Wylewka na ogrzewanie podłogowe – czym sugerować się przy wyborze?

Wylewka na ogrzewanie podłogowe – czym sugerować się przy wyborze?


Inwestycja w ogrzewanie podłogowe z każdym rokiem zyskuje na popularności – m.in. doskonale współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (np. pompy ciepła, kolektory), zapewnia optymalny rozkład temperatur oraz pozwala swobodnie zaaranżować dostępną przestrzeń. Aby montaż popularnej „podłogówki” przyniósł oczekiwane rezultaty, należy zadbać zarówno o właściwy wybór i montaż instalacji, jak i optymalny podkład podłogowy, służący do zatapiania instalacji grzewczej. Jakimi parametrami powinna cechować się wylewka na ogrzewanie podłogowe? Jak upewnić się, że wybrany produkt spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Jaka wylewka na ogrzewania podłogowe zapewni najlepsze rezultaty?

Do systemów ogrzewania podłogowego najlepiej sięgnąć po podkłady samopoziomujące (CA) na bazie kompozycji spoiw zawierających półhydrat siarczanu(VI) wapnia odmiany alfa. Są to produkty z serii Baumit Alpha (Baumit Alpha 2000 i Baumit Alpha 2500), cechujące się płynną konsystencją i jednolitą strukturą – zapewniają one szczelne otoczenie rurek grzewczych i doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Co więcej, dzięki wysokiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła, podkłady samopoziomujące Baumit Alpha nagrzewają się ponad dwukrotnie szybciej od tradycyjnych podkładów cementowych, znacznie efektywniej dostarczając ciepło i ogrzewając pomieszczenie.

Co zrobić gdy zależy nam na czasie?

Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe pozwoli nam najszybciej uruchomić instalację grzewczą? Jeśli zależy nam na jak najkrótszym czasie oczekiwania na możliwość jej włączenia, najlepiej wybrać samopoziomujące podkłady Baumit Alpha. Początek wygrzewania może nastąpić już 3 dni po wylaniu podkładu – to zdecydowanie krócej niż w przypadku aplikacji podkładów anhydrytowych (7 dni) czy tradycyjnych jastrychów cementowych (28 dni). Szczegóły przedstawione są w poniższej tabeli:


Ile wylewki na ogrzewanie podłogowe będziesz potrzebować?

Aby wylewka na ogrzewanie podłogowe zapewniła wszystkie właściwości użytkowe, należy ułożyć ją z zachowaniem odpowiedniej grubości. W przypadku większości podkładów podłogowych przyjmuje się, że wartość ta wynosi około 5 cm. Szczegółowych informacji na ten temat udzielił ekspert firmy Baumit, Tomasz Dzierwa.

Grubość wylewki w przypadku klasycznego systemu ogrzewania podłogowego powinna wynosić co najmniej 3,5 cm nad rurkami grzewczymi. Konkretną wartość dobiera się zależnie od projektowanych obciążeń i parametrów wykorzystanego materiału. Należy mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem grubości wylewki wzrasta bezwładność cieplna instalacji, a tradycyjne jastrychy cementowe nagrzewają się najwolniej. Większa grubość jastrychu przekłada się na większy opór cieplny, zużywa się również więcej materiału, co powoduje większe obciążenie stropu.

Rozważając wybór wylewki warto pamiętać, że samopoziomujący podkład na ogrzewanie podłogowe Baumit Alpha nie wymaga wykonania zbrojenia, pozwala również zmniejszyć jej grubość nad przewodami grzewczymi z minimum 4,5 cm (powszechnie stosowana wysokość dla tradycyjnego jastrychu cementowego) do 3,5 cm.

Jak mądrze wybrać podkład na ogrzewanie podłogowe?

Wylewka na ogrzewanie podłogowe powinna wyróżniać się wysoką wytrzymałością oraz dobrą przewodnością cieplną. Decydując się na wybór danego systemu, zawsze skupiajmy się przede wszystkim na jego jakości. Nie zapominajmy również o unikaniu pozornych oszczędności – odejście od sprawdzonych materiałów może doprowadzić do konieczności naprawy podłogi, co będzie kosztować nas zarówno dodatkowe pieniądze, jak i sporo nerwów.