star_border

– Mgr Robert Schmid, twórca Projektu Park Badawczy Viva

Chcemy, aby ludzie czuli się w swoich domach komfortowo. Nasze produkty są opracowywane w oparciu o badania prowadzone w Parku Viva.
Mgr Robert Schmid, twórca Projektu Park Badawczy Viva
Park badawczy Viva to największy w Europie ośrodek badawczy do badań porównawczych materiałów budowlanych.
Jego głównym celem jest dokładny pomiar i ocena wpływu różnych materiałów budowlanych na komfort życia poprzez symulację typowego zachowania użytkownika.

W jaki sposób prowadzono badania?

Po wybudowaniu 10 pierwszych domów w 2015 r. rozpoczęliśmy zbieranie danych. Wszystkie budynki mają takie same wymiary wewnętrzne: 3 x 4 metry i 2,8 metra wysokości. Każdy składa się z pokoju, jednego okna i drzwi wejściowych. Ściany, a także zewnętrzne i wewnętrzne warstwy domów zostały zbudowane z różnych materiałów budowlanych, takich jak: beton, cegła, masywne drewno oraz różne powłoki wewnętrzne i zewnętrzne.
Domy są ułożone w specjalną kratkę, aby zapewnić taką samą ilość słońca. Budynek nr 8 został przeznaczony do pomiaru warunków zewnętrznych: temperatury, wiatru, wilgotności itp. Jest wyposażony w centrum danych, które gromadzi nieprzetworzone wyniki ze wszystkich innych domów. Budynek nr 5 jest obecnie wykorzystywany jako dom testowy dla nowych produktów Baumit. W latach 2018 i 2019 Park badawczy został rozbudowany do dalszych badań o kolejne 3 domy z cegły i betonu komórkowego.

Analiza

wyników

Park badawczy Viva został założony w 2014 roku we współpracy i zgodnie z wymogami naukowymi następujących instytutów:

  • Medizinische Universität Wien
    (Katedra Higieny Środowiska i Medycyny Środowiskowej)

  • IBO (Austriacki Instytut Rozwoju Biologii i Ekologii)

  • FH Burgenland (Uniwersytet Nauk Stosowanych)

Wykorzystanie

badań.