star_border

Czyste Powietrze – co należy wiedzieć o tym programie?


Zanieczyszczenie powietrza to jeden z najpoważniejszych problemów środowiskowych, który negatywnie wpływa nie tylko na zdrowie ludzi, ale także na całe ekosystemy. W odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z niską jakością powietrza, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło program Czyste Powietrze. Jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza poprzez wspieranie gospodarstw domowych w przeprowadzaniu działań termomodernizacyjnych oraz wymianie nieefektywnych źródeł ciepła. 

Co to jest Program Czyste Powietrze?


Program Czyste Powietrze to inicjatywa rządowa, mająca na celu walkę z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Program oferuje szeroki zakres dofinansowania dla gospodarstw domowych, które decydują się na inwestycje zwiększające efektywność energetyczną ich domów oraz ograniczające emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Poprzez dofinansowanie działań termomodernizacyjnych, program Czyste Powietrze ma nie tylko poprawić jakość powietrza, ale również obniżyć koszty ogrzewania dla uczestników programu.

Czyste Powietrze – dla kogo skierowane jest finansowanie?


Program Czyste Powietrze skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną swoich nieruchomości oraz zredukować negatywny wpływ na środowisko. Do otrzymania środków kwalifikować się mogą osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub zamierzają je budować. Kluczowe aspekty kwalifikacji to również kryterium dochodowe względem gospodarstwa domowego oraz planowane przedsięwzięcia, które powinny być zgodne z celami programu. 

Termomodernizacja a dofinansowanie – jakie działania są wspierane?


Inwestycje związane z termomodernizacją odgrywają kluczową rolę w realizacji celów programu Czyste Powietrze. Dofinansowanie obejmuje szereg działań, które mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Wśród kluczowych inwestycji, kwalifikujących się do wsparcia, znajdują się m.in.:

Ocieplenie domu

Dofinansowanie obejmuje izolację ścian zewnętrznych, dachu, podłóg na gruncie oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na nowe, o lepszych parametrach termoizolacyjnych.

Wymiana systemów ogrzewania

Dotacja może być przeznaczona na wymianę starych kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła, kotły na biomasę czy systemy ogrzewania gazowego, które są bardziej efektywne i ekologiczne.

Instalacja odnawialnych źródeł energii

Program pozwala uzyskać środki wspierające montaż paneli fotowoltaicznych i solarnych kolektorów ciepła, które pozwalają na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych.

Modernizacja instalacji grzewczych i wentylacyjnych

Dofinansowanie jest również dostępne dla projektów, polegających na modernizacji lub instalacji nowych, efektywniejszych systemów grzewczych i wentylacyjnych, w tym rekuperatorów.

Czyste Powietrze - zmiany w programie od 22 kwietnia

Od 22 kwietnia 2024 roku program „Czyste Powietrze” wprowadza serię istotnych zmian mających na celu zwiększenie jego skuteczności i transparentności. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić:

Obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM)

Aby upewnić się, że instalowane w ramach programu „Czyste Powietrze” urządzenia grzewcze są wysoce efektywne i energooszczędne, wnioskodawcy są zobligowani do wyboru produktów wyłącznie z oficjalnej listy ZUM. Lista ta obejmuje urządzenia, które przeszły szczegółowe testy i zostały zatwierdzone przez niezależne laboratoria, a sama regulacja wchodzi w życie 14 czerwca 2024 roku.

Zmiany w możliwości uzyskania dofinansowania

W zależności od daty złożenia wniosku, program „Czyste Powietrze” oferuje różne okresy przejściowe. Wnioski złożone do 21 kwietnia 2024 roku mogą nadal kwalifikować się do dotacji na urządzenia spoza listy ZUM – wnioski złożone od 22 kwietnia (podczas gdy zakup urządzeń i materiałów zostanie dokonany do 13 czerwca) również mogą korzystać z tej możliwości. Od 14 czerwca 2024 roku, każdy nowy wniosek będzie musiał dotyczyć tylko urządzeń z listy ZUM.

Nowe zapisy w dokumentacji dotyczące prefinansowania i pełnomocnictwa

Zmiany dotyczą także procedur związanych z prefinansowaniem projektów oraz pełnomocnictwami. Warunkiem wypłaty zaliczki na konto wykonawcy jest teraz złożenie dyspozycji wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej. Co więcej, pełnomocnictwa do złożenia wniosku muszą być teraz poświadczone notarialnie.

Dołącz do programu Czyste Powietrze


Czyste Powietrze to inicjatywa, która odgrywa kluczową rolę w walce z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Poprzez zachęcanie do inwestycji w termomodernizację oraz wymianę nieefektywnych systemów ogrzewania, inicjatywa ta przyczynia się nie tylko do znaczącej poprawy jakości powietrza, ale również oferuje realne korzyści dla uczestników, takie jak obniżenie rachunków za energię i zwiększenie komfortu mieszkania. 

Zespół marki Baumit gorąco zachęca do skorzystania z tej wyjątkowej możliwości. Poprawa efektywności energetycznej domów nie tylko przyczyni się do lepszej jakości powietrza, ale jest również inwestycją w zdrowszą przyszłość dla nas wszystkich. Zastosowanie nowoczesnego systemu ocieplenia przyczynia się do niższych wydatków na ogrzewanie oraz zwiększa efektywność termiczną i wartość nieruchomości.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych (zarówno istniejących, jak i tych w fazie projektowania lub budowy) którzy są zainteresowani poprawą efektywności energetycznej swojej nieruchomości oraz ograniczeniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Na co można uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?

Dofinansowanie można uzyskać na szeroki zakres działań, w tym na: wymianę starych systemów ogrzewania, termomodernizację budynku (ocieplenie ścian, dachu, wymiana okien), instalację odnawialnych źródeł energii (panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne), a także na modernizację instalacji grzewczych i wentylacyjnych.

Jakie piece kwalifikują się do programu Czyste Powietrze?

Do programu kwalifikują się nowoczesne systemy ogrzewania, które spełniają określone normy emisji szkodliwych substancji, takie jak: pompy ciepła, kotły na biomasę, kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania, a także inne źródła ciepła spełniające określone w projekcie wymagania.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie można złożyć poprzez stronę gov.pl, w wybranym urzędzie bądź za pośrednictwem upoważnionego banku. Szczegółowe poradnik „krok po kroku” jest dostępna na oficjalnej stronie internetowej programu CzystePowietrze.gov.pl.

Jaka jest kwota dofinansowania w programie Czyste Powietrze?

Kwota dofinansowania w programie Czyste Powietrze zależy od poziomu dofinansowania oraz dochodów gospodarstwa domowego - im niższy dochód gospodarstwa domowego, tym wyższa jest dostępna dotacja. Beneficjenci mogą otrzymać nawet do 135 000 zł w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania, które obejmuje kompleksową termomodernizację oraz do 99 000 zł w przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania lub 66 000 zł w przypadku podstawowego. Dodatkowo, program przewiduje wsparcie na przeprowadzenie audytu energetycznego, które wynosi do 1 200 zł

Skontaktuj się z nami

Jesteś zainteresowany uzyskaniem dofinansowania ale nie wiesz gdzie się zgłosić?
Nasz Zespół Doradców chętnie udzieli Ci wsparcia w tym zakresie.

Przycisk jak skorzystać z dofinansowania na termomodernizację