Kolorystyka elewacji - jak dobrać odpowiednie barwy
star_border

Kolorystyka elewacji - jak dobrać odpowiednie barwy?

Wiele osób przy wyborze koloru elewacji kieruje się wyłącznie własnym gustem. Warto jednak sugerować się też innymi kryteriami. Umiejętnie dobrane barwy pozwolą optycznie powiększyć lub zmniejszyć budynek. Dzięki nim można też sprawić, że w upalne dni w domu będzie nieco chłodniej. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co mieć na uwadze przy wyborze farb, którymi ma być pomalowana elewacja.

Kolory - ile odcieni wybrać i co nimi malować?

Najważniejsze to zachować umiar – ta zasada jest bardzo istotna, gdy w grę wchodzi elewacja. Kolory farb dostępnych na rynku są niezwykle różnorodne. Łatwo stracić głowę i wybrać więcej barw, niż potrzeba do pomalowania fasady. Najlepiej ograniczyć się do 2-3 kolorów. Jasną powłoką warto pomalować główną część elewacji. Ciemniejsze odcienie można natomiast zarezerwować na elementy dekoracyjne oraz fragmenty wokół wnęk okiennych i drzwiowych.

Elewacja - kolory dopasowane do otoczenia

paleta kolorów, wzornik

Właściciele domów często chcą, by ich dom wyróżniał się na tle sąsiednich. Tymczasem korzystniej prezentują się budynki, których wygląd stanowi spójną całość z resztą otoczenia.

Ukrycie wad, podkreślenie detali - optyczne sztuczki

Umiejętne zastosowanie farb pozwoli całkowicie odmienić sposób, w jaki postrzegany jest dom. Budynek wydaje się zbyt duży? Pomalowanie fasady farbą o ciemnym odcieniu spowoduje, że optycznie zacznie sprawiać wrażenie mniejszego. Jeżeli jednak bryła ma wyglądać na większą, lepiej sięgnąć po jasną powłokę.

Dzięki jasnej farbie możesz też zatuszować fragmenty konstrukcji o nieatrakcyjnym wyglądzie i ukryć niektóre jej elementy np. rury. Należy jednak liczyć się z tym, że jasna elewacja szybciej ulega zabrudzeniom. Gdy trudno pozbyć się ich z pomocą wody i gąbki, rozwiązaniem może być specjalny preparat np. Baumit ReClean. Dzięki niemu można z łatwością pozbyć się nawet plam z oleju.

Dach, okiennice i inne elementy elewacji

Również od tego, jakie kolory mają poszczególne fragmenty fasady, zależy barwa farby, jaką ma być pokryta elewacja. Kolory parapetów, okiennic i drzwi powinny być do siebie zbliżone. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć odpowiedni odcień powłoki, który będzie do nich pasował.
Warto pamiętać również o tym, że kolor elewacji musi też współgrać z barwą dachu. Najbardziej typowe odcienie dachówek to ceglaste i ciemnobrązowe. Korzystnie prezentują się w ich towarzystwie zwłaszcza beże. Często stosuje się też czarne dachówki. Do nich warto z kolei dobrać szare farby.

Ciepło czy zimno?

Na wybór pomiędzy jasnym a ciemnym kolorem elewacji wpływa także klimat, jaki panuje w danym regionie. Jeśli przez większą część roku jest ciepło, lepiej pomalować dom bielą, beżem, jasnym odcieniem żółci lub szarości. Promienie słoneczne odbijają się od jasnych odcieni, przez co w domu powinno być nieco chłodniej. Analogicznie w chłodnych miejscach warto pokrywać elewację ciemnymi farbami, które absorbują ciepło.

Decyzja o wyborze farby elewacyjnej powinna być przemyślana, będzie ona bowiem przez wiele lat zdobiła dom. Kolory na fasadzie mogą pozostać intensywne nawet przez długi czas, ale trzeba zastosować powłokę wysokiej jakości i odpowiednio ją nałożyć. Ważne jest także właściwie przygotowanie podłoża.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących doboru materiałów potrzebnych do przeprowadzenia remontu elewacji, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. Wystarczy uzupełnić formularz dostępny na naszej stronie – na odpowiedź nie trzeba będzie długo czekać!