąsiedztwie naszych klientów, osiągamy podwójny cel: minimalizacja kilometrów transportu i znaczące zmniejszenie naszego śladu węglowego. 

*Materiały pozyskiwane lokalnie, o minimalnej emisji dwutlenku węgla w transporcie.

 

Inteligentna logistyka

Nasze zaangażowanie w redukcję emisji CO2e obejmuje także operacje logistyczne. Zainwestowaliśmy w inteligentne praktyki transportowe, zastępując tradycyjne pojazdy przenośnikami taśmowymi i optymalizując trasy spedycyjne. Środki te pomagają nam zmniejszyć ślad węglowy związany z przemieszczaniem naszych produktów. Ponadto stale oceniamy i poprawiamy naszą wydajność operacyjną, aby zminimalizować ilość odpadów i zużycie energii. 

10%Mniej zużytej energii lub zielona energia przypadająca na tonę wyprodukowanych materiałów budowlanych

Mniej zużytej energii lub zielona energia przypadająca na tonę wyprodukowanych materiałów budowlanych

Postawiliśmy sobie ambitny cel zmniejszenia o 10% zużycia energii lub przejścia na zieloną energię podczas procesu produkcyjnego. Oznacza to coś więcej niż tylko drobna zmiana - to optymalizacja całego naszego koszyka energetycznego, która jest napędem rzeczywistych zmian. Wykorzystując czystą energię wytwarzaną w zakładach produkcyjnych, możemy znacznie obniżyć naszą zależność od paliw kopalnych i przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Aktywnie inwestujemy w infrastrukturę i technologie energii odnawialnej, aby mieć pewność, że nasze działania są zgodne z wyznaczonymi celami w zakresie zrównoważonego rozwoju. 

 

Dach naszej fabryki produktów mokrych w Wopfing, w Austrii działa jako źródło zasilania dla Centrum Innowacji Baumit i parku badawczego VIVA, umożliwiając nam dalsze opracowywanie bardziej zrównoważonych produktów. Obecny roczny cel produkcji zielonej energii dla tego jednego dachu to 350 000 kWh.  

 

Działania związane z rozszerzeniem wykorzystania paneli słonecznych w wielu budynkach firmy w całej Europie są świadectwem naszego zaangażowania w promocję wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Korzystając z mocy Słońca robimy znaczący krok w kierunku osiągnięcia celu – redukcji zużycia energii pochodzącej z paliw kopalnianych.

 

Aby wywrzeć znaczący wpływ na obniżenie zużycia energii, stosujemy koncepcję Best Available Technology (BAT) w dziedzinie odnawialnej energii słonecznej. Oznacza to stosowanie najbardziej zaawansowanych i wydajnych metod pozyskiwania energii ze światła słonecznego. Integrując BAT z naszymi inicjatywami w zakresie energii słonecznej, nie tylko robimy olbrzymi krok w kierunku łagodzenia zmian klimatycznych, ale także zapewniamy, że pozyskujemy maksymalną energię, pozostawiając najmniejszy ślad środowiskowy. To zobowiązanie jest naszym fundamentem na drodze do zrównoważonej, niskoemisyjnej przyszłości energetycznej. Wykorzystując najnowocześniejsze technologie solarne, z dumą zmniejszamy naszą zależność od paliw kopalnych i aktywnie przyczyniamy się do globalnej misji walki ze zmianami klimatycznymi. 

 

Z zaangażowaniem dokładnie sprawdzamy i analizujemy zużycie energii podczas produkcji oraz oceniamy obszary wymagające poprawy, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Jesteśmy zaangażowani w rozwój rozwiązań w zakresie energii odnawialnej. Zespół naszych specjalistów zapewnia, że Best Available Technology (BAT) są zintegrowane z naszymi inicjatywami w zakresie energii odnawialnej, wykorzystując światło słoneczne za pomocą najnowocześniejszych technik. Ponadto posiadamy wyspecjalizowany zespół do monitorowania i rozwoju tych zastosowań w innych naszych europejskich budynkach.

10%Praktyki cyrkularne w Baumit

Osiągnięcie naszej wizji gospodarki cyrkularnej* wymaga przesuwania granic innowacji. Aktywnie inwestujemy w rozwój najnowocześniejszych technologii, które od samego początku eliminują potrzebę recyklingu. W naszej technologii ALL IN opakowanie jest częścią produktu i rozpuszcza się podczas mieszania z wodą. Opracowując produkty i systemy z myślą o zrównoważonym rozwoju, staramy się minimalizować ilość odpadów i maksymalizować efektywność wykorzystania zasobów. 

 

W Baumit stosujemy różne zasady praktyk cyrkularnych. Sprawdź poniżej, co zrobiliśmy, aby wprowadzić je w życie i nad czym pracujemy, aby osiągnąć cel – 10% udziału praktyk cyrkularnych w firmie Baumit. Od koncepcji "od kołyski do kołyski", przez rozpuszczające się worki, po izolacje budynków, które można łatwo zdemontować, jeśli nie są już używane. Wszystkie te aspekty mają kluczowe znaczenie dla skutecznej gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony zasobów oraz dla osiągnięcia naszego celu 10% praktyk cyrkularnych.

 

* Gospodarka cyrkularna to inaczej gospodarka o obiegu zamkniętym. To system polegający na tym, aby zamiast nieustannie produkować i wykorzystywać nowe surowce, używać tych już wcześniej zużytych. Ma to na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości odpadów i troskę o środowisko naturalne. 

 

Innowacyjne technologie dla jutra bez odpadów

 

 

Beton Baumit w technologii ALL IN jest zapakowany w rozpuszczalny worek. Można go w całości, bez wysypywania zawartości, wrzucić bezpośrednio do betoniarki lub pojemnika na zaprawę! Dzięki temu praca jest o wiele łatwiejsza i komfortowa. Ponadto beton będzie wzmocniony naturalnymi włóknami, co dodatkowo poprawia jego właściwości redukuje ilość odpadów do zera i minimalizuje pył na placach budowy. 

 

Pionierska technologia recyklingu betonu Baumit GO2morrow

Dzięki opracowaniu betonu recyklingowego GO2morrow wykonanego w 100% z kruszywa pochodzącego z recyklingu, Baumit jest liderem w tej dziedzinie. To doskonały przykład udanej gospodarki o obiegu zamkniętym i przełomowa innowacja produktowa „od kołyski do kołyski”. Rozpoczęliśmy nową erę, w której wprowadzamy ten pilotażowy program do coraz większej liczby produktów. 

 

Przejście na zrównoważony rozwój dzięki opakowaniom z recyklingu

Aby jeszcze bardziej zmniejszyć nasz wpływ na środowisko, rozpoczęliśmy stopniowe przechodzenie na wiadra wykonane z materiałów z recyklingu. Inicjatywa ta nie tylko zmniejsza ilość odpadów, ale także promuje odpowiedzialne korzystanie z zasobów, zgodnie z naszymi celami gospodarki cyrkularnej.  

 

Wskazywanie standardów dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Angażując się w zrównoważony rozwój, wyznaczamy wysokie standardy, których priorytetem jest łatwiejsza dekonstrukcja produktów Baumit. Nasza innowacyjna technologia StarTrack pozwala na klejenie materiałów izolacyjnych zamiast kołkowania, przekształcając je w łatwe do odzyskania i recyklingu materiały budowlane.  

 

FasadyZaprojektowany dla gospodarki cyrkularnej

Zaprojektowany dla gospodarki cyrkularnej

W czasach, w których zrównoważone budownictwo nie jest już opcją, a koniecznością, kotwa montażowa Baumit StarTrack staje się przełomem. Ta rewolucyjna innowacja nie tylko redefiniuje sposób, w jaki montujemy materiał termoizolacyjny na elewacji, ale także sposób, w jaki możemy go w przyszłości zdemontować, z myślą o gospodarce o obiegu zamkniętym. Jedną z jej wyróżniających się cech jest łatwe oddzielanie termoizolacyjnej warstwy ocieplenia po dziesięcioleciach użytkowania, co wyznacza nowy standard efektywnego gospodarowania zasobami w branży budowlanej. 

 

Tradycyjnie montowane systemy ociepleń ścian zewnętrznych często stanowią wyzwanie podczas rozbiórki lub renowacji, głównie ze względu na ich konstrukcję i integrację z innymi elementami budynku. Jednak fasady ocieplane z użyciem kotew Baumit StarTrack są zaprojektowane zgodnie z zasadą cyrkularności. Oznacza to, że gdy nadejdzie czas na wymianę lub modernizację elewacji budynku po latach eksploatacji, proces ten jest znacznie szybszy.  

Kotwa montażowa Baumit StarTrack oferuje liczne korzyści w całym procesie budowlanym – od montażu po ewentualny demontaż. Nie tylko eliminuje mostki termiczne i pozwala uniknąć nieestetycznych śladów po kołkach, ale także okazuje się opłacalny, zwłaszcza biorąc pod uwagę dzisiejsze grubości izolacji. Dzięki bezpośredniemu zakotwiczeniu kotwy w murze i przyklejeniu do niej płyt styropianowych, a nie jak w przypadku tradycyjnych kołków mocowaniu termoizolacji poprzez jej przebicie, struktura materiału izolacyjnego pozostaje nienaruszona. To właśnie innowacyjny sposób montażu daje gwarancję, że każda fasada zbudowana z Baumit StarTrack może być łatwo i skutecznie sortowana do recyklingu w odległej przyszłości. 

Dzięki Baumit StarTrack przyszłość budownictwa jest zrównoważona i pozbawiona dotychczasowych ograniczeń. Jego innowacyjne cechy znacząco przyczyniają się do efektywniejszego korzystania z zasobów przemysłu budowlanego. Podczas gdy wciąż zmierzamy w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości, Baumit Startrack jest świadectwem transformacyjnej siły zrównoważonych praktyk budowlanych. 

 

 

 

 

Kalkulator oszczędności CO2

Jak bardzo Twoja fasada może przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi?
m2
Każdy metr kwadratowy izolacji działa jak potężny proekolog, redukując znaczną ilość CO2. Emisja mniejszej ilości dwutlenku węgla uzyskana dzięki jednemu metrowi kwadratowemu izolacji jest równa produkcji tlenu przez dwa drzewa w ciągu roku. Zrzeczenie się odpowiedzialności

BadaniaRozwiązania dla zrównoważonego budownictwa

W Grupie Baumit pasjonujemy się badaniami i innowacyjnością, dlatego stworzyliśmy Park Badawczy Baumit VIVA

Ten najnowocześniejszy obiekt służy jako centrum badań nad zrównoważonymi rozwiązaniami budowlanymi i rozwojem technologii środowiskowych. Dzięki wspólnym wysiłkom i najbardziej postępowym badaniom dążymy do przyspieszenia realizacji naszych trzech kluczowych celów do 2030 roku, co będzie miało trwały wpływ na branżę budowlaną i na naszą planetę.

 

Wykorzystując doświadczenie Parku Badawczego Baumit VIVA, zależy nam na stworzeniu bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości oraz rozwiązań, które zmniejszają zużycie energii w budynkach z systemami ociepleń Baumit. Jako źródło zasilania parku badawczego VIVA, wykorzystywane jest światło słoneczne, co pozwala nam na dalszy rozwój bardziej zrównoważonych produktów zasilanych zieloną energią. 

“Wierzymy w działania długofalowe, dlatego zrównoważony rozwój jest dla Baumit naturalnym wyborem.”

Robert Schmid, CEO Baumit Group